دانلود پایان نامه

دزفول یکی از قدیمی ترین مناطق تاریخی کشوره که طبق جستجو های قدیم شناسا موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو، قدمت تمدن و سکونت زندگی آدم ها در اون به میونه هزاره هشتم قبل از میلاد در منطقه چغابنوت و چغامیش دزفول می رسد .

مسعود شامدیل، سرپرست نهاد نمایندگی یونسکو در دزفول گفت:

شهر دزفول با قدمت دیرینه و از خاستگاه های ابتدایی تمدن شهرنشینی در ایران با ساختارهای شاخص شهرسازی و معماری در بافت قدیمیشهری و دارای فرهنگ، آداب و سنن والا و غنی و هم مشاهیر، هنرمندان و علمای برجسته و… است که خیلی از این میراث گران بهای مادی، الهی و طبیعی توانایی حفظ و مطرح شدن در اندازه ملی و جهانی رو دارن.

ایشون اضافه کرد:

به همین منظور واسه جلوگیری از نابودی این میراث باارزش و انتقال اون به نسل های آینده ثبت بخش مهمی از این آثار برجسته و شاخص شهرستان دزفول در فهرست آثار جهانی سازمان یونسکو دفتر نمایندگی اون از سال ۱۳۹۰ در این شهرستان راه اندازی شده.

شامدیل توضیح داد:

این نهاد تشکیل شده از کمیته های تخصصی، کارگاه های آموزشی و تخصصی و کرسی یونسکویی دانشگاهه که هدف از تشکیل اینجور کمیته هایی ایجاد رابطه و همکاری با سازمان ها و مؤسسات دولتی و غیردولتی، جذب خیرین و طرفداران مالی و اقشار جور واجور مردم این شهر به خاطر پیشرفت و پیشرفت تسهیلات و همکاری های علمی پژوهشی در مورد ثبت جهانی شهر دزفوله.

سرپرست نهاد نمایندگی یونسکو در دزفول ادامه داد:

از دیگر اهداف این نهاد رابطه با بقیه مؤسسات تخصصی به شکل منطقه ای، کشوری و بین المللی به خاطر همکاری های علمی پژوهشی و انجام پروژه های مشترک میان کمیته های تخصصی یونسکو دزفول با بقیه مؤسساته.

اون گفت:

هم اینکه در مورد تکمیل اطلاعات پرونده ثبت جهانی دزفول این نهاد پذیرای استادان، محققان و فعالان میدون میراث فرهنگیه که علاقه مند به همکاری افتخاری هستن.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید