طبق توافق هسته ای هیچ محدودیتی بر سر راه ایران واسه وارد کردن هواپیماهای مسافرتی وجود نداره، اما بعضی سنگ اندازی ها در طول ماه های گذشته باعث شده شرایط واسه خرید هواپیمای نو در هاله ای از ابهام قرار گیرد.

تاکید وزارت خزانه داری آمریکا (اوفک) بر این موضوع که وارد کردن هر هواپیمای جدید به ایران باید با مجوز این نهاد باشه، باعث شده پروسه پایانی شدن مذاکرات ایران با شرکت هایی مثل ایرباس و بوئینگ طولانی تر از حد عادی شه.

پس از ماه ها گفتگو واسه حل این مشکلات حالا وزیر راه و شهرسازی با امیدواری خیلی از نتیجه بخش شدن مذاکرات سخن می گوید، هرچند آخوندی هم مثل دیگه مقام های ایرونی آگاهی دقیقی از زمان دریافت مجوز پایانی «اوفک» نداره، اما اعلام کرده ایران بحث تأمین مالی هواپیماهای جدید رو با ایرباس تموم کرده و این موضوع یه قدم مهم در جریان مذاکرات دو طرف هستش.

آخوندی هم اینکه گفت که با پایانی شدن این مذاکرات مقامات ایرباس پس از پایان آگوست (۱۰ شهریورماه) به ایران می آیند و قرارداد پایانی رو ثبت می کنن. این در شرایطیه که هنوز مجوز اوفک صادر نشده و نمایندگان ایرباس پیگیری این رو هم در دستور کار خود داره.

هرچند طرف ایرونی هنوز امیدواره تا قبل از پایان سال ۲۰۱۶ امکان وارد کردن اولین هواپیماهای نو ایران جفت و جور شه، اما با در نظر گرفتن این که طرف آمریکایی هنوز هیچ برنامه خاصی واسه ارسال مجوز پایانی به هواپیما سازه های بزرگ ارائه نکرده، باید دید این خوش بینی در عمل به جایی می رسه یا نه. ایران اعلام کرده اولین هواپیماهای خود رو در پاییز امسال تحویل می گیرد و باید دید در آخر پاییز چند هواپیما واسه شمردن وجود داره.

مطلب مشابه :  مزیتای حاصل از کاربردهای تجارت بی سیم

دیدگاهتان را بنویسید