دانلود پایان نامه

به گفته ی مشاور انجمن غار و غارشناسی ایرانیان، وقتی که گردشگران از غارها بازدید می کنن، با خود باکتری هایی به داخل غار می بردن که موجب برهم ریختگی اکوسیستم این مناطق گردشگری می شن.

طبق گزارش جواد نظام دوست، غارها طبقه بندی شده و از درجه یک تا چار قرار داره؛ غارهای درجه یه، غارهای سخت هستن که باید غارنوردان حرفه ای وارد اونا شن. بعضی از غارها توانایی ورود گردشگران نیمه حرفه ای رو دارن و تا نصف از اونا رو می توان دید. غار بورنیک یکی از غارهای گردشگریه که گردشگران می تونن تا نصف از اون رو ببینن. این غار در روستای هرانده هستش که حدود ۶۰ سال پیش کشف شد. ایشون با بیان اینکه این غار آهکی دارای سازمان گل کلمیه و همزمان با طول غار، به عمق اون هم اضافه می شه، گفت:

چون ستون فقرات غار شیب داره. این غار گردشگری حالا خوبیش اینه هنوز نورپردازی نشده.

به گفته ی نظام دوست، یه مدت پیش کمپینی راه اندازی کردیم که به مردم بگیم با اینکه از بعضی غارها می توان دیدن کرد، ولی باید این کار به درستی انجام شه، چون هر گردشگر با ورودش به غار، میکروب و باکتری و حتی پُرز لباس رو با خود می برد که به اکوسیستم غار آسیب می زند. حتی اگه با لباس خاص و دستکش به داخل غار بریم، باز بعضی باکتری ها رو از این غارها بیرون می کنیم که می تونه واسه آدم مضر باشه. این رفت و آمدها به داخل غار بی تاثیر نیس. ممکنه فقط در داخل غار، خفاش ها دیده شن، اگر موجودات ریز خیلی زیادی در غارها زندگی می کنن که گردشگران بدون دلیل به اونا آسیب می زنند. باید گردشگران مراقب باشن که همه وسایل و لباس های غارنوردی خود رو حتماً پس از بازدید از غار بشورن؛ حتی این لباس ها به همراه لباس های دیگه شسته نشه. باکتری های موجود در غار روی لباس ها چسبیده و اگه خوب تمیز نشن، آدم رو دچار مریضی هایی می کنه که ناشناختهه. مدیر قبلی انجمن غار و غارشناسی ایرانیان گفت:

یه جور باکتری در غار هست که زباله ها رو به مواد آلی تبدیل می کنه، محققان تلاش می کنن این باکتری ها رو از داخل غارها بیرون آورده و زباله های روی زمین رو به مواد قابل به کار گیری تبدیل کنن.

طبق گزارش نظام دوست، از دید علمی، غارها وقتی کشف می شن که نقشه های داخل غار جفت و جور شن. ما واسه حفاظت از غارها و ورود گردشگران، کارگاه هایی برگزار می کنیم تا به گردشگران چگونگی بازدید درست از غارها رو آموزش بدیم. منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید