طبق تفاهم نامه ای با بانک خونه، خونه اربابی به موزه بانک تغییر کاربری کرد.

جلیل جباری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به بستن تفاهم نامه با بانک خونه گفت:

طبق این تفاهم نامه، بنای تاریخی دیزج سیاوش (خونه اربابی) ارومیه به موزه بانک تبدیل می شه.

جلیل جباری اضافه کرد:

در این موزه تعدادی از اشیای قدیمی مثل شکل های جور واجور اسناد بانکی، وسایل تحویل داری، ماشین حساب ها، پرفراژها و تلفن های قدیمی، ابزارآلات چاپ اسکناس و ادواتی که با ورود تکنولوژی مورد به کار گیری قرار نمی گیرند، نگهداری می شه.

به گفته ایشون فصل چهارم تعمیر و ساماندهی این بنای تاریخی که از آخرای اسفند ماه سال گذشته شروع شده بود، به اتمام رسیده.

 در این مرحله از تعمیر بنا، محوطه اون در مساحتی حدود ۳۰۰ متر مربع با به کار گیری سنگ های معدنی معروف به لاشه، سنگ فرش شد و در ورودی با نمای آجری و به سبک و راه و روش معماری سنتی ساخته شد.

 هم اینکه درب، پنجره ها و شیروانی قبلی بنا که فرسوده و دچار آسیب شده بود، برچیده شده و به جای اون درب و پنجره های چوبی و شیروانی جدید نصب و به خاطر تنظیف محیط داخلی، مقدار زیادی خاک و نخاله در محوطه و فضاهای داخلی تخلیه و پاکسازی شد.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان طی سه سال گذشته واسه تعمیر این اثر تاریخی هشت میلیارد ریال هزینه شده.

بنای تاریخی خونه اربابی دیزج سیاوش ارومیه در بلوار شورا هستش. این بنا در زمان پهلوی اول و در باغ بزرگ شش هکتاری به شکل بنایی ویلایی در ۲ طبقه با ۱۸ متر طول، ۱۲ متر عرض ۵٫۸ متر ارتفاع ساخته شده.

مطلب مشابه :  بهترین رستوران ها برای توریست ها در شهرها و کشورهای مختلف

این اثر در تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۳۴۷۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

علاوه بر موزه بانک، راه اندازی موزه قاجار در ماکو، موزه مدرسه در دبستان ۲۲ بهمن و موزه کودک در ارومیه، موزه صلح سردشت، موزه مهاباد، موزه والیبال در ارومیه و موزه استاد هیمن مهاباد از دیگر برنامه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در سال جاریه.

دیدگاهتان را بنویسید