دانلود پایان نامه درباره شورای همکاری خلیج فارس

میلیون دلار کمک نظامی به بحرین اختصاص داد، در حالی که خاندان آل خلیفه برای پیش از دوقرن بر بحرین مسلط بوده اند، نا آرامی و قیام کنونی مردم بحرین شرایط دشواری برای آمریکا ایجاد کرده و آن را به متحدی بی‌ثبات مواجه نموده است «اسدی1، 1390: 13-12».
موضع آمریکا درقبال بحرین، سکوت و حمایت ضمنی از رژیم آل خلیفه و دخالت نظامی عربستان و امارات در این کشور است . هیلاری کلینتون در روزهای پس از مداخله عربستان در بحرین از حق قانونی و حاکمیتی دولت این کشور برای دعوت از دولت‌های شورای همکاری خلیج فارس برای مداخله در بحرین سخن راند. در حالیکه حداقل این انتظار از آمریکا می‌رفت که باوجود ژست‌های حقوق بشری ودموکراسی خواهی این کشور درعرصه جهانی، مداخله برای سرکوب جنبشی مردمی را از طرف کشورهای عضو شورای همکاری خلیج محکوم نماید. «ابراهیمی و دیگران، 122:1391».
بند دوم: رویکرد انگلیس

دستگاه دیپلماسی دولت دیوید کامرون، مهم‌ترین وظیفه خود را در قبال بیداری اسلامی در بحرین حفظ ساختار حکومت آل خلیفه می‌داند. از سوی دیگر نیز انگلیس در سیاست رسمی خود از حکومت بحرین خواسته تا به حقوق بشر احترام بگذارد و به منامه اعلام کرده: «به مردم بحرین فرصت آن را بدهید تا نگرانی‌های خودرا مطرح کنند و به این نگرانی‌ها از طریق اصلاحات ونه قوه قهریه پاسخ دهید» . اما اقدامات پنهان و پیدای لندن سیاست دیگری را هویدا می‌کند .فروش تسلیحات نظامی برای سرکوب اعتراضات، امتناع از امضای سند مصوب شورای حقوق بشر سازمان ملل در محکومیت نقض مستمر حقوق بشر در بحرین وکم توجهی رسانه‌های دولتی انگلیس در قبال وقایع بحرین از جمله اقداماتی است که دولت انگلیس در جهت خاموش کردن آتش انقلاب در بحرین به آن تمسک جسته است. «حسن خانی و نوری ساری، 1393: 82-81».
از سوی دیگر انگلستان 600 مجوز فروش سلاح به کشورهای خاورمیانه را داد و دولت آل خلیفه از مهمترین خریداران این اسلحه‌ها به شمار می‌رود. از هواپیماهای جنگنده و تانک گرفته تا خودروهای زرهی، مسلسل‌های خودکار وتک تیرانداز و …. که برای سرکوب قیام داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سلاح هایی که معترضین را نقش زمین می‌کند وبه حکومت خودکامه بحرین اجازه می‌دهد برای بقای خود دست به خشونت بزند .نکته قابل تأمل، فروشنده این سلاح‌ها انگلیس است که از حامیان و بانیان حقوق بشر غرب محسوب می‌شود. «مهرعطا، همان: 37».
این در حالی است که نیروهای امنیتی وپلیس تحت فرمان شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین، ابتدا باگلوله‌ها و گاز اشک آور و سپس باکمک سربازان سعودی دهها نفر از معترضین را کشتند، صدها نفر را مجروح کردند و بدین ترتیب تلاش کردند تا اعتراض‌ها را در نطفه خفه کنند. صدها نفر در طول یک سال گذشته در زندان‌های آن کشور شکنجه شدند و هزاران نفر نیز کار خودرا از دست دادند. 2 پزشک و پرستار که به مداوای قربانیان سرکوب سال گذشته پرداخته بودند به حبس بین پنج تا 15 سال محکوم شده اند. به رغم اینکه یک هیئت مستقل تحقیق گزارش داده که اعترافات آنها تحت فشار و اجبار اخذ شده بود . روزنامه تایمز با اشاره به عدم توجه جدی دولت انگلیس به نقش حقوق بشر در بحرین نوشت: مدافعان حکومت بحرین می‌گویند که فقط 60 نفر از مخالفان را در آن کشور کشته اند، اما اگر نسبت این 60 نفر را به کل جمعیت بحرین در نظر بگیریم، کشتارهای بحرین در سطحی وسیع تری از مصر وتونس انجام گرفته است. «حسن خانی و نوری ساری، همان، 83».
که در مجموع موضع انگلستان در قبال بحران بحرین حمایت بی‌چون و چرا ازدولت آل خلیفه و مشروعیت بخشیدن به آن حکومت است.
بند سوم: رویکرد ترکیه
ترکیه نیز یکی دیگر از بازیگران خارجی صحنه بحرین به شمار می‌رود که در فضای تحولات انقلابی جهان عرب اهداف ژئوپلتیک خود را پیش می‌برد .ترک‌ها در تحولات جهان در سطوح مختلف رویکرد خود را ظهور و بروز دادهاند . به گونه‌ای که در مسئله بحرین سیاست دو وجهی رابه نمایش گذاشتند؛ به طوری که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در بدو اعتراضات مخالفان و سیاست مشت آهنین رژیم آل خلیفه، سیاست محکوم کردن سرکوب‌ها را در پیش گرفت و گفت: «ما خواهان کربلای دیگر در منطقه نیستیم و حوادث اخیر در بحرین احتمالا شبیه عواقب کربلا خواهد بود». اما وجه دیگر سیاست خارجی ترکیه در بحرین توسط احمد داود اغلو وزیر امورخارجه به نمایش گذاشته شد که در آن بحران بحرین بیشتر در چهارچوب مداخلات همسایگان در ایران تفسیر و تبیین شد. و در این رویکرد ترک هادر کنار حاکمیت بحرین قرار گرفتند. و شرایط برای تحرکات دیپلماتیک در سطوح عالی بین دو کشور فراهم شد، تا جایی که در آن بحبوحه وزیر خارجه و سپس امیر بحرین به ترکیه سفر کرد و مورد استقبال گرم مقامات ترک قرار گرفتند . «نیکو، همان: 140-139».
هر چند برخی موضع گیری‌های مقامات ترکیه وتأکید بر لزوم مصالحه با معترضین باعث برخی رنجش هادر میان مقامات ترک و بحرین شده است .با این حال در مجموع شورای همکاری خلیج فارس از رویکرد ترکیه در خصوص تحولات بحرین رضایت دارد و شیخ خالد وزیر امور خارجه بحرین با سفر به آنکارا از مواضع ترکیه قدردانی نمود. رئیس مجلس نمایندگان بحرین خلیفه الظهرانی نیز در سفر به ترکیه و در دیدار با رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه ضمن تشکر از مواضع ترکیه، تأکید کرد که در سایه نقش ترکیه اوضاع در این کشور آرام تر شده است .بر این اساس ترکیه سعی می‌کند در جهت حفظ منافع استراتژیک خود در خلیج فارس همراهی خود با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، تحولات بحرین را به رغم انتقادات حفظ نماید.
بر این اساس است که نخست وزیر ترکیه عنوان نمود که مداخله شورای همکاری خلیج فارس (عربستان و امارات) را نمی‌توان به عنوان دخالت خارجی قلمداد کرد، چرا که نیروهای سپر جزیره به عنوان نیروی منطقه‌ای است که به صورت بین المللی به رسمیت شناخته شده است وی اضافه کرد که ترکیه در امور دیگران دخالت نخواهد کرد اما به انتقادات دوستانه و سازنده خود ادامه خواهد داد. درنتیجه رویکرد ورفتارکلی ترکیه در مورد تحولات بحرین رامی توان رویکرد متوازن باتمایل به حفظ وضع موجود باروش‌های مسالمت آمیز تلقی کرد. «زارع و احمدیان، 192:1390-191».
بند چهارم: رویکرد عربستان
به لحاظ ژئوپلتیک، بحرین اگر چه مجمع الجزایری کوچک است و نسبت به سایر همسایگان خود منابع کمتری دارد اما دارای موقعیت راهبردی است .این کشور در همسایگی ع
ربستان قرار دارد و دارای پیوستگی سرزمینی و فرهنگی، بامناطق شیعه نشین عربستان چون قطیف و احساء، شهرهای کلیدی منطقه الشرقیه است که بیشترین نفت و گاز عربستان را در خود جای داده‌اند . از سوی دیگر بحرین، در همسایگی خود چهار کشور عرب دیگر را دارد که همگی دارای نظام هایی پادشاهی هستند که در عدم تمایل رژیم بحرین به انجام اصلاحات سیاسی در کشور خود تأثیر گذار بوده است.با این حال همسایگان عرب بحرین نیز مخالف روی کارآمدن رژیمی مردم سالار در بحرین هستند. در سطح منطقه‌ای سعودی هانگران سرایت نا آرامی‌های بحرین به مناطق شیعه نشین هستند. همسانی فرهنگی و مذهبی، پیوستگی و مجاورت سرزمینی و بی‌عدالتی منطقه‌ای و مذهبی از جمله این شرایط است که زمینه را برای ناآرامی در مناطق شرقی عربستان فراهم ساخته است. همچنین بحرین مرکز مهم تنش ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک عربستان و ایران است .قرار داشتن بحرین در هم جواری عربستان و شیعه بودن اکثریت جمعیت آن سبب شده عربستان توجه ویژه‌ای به بحرین داشته باشد.سعودی هانگران روی کارآمدن یک دولت شیعه و متحد ایران در همسایگی خود هستند. جایگاه عربستان به عنوان متحد غرب ایجاد می‌کند که این کشور از ایجاد هر تحولی که سبب افزایش قدرت ایران در منطقه می‌شود جلوگیری کند. «نیکو، همان: 134-133».
با این حال سعودی‌ها به دلیل تمرکز بر احتمال تسری گسترده‌ی اعتراضات به درون عربستان به مدت سه هفته از آغاز بحران بحرین، در آن مداخله نکردند و در واقع بر دگرگونی‌های داخلی تمرکز داشتند. در این میان گزارشهایی در ارتباط با اولتیماتوم سعودی‌ها، دو هفته به پادشاه و ولیعهد بحرین فرصت دادند تا بحران را از طریق گفتگو با مخالفان مرتفع سازند. اما با سپری شدن این دو هفته و عدم رسیدن طرفین بحرین به توافق موجب مداخله عربستان می‌شود. «زارع و احمدیان، همان: 89».
عربستان صبحگاه 15 مارس 2011 با حدود 1000 نیرو و به همراه 500 نیروی اماراتی زیر پرچم شورای همکاری خلیج فارس تحت عنوان سپر جزیره به بحرین لشکر کشی کرد. این اقدام در واقع پیامی از سوی آل سعود به مخالفین بحرینی بود، که عربستان سعودی در هر شرایطی از رژیم آل خلیفه پشتیبانی خواهد کرد . «ابراهیمی و دیگران، همان: 115-114».

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

مداخله در بحرین به وضوع استراتژی سعودی را به نمایش می‌گذارد .پس از بی‌ثمر ماندن مشوق‌های شورای همکاری برای رفع بحران بحرین و ساکت کردن معترضان مداخله در چهارچوب نهادی شورا آغاز میشود وادعای تهدید ایران علیه بحرین مطرح و در رسانه‌های عربی پر رنگ می‌شود.
در این میان سعودی‌ها با تکیه بر رسانه‌های منطقه‌ای خویش و در راستای توجیه مداخله سپر جزیره، بحرین را مورد تهدید مداخله ایران نشان می‌دادند و ورود نیروهای سپر جزیره، به بحرین را بر این مبنا توجیه می‌کردند. «زارع و احمدیان، همان 89».

لذا رویکرد عربستان در قبال تحولات بحرین را رویکردی تهاجمی وغیر قابل انعطاف میتوان توصیف کرد.
بند پنجم: رویکرد جمهوری اسلامی ایران
بحرین از نظر ژئوپلتیکی جایگاه خاصی از منظر جمهوری اسلامی دارد و جزء همسایگان و دارای مرز آبی با ایران است. نکته دیگر این که بحرین در قرون گذشته جزیی از سرزمین ایران و تحت حاکمیت حاکمان ایرانی بوده است.بخشی از جمعیت آن را ایرانی‌ها تشکیل میدهند و پیوندهای تاریخی مستحکمی بین بحرین وایران وجود دارد.مسأله مهم و تأثیر گذار دیگر در خصوص نوع رویکرد ایران در قبال تحولات بحرین، پیوند جمهوری اسلامی ایران با شیعیان بحرینی است. که اکثریت جمعیت این کشور را تشکیل میدهند. منافع و سیاست منطقه‌ای ایران در حوزه خلیج فارس و رقابت‌های آن باعربستان سعودی نیز مولفه‌ای مهم در رویکرد کشور است. «زارع و اسدی، همان: 188-187».
جمهوری اسلامی ایران در سراسر خاورمیانه از لحاظ راهبردی و تاکتیکی نسبت به عربستان برتری دارد که دلیل جذابیت ایدئولوژیک جمهوری اسلامی ایران برای هویت اسلامی منطقه است که عربستان به دلیل تأکید بر اندیشه افراطی و هابیت از آن بی‌بهره است. بر این اساس از بسیاری از حوزه‌ها میان ایران و عربستان نوعی کشمکش – در جریان است. «نیکو، همان: 134».
ایران در خصوص تحولات اغلب کشورهای عربی سعی کرده است تا از خیزش‌ها وحقوق سیاسی شهروندان در مقابل حکومتها دفاع نماید ودر مورد بحرین نیز جمهوری اسلامی ایران بر توجه حکومت به خواسته‌ها و مطالبات مردمی و لزوم خودداری آل خلیفه از اتخاذ رویکردی خشونت آمیز در قبال معترضین تأکید نموده است.«زارع و اسدی، همان: 188».
با توجه به طرح اتهامات از سوی دولت بحرین علیه ایران از جمله اینکه مدعی مداخله جمهوری اسلامی در بحرین شده و این گونه ادعا کردند که ایران به بحرین نگاه تصرف ارضی دارد که ((رهبر معظم انقلاب در رابطه با بحرین فرمودند :ما بنای مداخله در مسئله بحرین را نداریم چرا که نه ممکن بود و نه مطلوب ما )) . «پژوهشکده مطالعات روابط بین الملل، همان، 12».
ایران در طول بحران بحرین سعی کرد از ابزارها وشیوه‌های مختلف برای حمایت از گروه‌های مختلف وتوقف رویکرد سرکوب حکومت و حضور نیروهای سعودی و اماراتی استفاده نماید. به کارگیری ابزارهای تبلیغاتی و رسانه‌ای در جهت محکوم کردن آل خلیفه و

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *