دانلود پایان نامه

مجسمه حاج علیقلی خان معروف به «سردار اسعد بختیاری» یکی از فاتحان تهران در انقلاب مشروطه در شهر جونقان چهارمحال و بختیاری خراب شد. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری از دستگیری عاملان تخریب مجسمه سردار اسعد بختیاری خبر داد.

یه منبع آگاه با بیان اینکه دو نفر از مردم این شهر به قلعه سردار اسعد بختیاری جمله آوردن گفت:

این افراد با تیشه به قلعه حمله و مجسمه این مشروطه خواه رو تخریب کردن.

ایشون اضافه کرد که این افراد با پاشیدن نمک به شکل نگهبانان این قلعه، وارد محوطه شدن و مجسمه رو شکستند.

قلعه سردار اسعد بختیاری به عنوان موزه مشروطیت نام گذاری شده و مصوبه ی شورای فرهنگ عمومی استان رو داره و قرار بود در هفته میراث فرهنگی گشایش شه.

انقلاب مشروطه بخشی از تاریخ معاصر ایرانه که قوم بختیاری هم در این جنبش، نقش آفرینی کرد و بخشی از شروع قیام بر استبداد قاجار، از دامنه کوه های بختیاری رخ داده.

کتیبه های پیرغار در روستای ده محل بیرون آمدن آب زیر زمینی و قلعه سردار اسعد بختیاری در شهر جونقان، از توابع شهرستان فارسان، مهم ترین آثار به جای مونده از انقلاب مشروطهه.

انقلاب مشروطه در دوره مظفرالدین شاه قاجار و بعد در دوره محمدعلی شاه قاجار، واسه تبدیل حکومت استبدادی به حکومت مشروطه اتفاق افتاد که در آخر به تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب اولین قانون اساسی ایران رسید.

«بهمن عسگری سوادجانی» با اشاره به تخریب مجسمه سردار اسعد بختیاری در روز گذشته در محل قلعه سردار اسعد بختیاری، بیان کرد که دو عامل تخریب این مجسمه دستگیر شدن.

مطلب مشابه :  اعتماد به نفس

ایشون با بیان اینکه عاملان تخریب در همون جا شناسایی و دستگیر شدن، اضافه کرد که دلیل اینمبادرت به وسیله عاملان تا الان نامشخصه.

عسگری فقر فرهنگی و نبود اطلاعات از آثار و میراث فرهنگی رو از دلایل اینمبادرت به وسیله عاملان تخریب عنوان و گفت:

پیش بینی می شه عاملان در سه روز آینده دلیل این اقدام ناشایست خود رو اعتراف کنن.

قلعه سردار اسعد بختیاری یا قلعه مشروطه، مربوط به زمان قارجار در شهر جونقان پنجم دی ماه ۱۳۵۶ به شماره ۱۵۴۸ به عنوان یه اثر تاریخی ثبت ملی شد. 

دیدگاهتان را بنویسید