سازمان جهانی گردشگری یه نهاد وابسته به سازمان ملل متحد، تاجیکستان رو دومین کشور دنیا از دید اندازه رشد صنعت گردشگری اعلام کرد.

 سازمان جهانی گردشگری در جدیدترین گزارش تحلیلی واسه سال ۲۰۱۵ نتیجه گیری کرده که پاراگوئه، تاجیکستان و نیوزیلند به ترتیب بیشترین اندازه رشد گردشگری رو به خود اختصاص داده ان.

در این گزارش آمده، سال ۲۰۱۵ حدود ۴۱۴ هزار گردشگر وارد تاجیکستان شدن که در مقایسه با سال قبل از اون ۹۴ درصد رشد داشته.

این سازمان دلایل توجه سیاحان به تاجیکستان رو وجود کوه های زیبای سر به فلک کشیده بدخشان و پیکره ی بودا دونسته.

در این گزارش نوشته شده:

رشته کوه های زیبای پامیر و دیگه منظره های بی مثل این کشور گردشگران رو واسه سیاحت به اینجا جلب کرده. شاهراه معروف ابریشم از قلمروی این کشور می گذره. در دوشنبه بزرگترین پیکره ی قدیمی بودا نگهداری می شه که هر گردشگری واسه دیدن اون تلاش می کنه.

شکار گوسفند وحشی مارکوپولو و دیگه جانوران نادر و هم اینکه ماهیگیری در رودخانه «اسکندرکول» و دریاچه سریز از دیگر عوامل جلب سیاحان به تاجیکستان اعلام شد.

دریاچه ی مشکی موسوم به «کاراکول» در شرق منطقه «پامیر» تاجیکستان با طبیعتی بی مثل به عنوان یکی از بزرگترین مخازن طبیعی آب، رازهای زیادی در خود پنهونه.

منطقه «قراکول» دارای آب و هوای بسیار مرطوبه و اون چیزی که موجب علاقه گردشگران واسه سفر و بازدید از این منطقه شده، طبیعت تقریبا دست نیافتنی و بکر اینه.

قراکول

دریاچه «کاراکول» هم هر چند در روزای خیلی از سال و بعضی وقتا تا ابتدا تابستون یخ زده اما از نظر مسافران، مناظر بکر و وضوح درخشش اون ها در آب، تشعشع نور و رنگ دامنه ی اون از سبز تیره تا آبی لاجوردی خیره کننده س.

مطلب مشابه :  چرا آموزش بورس برای سرمایه گذاری ضروری است؟

به دنبال سقوط هواپیمای روسیه در مرز ترکیه و سرد شدن روابط دو کشور، شرکت های سیاحتی روسیه از پذیرایی درخواست سفر به ترکیه دوری کردن و این موضوع هم باعث شد تا گردشگران روس جلب کشورای آسیای مرکزی به خاص تاجیکستان شن.

شرکت های سیاحتی می می گن، ورود روس ها به تاجیکستان در حال زیاد شدنه، چون واسه روس ها کشورای آسیای مرکزی در مقایسه با ترکیه نزدیک تر و از نگاه مالی هزینه ی کمتری رو طلب می کنه. 

دیدگاهتان را بنویسید