دانلود پایان نامه

پرونده ثبت جهانی محور ساسانی، در استان فارس دلیل بازدید ارزیاب یونسکو از مجموعه تخت جمشید و کاخ ساسان سروستان شد.

به نقل از روابط عمومی پایگاه جهانی تخت جمشید، میرااسعد سیف کارشناس و ارزیاب یونسکو از کارگاه های تعمیر، موزه تخت جمشید، کارگاه گنجینه و جستجو آبراهه های تخت جمشید دیدن کرد.

در این بازدید محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مسعود رضایی تک مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، پروفسور کالیری سرپرست تیم قدیم شناسی ایتالیایی در جستجو تل آجری و علیرضا عسگری چاوردی سرپرست تیم جستجو هیئت ایرونی در تل آجری هم حضور داشتن.

ارزیاب یونسکو هم اینکه از سالن دستاوردهای پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و کتابخونه تخصصی بازدید و با پرسنل این مجموعه دیدار داشت.

طالبیان بازدید کارشناسان یونسکو رو درخصوص اقدامات صورت گرفته در مجموعه های تاریخی و میراث جهانی مثل تخت جمشید، از اون جهت مهم خواند که می توان اقرار داشت کارشناسان، محققان و نیروی کار ایرونی هم به نوبه خود صاحب فن و علم کاره و می تونه در تقابل علم و فوت وفن با دیگه سایت های جهانی همکاری داشته باشه.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم اینکه به طور جداگونه بازدید میدونی از بقیه کارگاه های تعمیر و جستجو های گذشته آبراهه های زیرزمینی تخت جمشید به عمل بیاره و مواردی رو واسه هر چی بهتر شدن یافته های کارای در دست اقدام، اعلام کرد.

این تیم کارشناسی با سفر به سروستان بازدیدهای کارشناسی و فنی خود از کاخ ساسان سروستان داشت و در جریان اقدامات علمی و عملیاتی انجام شده در این کاخ تاریخی قرار گرفت.

مطلب مشابه :  تقسیم بندی سیستمای فرآوری پسته

کاخ ساسان سروستان در راه روستای نظرآباد شهرستان سروستان هستش که به شماره ۲۳ در شهریور ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده. این بنای بزرگ گنبدها، ایوون ها، اتاق ها و دهلیزهای زیادی داره.

دیدگاهتان را بنویسید