بنای «ملکه توران» (همسر سوم رضاشاه) واقع در منطقه زعفرانیه، که از نظر معماری و تاریخی ارزش زیادی داشت شب گذشته و تو یه حرکت یهویی به وسیله مالک، با خاک برابر شد.

در ضلع جنوب غربی تقاطع خیابون پسیان و کوچه اسماعیلی در منطقه زعفرانیه ، بنایی با مساحت هزار مترمربع مربوط به کاخ اقامتی ملکه «توران»، همسر سوم رضاشاه قرار داشت که کمتر از یه هفته قبل، لودرها در حالت آماده باش بخش هایی از این بنای مهم رو تخریب کردن.

اما در اعتراض به این اقدام تعدادی از معماران مقابل لودرها تحصن کردن و میراث فرهنگی به صورت لازم این بنا رو به شماره ۳۱۵۳۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رساند و پیگیری هایی که پلیس شهرداری و یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران واسه جلوگیری از تخریب بیشتر این بنا انجام دادن، ادامه دار بود.

تا اینکه شب گذشته (یکشنبه ۳ مرداد) خبر رسید مالک بنا با بستن درِ بزرگ آهنی محوطه ی خونه، همه ی این بنای مهم رو با لودر با خاک برابر کرد.

«فرهاد نظری»، مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی با تائید تخریب کامل این خونه اعلام کرد:

اقدامی که به وسیله مالک بنا انجام شد، یه تخلف محرزه و مالک موظفه عین به عین بنا رو بازسازی کنه!

 اون گفت که امروز در نامه ای به شهرداری منطقه اعلام می کنیم  که به مالک بنا مجوز ساخت جدید داده نشه و میراث فرهنگی واسه بازگرداندن این بنای تاریخی همه تلاش خود رو به کار می گیرد.

مطلب مشابه :  افزایش فالوور اینستاگرام

ایشون اضافه کرد که این بنا باید بازسازی شه!

به گفته کارشناسان، خونه ملکه توران در خیابون پسیان (محله زعفرانیه) از این جهت دارای ارزش حساب می شه که نشون دهنده سبک خاصی از معماری مدرن در ایران معاصره.

«قمرالملوک امیر سلیمانی» معروف به «ملکه توران» (۱۲۸۳ تا ۱۳۷۴) همسر سوم رضا پهلوی بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید