فرق افسردگی کودکان و بزرگسالان

-فرق افسردگی کودکان و بزرگسالان

افسردگی در کودک و بزرگسال معنی مشابهی نداره و نشونه های هر کدوم فرق داره. مطالعه بیوشیمی افسردگی در بزرگسالان نشون دهنده نقش انتقال دهنده های عصبی مثل نوراپی نفرین، سروتونین و استیل کولین در بروز افسردگیه. مطالعاتی که در مورد داروهای ضدافسردگی انجام شدن، نشون داده ان که این داروها بر انتقال دهنده های عصبی اثر می گذارن. چگونگی رابطه بین مغز، هورمون ها و ارگانیسم هم در بروز افسردگی مؤثره. به نظر می رسد نبود تنظیم هیپوتالاموس، غده هیپوفیز، غدد فوق کلیوی و تیروئید در افسردگی بزرگسالان نقش دارن (ایسملای و همکاران[1]، 1994 به نقل از شکوهی یکتاو پرند، 1384). تحقیق های انجام گرفته در مورد افسردگی کودکان و نوجوانان نشون می دهد در آخر دوره نوجوونی شباهت نوجوانان با بزرگسالان از جنبه های زیستی بیشتر می شه. پس نمی توان یافته های حاصل از مطالعه بزرگسالان رو به کودکان و نوجوانان گسترش داد.

افسردگی تا حدی با فعالیتهای مغز رابطه داره وفعالیت مغز در کودکان و بزرگسالان به طور کامل فرق داره ، هنگام افسردگی بر اثر کمی آمینهای مغزی، زمان عکس العمل کندتر می شه و هشیاری کاهش می یابد. پایین اومدن مقدار نوراپی نفرین و سطح سروتونین، مشکل در تعادل و پخش متناسب کلسیم و سدیم و پتاسیم و لیتیوم و پایین بودن فعالیتهای الکتریکی مغز به ایجاد افسردگی می انجامد. هم اینکه به هم خوردن تعادل هورمونی در زنان در دوره بارداری موجب بروز افسردگی می شه. در نوجوانان به دلیل تغییرات هورمونی و رشد تند جسمی و بلوغ فکری و میل به استقلال طلبی، بحران بوجود می آید و احتمال بروز افسردگی افزایش می یابد. نواقص جسمی هم می تونه به بروز افسردگی برسه. (شفیع آبادی، 1387).

جدایی و از دست دادن ، تبیین رایجیه که در مورد افسردگی کودکان و نوجوانان مطرح شده. در روان بررسی گری، تبیین افسردگی با تأکید بر از دست دادن چیزی صورت گرفته. از دست دادن ممکنه واقعی مثل مرگ والدین، طلاق و چیزای دیگه ای به جز اینا یا سمبلیک باشه (کسلر[2]، 1988 به نقل شکوهی یکتا و پرند، 1384).

درباره افسردگی در کودکان و نوجوانان عقاید متفاوتی هست. عده ای باور دارن که در کودکان افسردگی وجود نداره. در مقابل گروه دیگری از کارشناسان، شکایات جسمی و رفتارای تهاجمی کودکان رو نشونه هایی از افسردگی اونا می دانند. افسردگی کودکان با بزرگسالان فرق کمی داره و حدود دو تا چار درصد کودکان و پنج تا ده درصد نوجوانان انگار به اون گرفتار هستن افسردگی در آخرای بهار و ابتدا تابستون گسترش بیشتری داره. (شفیع آبادی، 1387).

کلا می توان افسردگی رو یه جور عکس العمل عاطفی نسبت به وضعیت ناامید کننده و محرومیت زا و فشار آور دونست که با افکار و احساسات نامطلوبی مثل ترس، اضطراب، بی کفایتی و هم مشکلات جسمی همراهه. این توضیح لازمه که افسردگی با غمگینی و حزن معمولی فرق داره. هر کسی در زندگی روزمره ممکنه بر اثر روبرو شدن با موقعیتهای بد واسه یه مدت اندوهگین و ناراضی شه. در این حالت کودک پس از استراحت، دوبارهً به وضعیت عادی بر می شه، در حالی که افسردگی، احساس غم و اندوه شدید و همیشگی و پریشونی روانیه که با کاهش بینش و تغییر درک از محیط و خودمون همراهه (میچل[3]، 1367).

افسردگی، یه بحث تشخیصیه که به روش های مختلفی به دسته های کوچیک تر تقسیم شده. به خاصً بین اختلالهای دو قطبی و یه قطبی و افسردگیهای داخل زاد  و

واکنشی (یا روان نژندانه) تمایزهایی صورت گرفته. وقتی که کسی دچار افسردگی می شه، احساس غمگینی می کنه و بیشتر به گریه می افتد احساس گناه، عذابش می دهد و معتقد می شه که در حق بقیه کوتاهی می کنه زیادتر از اندازه عادی، تحریک پذیر می شه و احساس اضطراب و نا آرومی می کنه وقتی افسردگی به شدید ترین سطح خود برسه ممکنه توانایی عکس العمل هیجانی رو از دست بده و به اینجا برسه که احساس خوب و بد خیلی فرقی براش نمی کنه. لذت بردن از زندگی و علاقه مند شدن به انجام کارای روزمره، واسه این عده سخت می شه. انرژی کم می شه. انجام هر چیزی به نظر، کاری سخت می رسد. پس تلاش می کنه خود رو از چیزایی که معمولاً انجام می داده دور نگه داره و ممکنه ساعتها قوز کرده روی صندلی بنشیند و یا در تختخواب بمونه. کارای لذت بخش معمولی مثل خوندن روزنامه یا تماشای تلویزیون سخت می شه. اشتغال ذهنی شون اینه که حال شون چقدر بده و با چه مشکلات به ظاهر غیر قابل حلی، روبرو گشته ان. حتی کارکردهای ابتدایی جسمی ممکنه در اونا دچار اشکال شه. خواب سخت می شه. اشتها کم می شه و تمایل جنسی از بین می رود. و خطرناک تر از همه این که به نظر می رسد با گذشت زمان هیچ سرانجامی واسه این حالت وجود نداشته باشه و نمی تونه واسه تغییر وضعیت، کاری انجام داد. در نتیجه ناامیدی زیاد شده و ممکنه به آرزوی مرگ و افکار خودکشی منجر شه. بین افسردگان شدید، آخرسر 15 درصد خود رو می کشن (هاوتون[4]، کرک[5]، سالکووس کیس[6]، کلارک[7]، 1386)

[1]- Esemly et al

[2]- Kessler

[3]- Mitchell

[4]- Hawton

[5]- Creck

[6]- Salkovskis

[7]- Clark