افراد منفی‌نگر

بیشتر ما فقط بدیا و سختیا رو می ­بینیم، یا غصه­ مسایلی رو می­خوریم که هیچ ارزشی ندارن. نسخه­ عادی جامعه از اون­ کسائی ا­ست­ که فقط از بدبختیا دم می­زنند. اگه به ­تموم روزهای زندگی­مون فکرکرده و اون­ها رو مرور کنیم، در می­یابیم که: لحظات خوش ­آیند و لذت ­بخش زندگی بیش­تر از وقایع بد بوده ­ان؛ خوش­بختی نتیجه به­دست آوردن نداشته­ ها نیس؛ بلکه درک و تشکر­ از داشته هاس. پس به چه دلیل به­­ جای فکر کردن به دقایق خوشحال و

زیبای عمر، به ­سختیا فکر می کنیم؟

افراد منفی نگر به­ طور عادی دایره­ افکار محدودی دارن و همیشه به دور یک حلقه­ دفاعی می­گردند و یک دایره­ تسلسل باطل واسه خود ایجاد می­کنن. اون­ها بیشتر در مورد موقعیت، دور و بریا، خودشون و به­ طورکلی همه چیز منفی صحبت می­کنن، همون حرف­ های همیشگی رو بارها تکرار می­کنن. اون­ها انگشتان­شون رو آماده نگه داشتن تا همیشه به طرف بقیه گرفته و اون­ها رو مقصر قلمداد کرده و فراموش می­کنن که بیش­تر اوقات، خودشون مسوول تموم وقایعی هستن که واسه­شون اتفاق می ­افتد، بعد هم متعجب می­شن که به چه دلیل همیشه ناراحت و پریشانند.

البته منظور این نیس که احساسات خود رو ندیده بگیریم. اگه احساس بدی داشته باشیم، دچار منفی ­بافی می­شیم. اما بیش­تر اوقات افراد، هیچ­گونه تسلطی روی احساسات لحظه ای خود ندارن. اگه دقت کنیم دور و بر خود افراد منفی باف زیادی می بینیم که با افکار و گفتار­شون باعث تضعیف روحیه­ ما می­شن، بهتره تا حد امکان از هم­نشین شدن با اینجور اشخاصی دوری کنیم؛ چون به ­مرور زمان، منفی گویی هم عادت ما می­شه.

مردمی ­که به­ افکار منفی بها می­دهند و در صحبتای خود همیشه از سختی­­ کار، نداشتن استراحت، کم ­خوابی­های شبونه، و خیلی چیزای دیگه گله می­کنن، همین امر بر اون­ها اثر منفی بیش­تری می­گذارد که به­ مراتب خستگی و ناامیدی­شون رو افزایش می­بده. مطمئن باشین دور و بریا هیچ علاقه­ ای به شنیدن سخنان منفی ما ندارن؛ پس به چه دلیل به­ جای سخنان منفی، در مورد جنبه­ های مثبت زندگی و فعالیتای مفیدی که داریم صحبت نکنیم؛ شنیدن اون­ها می­تونه واسه بقیه هم جالب توجه باشه.

بعضی از این منفی بافا اونقدر فضای ذهن­شون آلوده شده که دیگه باور به فرضیه دستای مخفی توطئه دارن و هر اتفاقی رو به ارباب توطئه ربط می­دهند حتا رویدادهای خوب رو که حتما کلکی درکاره. بهتر نیس به­­جای این­که فقط به مشکلات، بی­ عدالتیا، گرانی و تورم، مسایل سیاسی، ناهنجاری­ های­ اجتماعی، گرفتاریای شغلی و هزاران موضوع منفی دیگه فکر کنیم و همین حرفا رو هم به ­بقیه بزنیم، اوقاتی رو که در زندگی، کارا درست و خوب پیش ­رفته ­ان، داشته­ هایی که از اون­ها برخورداریم و… رو به­یاد آوریم و­ درعوض گله و شکایت از زمین و زمان، از اتفاقات جالبی که واسه­مون افتاده؛ سفرهایی که رفته­ایم و تجارب شیرین­مون صحبت کنیم؟ نکته مهم اینه که آدم­ های موفق با منفی بینی و بدبینی نمی­تونن از پلهای پیشرفت بالا روند.

باید مراقب افکار خودمون باشیم
به چه دلیل باید مراقب افکار خود باشیم؟ به چه دلیل باید روش اندیشیدن رو تغییر دهیم؟ اگه بخوام خیلی راحت جواب دهم، باید بگم دوست دارین خوشحال باشین؟ چیجوری می­توانیم خوشحال باشیم؟ درحالی که هر لحظه یک فکر منفی به­طرف ذهن ما روونه می­شه؟ درحالی­که افکار منفی، سرزنش­گر و ناراحت کننده عنان ذهن ما رو به ­دست می­گیرند، می­توان انتظار خوش حالی داشت؟

افکار منفی می­تونه یک روز سفید رو خاکستری یا حتا سیاه نشون بده و افکار مثبت، یک روز خاکستری رو قشنگ و سفید ­کنه. نباید اجازه دهیم افکار منفی بقیه بر ما اثر گذاشته، و روحیه مون رو تضعیف کنه. می­توان با گفتار و کردار خود، مثبت­ اندیشی رو به­ بقیه منتقل کرد و به ­اون­ها یاد گرفت که افکار منفی شون رو کنار اندیشه های مثبت جانشین اون کنن. با این­کار، هم به ­دور و بریا کمک می­کنیم و هم روحیه­ مثبت­ اندیشی خودمون تقویت­ می­شه.

اگه اولین باری که زمین خوردیم از جا بلند نمی شدیم، هیچوقت راه رفتن رو نمی یاد گرفتیم
زندگی واسه بیشتر ما رقابت و دویدن و هیچوقت نرسیدن به دلیل ی ترس از عقب ماندن از بقیهه که بیشتر این وحشت رو به کودکان و بچه هامون هم مجبور و منتقل می کنیم. چیز واسه یک شروع بهتر مهیاست؛ ما نیازمند تغییرات بزرگی در همه­ی ابعاد هستیم؛ اما باید این تغییرات رو از خود شروع کنیم؛ پس قدم اول رو استوار ورداریم. باید جربزه تغییر رو پیدا کنیم و به دنبال چیزی تازه در این جهان بریم. باید از گذشته خود آزاد شیم، تموم امید ما واسه آینده بر همین پایه که بتونیم تغییر کنیم، خبره های خوب اینه که گروهی این کار رو انجام دادن.

اگه می­خواهیم زندگی­مون تغییر کنه باید طرز فکرمون رو تغییر دهیم. البته به زبون خیلی ساده س!: «طرز تفکرت رو عوض کن تا زندگی­ات تغییر کنه». ولی چه­طور این­کار رو انجام بدیم وقتی راهش رو نمی­دانیم؟ و مهم­تر از همه اگه تغییر دادن طرز تفکر تا این حد آسونه، به چه دلیل خیلی از افراد این­کار رو انجام نمی­دهند؟ به ویژه اگه بتونن با موفق­تر باشن و بیشتر از زندگی لذت ببرن؟

وقتی شکست می خوریم بیشتر حرفایی بی پایه و پایه به خودمون می گیم که برگرفته از عادات بد فکری هستن. ولی اینا همه باورند و لزومی نداره هر باوری درست و واقعیت داشته باشه. تغییر باورهای غلط مثل اینه که در زمینی حاصل خیز دانه هایی تازه بکاریم. وقتی اولین جوونه ها از خاک سر زدن باید با دقت مراقب رشد اونا باشیم تا تبدیل به گیاهانی با ساقها و ریشهایی محکم شن. یعنی فضاهای ذهنی مثل کشتزاری مستعده که با پرورش افکار و اندیشه های مثبت و تکرار جملات تاکیدی میشه باورهای تازه ای در اون رشد داد. دیگه اینکه وقتی نشونه های یک تغییر الگوای ذهنی و باور در ما رو می شه باید مثل مشاهده یک نهال تازه از خاک برآمده با ذوق و شوق با اون برخورد کنیم و در جهت حفظ و مراقبت از اون بکوشیم.

بیرون کشیدن شادی و نقاط قوت و عاملای مثبت از عمق وجود و اجرایی نمودن اونا، همون مراحل مثبت ­اندیشی ا­ست. مثبت ­اندیشی موقتی اون­هم تنها واسه لحظاتی کوتاه نتیجه ­ای نداره و چیزی عاید کسی نمی­کنه؛ باید نوع نگاه­ مون به­ جهان رو به خاطر این بهش رو کرد. ما طبق تصور و پایه های فکری و باورهای خودمون، رویدادهای دور و بر­مون رو تفسیر کرده و در چارچوبی قرارشان می­دهیم .

وقتی آدما از محل کارشون لذت ببرن و احساس کنن که بخاطر سعی هاشون از اون­ها تشکر می شه، در کارشون سعی بیشتری کرده و بازده بهتری هم دارن. وقتی زن و شوهرها سواد عاطفی کافی داشته باشن و احساسات همدیگه رو غنی کنن، کانون خونواده پر از انرژی و بار مثبت می شه.

آدم ناخودآگاه به مهربانی و تایید و احترام واکنش مثبت نشون می ده. وقتی مورد توجه، محبت و احترام قرار می­گیریم، نوازش دریافت کنیم، مغز ما اکسی توسین و دوپامین بیشتری تولید می کنه که به افزایش احساس آرامش و امنیت خاطر منجر می­شه. موفق­ترین آدم­ ها کسائی هستن که تونسته­ ان تو ذهن خود اندیشه های مثبت داشته باشن، اونا که می­ پندارند «قادر نیستن»، مثبت نگری رو کنار گذاشته و بر جنبه های منفی وقایع تمرکز کرده ­ان.

افراد مثبت­ اندیش به محض روب­رو شدن با مانع و مشکل، احساس خود رو گفته و بی معطلی به­ دنبال راه ­حل می­گردند و تکیه کلام­شون اینه که: «بهترین راه­ ها واسه موفقیت کدامند؟» آدم مثبت­ اندیش معمولاً از قضاوت­ های مطلق و قانون ­های همه یا هیچ دوری می­کنه (سیاه و سفید) و احتمالات جور واجور رو در نظر می­گیرد. افراد مثبت­اندیش از نمی­دانم شروع می­کنن و به احتمالات جورواجور می­رسند و در آخر بهترین راه ­حل رو انتخاب می­کنه.

هر کسی در خمیر مایه خودش شکل میگیره
ما فقط یک­بار به­­ دنیا می­آییم و یک­بار حق زندگی کردن داریم، به چه دلیل نباید به موفقیت برسیم، به چه دلیل نباید خوشبخت باشیم، نباید اجازه دهیم شرایط و شرایط بر ما غالب شن و بهترین لحظات زندگی رو هدر دهند و ما رو مثل برده اسیر خود کنن.

خود رو از یوغ اسارت غم ­ها و اشتباهات گذشته آزاد کنیم
واسه فرصتای از دست رفته عزاداری نکنیم
نمی­توانیم اعتبار زمان حال رو و موقعیت ممتازش رو رد کنیم و همه­ اونو با تردیدهای گذشته یا نگرانیای بی­مورد آینده یک­جا از بین ببریم. می­توانیم نوشیدن یک استکان چای رو تبدیل به رویدادی پر از خوشی و شادی بی وصفی کنیم که پتانسیل و انرژی موجود در لحظه­ حال رو به نفع ما آزاد کنه و باعث خوشحالی ما شه. نقطه های کوچیک خوشی خط سیر خوشبختی رو شکل میدن.

درون هر یک از ما الماسی پنهون که باید اونو کشف کنیم. نمی دونیم چند قیراطه ولی چیزی که مسلمه اگه مواد مذاب هم روی الماس بریزه الماس باز الماسه. یعنی در بدترین شرایط، فشارها، استرس، سختی بی اندازه و ضربه باز این الماس داخلی هیچ آسیبی نمی بینه.

مثل الماس درخشنده و پر ایستادگی باشین
رهبر ارکستر زندگی خودتون باشین
بعضیا از کله سحر تا آخر شب مثل … کار می کنن و همیشه بدهکارند و راهی هم واسه برون رفت ندارن. آدمای بزرگ و نامی افراد موفق در جهان مثل فرماندهان سرشناس جنگای تاریخ اهل جنگ و درافتادن با مشکلات و مشکلات هستن و خیلی راحت تسلیم جمله تخریب کننده وقایع روزگار نمی شن. بیشتر خودشون از درون می سوزند ولی به بقینرژی مثبت و امید میدن، مثل لامپ روشنایی، وقتی بهش دست می زنیم داغ و پر حرارته اما از خود نور پخش کرده و روشنایی می بخشن.

داشتن یک ذهن خلاق و قوی که همیشه آماده به کار و تصمیم گیری باشه موهبت بزرگی واسه فرد به حساب میاد. یک ذهن خلاق و قوی می تونه تموم کمبودایای فرد رو جبران کنه چون قدرت ذهن و تفکر برتر از هر قدرت دیگه بشریه. واسه داشتن ذهن خلاق و تقویت اون با دکتر سلام همراه باشین.

چیجوری همیشه ذهن آماده داشته باشیم و هشیاری مغزمون رو حفظ کنیم؟ همیشه می تونیم از راه های طبیعی، مثل مصرف خوراکیای مغذی یا گیاهان دارویی، تغییر در سبک زندگی و توجه به رابطه بین ذهن و بدن سرحال تر باشیم. جدا از اینکه اینا تکنیکای روان شناختی ای وجود دارن که به کمک ما بین تا با افزایش تواناییای شناختی مغزمون (توجه، حافظه، اعمال اجرایی، هشیاری) و پیشگیری از نابودی شناختی در سنای بالا ذهنی تیز و هشیار داشته باشیم. با رعایت هر چه بیشترِ نکاتی که در این نوشته با شما در بین می ذاریم می تونین هشیارتر بوده و ذهن آماده داشته باشین.

۱. مصرف مواد مغذی واسه داشتن تمرکز
جدا از اینکه اینکه داشتن یک رژیم غذایی متعادل و متناسب کمک کننده س، خوراکیایی وجود دارن که غذای مغز هستن؛ مصرف این مواد مغذی به سرحال بودن و هشیاری مغزی شما میرسه:

ماهی و بذر کتان
بذر کتان و ماهیای روغنی مثل سالمون و ساردین پر از اسید چرب امگا ۳ هستن. امگا ۳ در محافظت از سلولای مغزی نقش لازم برعهده داره. این ماده در تحقیقات به عنوان دلیلی واسه مقابله با به درد نخوریای مغزی معرفی می شه که تحت اثر افزایش سن ایجاد می شن. بعضی تحقیقات عنوان کردن که امگا ۳ شاید در افزایش توجه نقش داره، مثلا در یک مطالعه معلوم شد بین مصرف مکملای امگا ۳ و کاهش نشونه های کم توجهی در کودکان رابطه هست.

غذاهای پر از آنتی اکسیدان
این خوراکیا می تونن در برابر افت شناختیِ وابسته به سن مثلا مشکل در حافظه، توجه و حل مسئله نقش محافظتی داشته باشن. بعضی دلایل نشون میدن که مواد پر از آنتی اکسیدان مثل ویتامین C و ویتامین E می تونن از سرعت ایجاد افت شناختی کم کنن.

چای سبز
مطالعه ای روی موشا که در مجله Brain and Cognition منتشر شده نشون می ده که مصرف چای سبز می تونه قدرت حافظه و یادگیری رو زیاد کنه. جدا از اینکه این طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ روی گروه کوچیکی از سالمندان انجام شد مصرف روزانه چای سبز به بهتر شدنِ فعالیتای شناختی مغز اونا منجر شد. پس بهتره از خواص چای سبز غافل نشید.

۲. مواد طبیعی واسه افزایش سلامت مغز
بعضی از گیاهان دارویی به شما کمک می کنن همیشه سرحال و هشیار بوده و ذهن آماده داشته باشین. در این بخش به دانشی که در مورد دو نمونه از این گیاهان دارویی هست اشاره می کنیم:

کرکیومین (Curcumin)
در بعضی تحقیقات ساده مشخص شد که ماده زردرنگِ موجود در زردچوبه، یعنی کرکیومین، واسه توانایی شناختی خوبه. هم اینکه مطالعه دیگری مربوط به سال ۲۰۱۵ نشون می ده که کرکیومین می تونه باعث افزایش یه جور اسید چرب امگا ۳، اسید دوکوزاهگزانوئیک (docosahexaenoic acid)، در مغز شه. این اسیدهای چرب اثرات مثبتی بر سلامت مغز و افزایش توانِ شناختی دارن.

رزماری
طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ در مجله Medicinal Food به چاپ رسید مصرف روزانه گیاه رزماری در سالمندان می تونه کارکرد شناختی و حافظه ی اونا رو پیشرفت بده.

۳. تکنیکای ذهنی-بدنی واسه داشتن ذهن آماده
این تکنیکا نه تنها واسه کاهش استرس مفیدند بلکه می تونن به شما کمک کنن سرحال باشین و تمرکز بالاتری رو تجربه کنین.

مدیتیشن
در مطالعه ا ی روی ۴۰ نفر از دانشجویان دوره کارشناسی محققان مشاهده کردن کنجام روزانه ۲۰ دقیقه مدیتیشن به مدت پنج روز توجه این دانشجویان رو بالا برد و در کنار اون اضطراب، خستگی، خشم و افسردگی اونا کم شد.

تای چی (Tai Chi)
بررسی مروری ۹ مورد از تحقیقات گذشته که یافته های اون در سال ۲۰۱۵ در مجله Preventive Medicine به چاپ رسید نشون می ده که تایچی می تونه توجه، حافظه، و بقیه متغیرهای مربوط به توانایی شناختی مغز رو در بزرگسالانِ سالم زیاد کنه.

۴. تکنیکای روان شناختی واسه داشتن ذهن آماده
بعضی مشکلات سلامتی مثل دیابت، فشار خون بالا، معطلی ی تنفسی در خواب، افسردگی، کم کاری تیروئید و سطح بالای کلسترول ناسالم LDL می تونن بر افت کارکرد شناختی اثر بذارن. شما می تونین از هوشیاری و توانایی مغزی تون با رعایت دقیق پیشنهادای دکتر تون طبق درمان و کنترل این مریضیا محافظت کنین.

جدا از اینکه این با رعایت پیشنهادایی که در ادامه میاد، می تونین از عملکردهای شناختی تون مثل توجه، حافظه و چیزای دیگه ای به جز اینا محافظت کنین و اونا رو بهبود بدین.

از یادگیری باز نمانید
تحصیلات بالاتر با کارکرد شناختیِ بهتر در سنای بالا مرتبطه. کارشناسان فکر می کنن عادت به فعال نگه داشتن مغز که با تحصیلات عالیه در فرد ایجاد می شه کمک می کنه حافظه قدرت خود رو از دست نده. این باور هست که به رقابت کشیدن مغز با تمرین ذهنی، فرایندهایی رو در مغز فعال می کنه که به ساخت سلولای مغزی و تحریک رابطه بین اونا منجر می شه. با اینکه خیلی از افراد شغلایی دارن که ذهن اونا رو فعال نگه می داره، اما دنبال کردن یک سرگرمی، یاد گرفتن مهارتی جدید یا داوطلب شدن در پروژه هایی که در اونا از مهارتایی استفاده می شه که شما معمولا اونا رو به کار نمی گیرین، می تونه همین اثر رو به همراه بیاره و به بهتر شدن حافظه منجر شه.

حواس جور واجور تون رو به کار بگیرین
هر چه تعداد بیشتری از حواس تون رو در مراحل یادگیری به کار ببرین بخشای بیشتری از مغز رو درگیر یادگیری می کنین. در یک مطالعه، دسته ای عکس که از نگاه عاطفی حالتی خنثی داشتن به گروهی از بزگسالان نشون داده شد، نمایش هر کدوم از عکسا با رایحه ای همراه بود. در این مطالعه از شرکت کنندگان خواسته نشده بود که عکسا رو به خاطر بسپارند. در مرحله بعد دسته دیگری عکس، این بار بدون همراهی رایحه ای خاص، به نمایش گذاشته شد و از اونا خواسته شد بگن با کدوم عکسا از مرحله قبل آشنا هستن.

حافظه ی شرکت کنندگان در مورد عکسای جفت شده با رایحه و به ویژه اونایی که با بوی خوش همراه شده بودن عملکردی عالی داشت. تصاویر تهیه شده از مغز نشون می ده که دیدن دوباره ی عکسایی که یک بار با رایحه همراه شده بودن حتی وقتی اون بوها دیگه وجود نداشتن و افراد سعی نکرده بودن که اونا رو به خاطر بسپارند، قشر گلابی شکل مغز رو، که بخش اصلی در جدا سازی و بررسی بوهاست، فعال می کرد. پس زمانی که به سراغ کشف نا شناختها می رید از تموم حواس خود بهره ببرین.

به خودتون باور داشته باشین
عقاید غلط مربوط به افزایش سن تو ذهن افراد می تونه در افت حافظه ی اونا اثر داشته باشه. افراد میانسال و سن بالا زمانی که در خطر کلیشه های قالبی مربوط به افزایش سن و حافظه قرار می گرفتن دچار افت عملکردهای مربوط به حافظه می شدن. در مقابل هنگامی که پیام داده شده به اونا مربوط به حافظه ی خوب در سنای بالا بود عملکردشون بهبود پیدا می کرد. فردی که باور داره روی حافظه اش کنترلی نداره، مثلا شاید درباره فراموشی هاش جوک می گه، کمتر احتمال داره که واسه حفظ و افزایش مهارتای شناختی خود تلاشی بکنه، همین دلیل ساده می تونه احتمال دچار شدن به افت حافظه رو در اون بالا ببره. اگه باور داشته باشین که میشه حافظه ی بهتری داشت و با تمرین کردن این باور رو عملی کنین، شانس بیشتری دارین که در بلندمدت هوشیاری خود رو حفظ کنین.

واسه یادگیری و حفظ کردن مطالب برحسب اولویت اونا عمل کنین
اگه لازم نباشه کنرژی ذهنی تون رو واسه یادآوری جای کلید یا تاریخ تولد نوه هاتون استفاده کنین، بهتر می تونین روی یادگرفتن و حفظ کردن مسائل مهم و جدید تمرکز داشته باشین. پس از تقویم، فهرست خرید، نقشه راهیابی، و پوشهای طبقه بندی اسناد و مدارک استفاده کنین تا اطلاعاتی رو که روزانه با اون سروکار دارین به شکل طبقه بندی شده در دسترس داشته باشین. راه حل دیگه اینه که هر وسیله رو در جای مخصوص به خودش قرار بدین. واسه عینک، کیف پول، کلیدها و هر چیزی که به طور دائم استفاده می کنین جای مخصوصی در نظر بگیرین و همیشه اونا رو در همون جا بذارین.

از روش تکرار با صدا و نوشتار بهره بگیرین
وقتی می خواید چیزی که شنیدین، خوندین یا بهش فکر کردین رو از بر کنین اونو با صدای بلند واسه خودتون تکرار کنین یا یادداشتی وردارین. با این کار حافظه تون و میزان چسبندگی اطلاعات بهش رو تقویت می کنین. مثلا وقتی اسم کسی رو واسه اولین مرتبه شنیدین در مکالمه تون اونو بگید. مثلا: « علی! گفتی با آقای نوربخش کجا آشنا شدی؟»

جلوی افت حافظه رو با مرورهای فاصله دار بگیرین
مرور کردن به عنوان ابزاری واسه یادگیری زمانی بیشترین قدرت رو داره که طبق زمان بندی مناسب انجام بشه. بهتره مثل زمانی که شبِ امتحانی درس می خونین از تکرار تکراری یک مطلب در بازه ی زمانی کوتاه دوری کنین. عوضش، مطالعه دوباره مطالب مهم رو به بازه های زمانی که کم کم طولانی تر می شن بندازین؛ در اول پس از یک ساعت، بعد هر چند ساعت، و آخرش هر روز مطلب رو مرور کنین. فاصله گذاشتن بین مرورها به تقویت حافظه کمک می کنه و به ویژه زمانی خوبه که دارین اطلاعات پیچیده رو به خاطر می سپارید؛ مثلا جزئیات تکالیف یک کار تازه.

۵. ایجاد تغییرات در سبک زندگی واسه داشتن تمرکز بیشتر
تغییراتی که می تونیم در سبک زندگی مون بسازیم تا همیشه سرحال و هشیار باشیم عبارتند از:

خواب کافی
تحقیقاتِ زیادی بر این یافته اتفاق نظر دارن که کمبود خواب می تونه اثر بد کلی ای روی کارکرد شناختی فرد بر جای بزاره.

ورزش
مطالعه ای که در سال ۲۰۱۰ در مجله علوم اعصاب منتشر شد نشون می ده که پیاده روی به فاصله کمه کم ۹/۵ کیلومتر در هفته می تونه از حافظه ی افراد در سنای بالا محافظت کنه. هم اینکه در این مطالعه هم اینکه مشخص شد کنجام ورزش به شکل منظم راه حلی مناسب واسه مقابله با کوچیک شدن مغز در اثر افزایش سنه.

مدیریت استرس
مثل خواب کم، رسیدگی نکردن به استرسای روزمره می تونه خیلی عملکردهای شناختی مغز رو فلج کنه. واسه اینکه همیشه سرحال باشیم و هوشیاری مون رو حفظ کنیم خیلی مهمه که واسه کاهش استرس به مرور قدمایی ورداریم.

کاهش مصرف سیگار و الکل
به دلائل زیادی کاهش مصرف سیگار و الکل می تونه کمک کنه همیشه سرحال باشیم. اثر بد روی رگای تغذیه کننده ی مغز، کاهش اکسیژن رسانی به بدن، آسیب رساندن به کیفیت خواب همه ممکنه حال خوب شما رو تحت اثر بد بذاره.

۶. گسترش روابط صمیمی
در آستانه ی تعطیلات نوروز که فرصت مناسبی واسه تازه کردن دیدار با دوستان و آشنایان پیش میاد اشاره به این نکته که روابط صمیمی می تونه در سلامتی و طول عمر ما موثر باشن خالی از لطف نیس. در روابط صمیمی ای که در اون افراد به هم محبت و توجه دارن هورمونای استرس کاهش پیدا می کنه. با کم شدن این هورمونا سلامت رگای قلبی، کارکرد دستگاه گوارش، تنظیم سطح قند خون و سیستم ایمنی زیاد می شه. داشتن روابط خوب به ما کمک می کنه خواب بهتر و رژیم غذایی سالم تری داشته باشیم و کمتر سیگار بکشیم. در نقطه مقابل، از دست دادن روابط معنی دار و محکم با بقیه با کم شدن تواناییای شناختی مغز در سنای بالا، افسردگی و همین طور افزایش میزان مرگ ومیر مرتبطه.

چیجوری همیشه ذهن آماده داشته باشیم و هشیاری مغزمون رو حفظ کنیم؟ همیشه می تونیم از راه های طبیعی، مثل مصرف خوراکیای مغذی یا گیاهان دارویی، تغییر در سبک زندگی و توجه به رابطه بین ذهن و بدن سرحال تر باشیم. جدا از اینکه اینا تکنیکای روان شناختی ای وجود دارن که به کمک ما بین تا با افزایش تواناییای شناختی مغزمون (توجه، حافظه، اعمال اجرایی، هشیاری) و پیشگیری از نابودی شناختی در سنای بالا ذهنی تیز و هشیار داشته باشیم. با رعایت هر چه بیشترِ نکاتی که در این نوشته با شما در بین می ذاریم می تونین هشیارتر بوده و ذهن آماده داشته باشین.