اعتیاد درمان داره؟

خیلی از خونواده­ها واسه درمان اعتیاد بستگان خود به دنبال روش­های جورواجور درمان اعتیاد می­گردند و این وسط، بعضی افراد سودجو با درمان­های غیراصولی امید اون­ها رو به یأس تبدیل می­کنن. پس، اینجا چند روش درمان شناخته شده رو به طور خلاصه معرفی می­کنیم.

باید اینم بگیم که، این روش­ها هم فقط در مراکز معتبر قابل به کار گیری هستن و ممکنه افراد سودجو از این روش­ها هم سوء به کار گیری کنن. پس پیشنهاد می­شه علاوه بر روش درمان، واسه انتخاب مرکز درمانی هم دقت کافی داشته باشین.

 

2-2-12-1)   درمان نگهدارنده با متادون، بوپره نورفین و شربت تریاک

در این روش درمان  واسه افراد معتاد به تریاک، هروئین و کراک (مواد افیونی)، داروی متادون یا بوپره نورفین جانشین مادۀ اعتیاد آور قبلی می­شه و فرد تا مدت طولانی به مصرف دارو می­پردازه، تا رفتارای اعتیادگونه در اون خاموش شه. این روش بیشتر در افراد با شدت اعتیاد زیاد و با­سابقۀ تزریق کاربرد داره. بعضی وقتا دیده شده­است، افراد وابسته به کراک یا تریاک هم که شدت اعتیاد زیادی داشته­ان و قادر به کم کردن مقدار داروی خود نبوده­ان، مدت­ها روی این درمان باقی مونده­ان. این روش واسه افراد وابسته به تریاک، هروئین و کراک کاربرد داره(نارنجی­ها،1389).

متادون یه ماده مخدر مصنوعی(شبه­افیونی) است که از راه خوراکی قابل مصرفه و می­توان اون رو جانشین هروئین کرد. درمان نگهدارنده با متادون چندین مزیت داره: اول اینکهً شخص وابسته به مواد افیونی رو از مصرف وریدی هروئین رها کرده و بنابر این احتمال انتشار مریضی ایدز(HIV) رو از راه سوزن آلوده کم می­کنه. دوم اینکهً متادون دست کم نشئه رو ایجاد کرده در مصرف دراز مدت خیلی کم موجب خواب­آلودگی یا افسردگی می­شه. سوم اینکهً متادون به مریض امکان می­دهد به جای فعالیت­های جنایی و غیرقانونی به مشاغل به درد بخور روی بیاره. عیب کلی اون اینه که مریض نسبت به یه ماده مخدر وابسته باقی می­موند(سادوک، 2003).

 

2-2-12-2)درمان سم زدایی با متادون یا بوپره نورفین

در این روش، فرد اول داروی متادون یا بوپره نورفین لازم خود رو به مقدار کافی دریافت می­ک ند و بعد کم کم از اندازه مقدار دارو تحت نظر دکتر می­کاهد. اینجوری، فرد مریض علائم ترک رو کم کم پشت سر می­گذارد. این روش هم واسه افراد وابسته به تریاک، هروئین و کراک کاربرد داره.

 

2-2-12-3)درمان تند و فوق تند

در این روش، فرد دریک بیمارستان بستری می­شه و به  کمک داروهای ضد مورفین، طی چند ساعت تا چند روز سم زدایی اتفاق می­افتد.  فرد پس از خروج از بیمارستان، سم زدایی شده، اما هنوز رفتارای اعتیادی در ایشون از بین نرفته و به خدمات مشاوره فردی و گروهی نیاز داره. این روش در درمان شیشه جایی نداره و افراد با شدت اعتیاد کمتر به تریاک، هروئین و کراک می تونن از اون بهره بگیرن(نارنجیا،1389).

 

2-2-12-4)درمان با بستری طولانی مدت

در این روش، فرد طی 10 تا 30روز تو یه مرکز بستری تحت درمان، سم زدایی و دخالت­های روحی قرار می­گیرد. فرد پس از خروج از مرکز هم به مراجعه­­های تکراری نیاز داره. این روش واسه وابستگان به مواد افیونی )تریاک، هروئین وکراک( و شیشه کاربرد داره.

توجه: در همه روش­های فوق، حضور دکتر، روان شناس، روان دکتر، مددکار و هم اینکه حضور در جلسه­های مشاورۀ فردی و خانوادگی، هم اینکه جلسه­ها گروهی الزامیه، چون اعتیاد تنها مشکل جسمی نیس، بلکه روح درگیر بیماران هم نیاز به درمان داره.

 

 

2-2-12-5)درمان اقامتی در کمپ

در این روش، فرد به کمپ مجوزدار سازمان بهزیستی مراجعه می­کنه و دوره­های 21 تا 45 روزۀ خود رو بدون دارو و فقط با روش­های ایمان مدار پشت سر می­گذارد. جلسه­های تکراری گروهی و تمرین قدم­های دوازده گانه از اصول دخالت­ای در این روشه. کاملا معلومه، سم زدایی از این افراد در محل خاصی در کمپ در روزای اول اتفاق می­افتد. این روش واسه افراد وابسته به مواد افیونی(تریاک، هروئین و کراک) و شیشه کاربرد داره.

 

2-2-12-6)     کنگره 60

در این روش که بر اساس کسب بینش کافی در مورد مصرف و بهبودیه، روش درمان بر مصرف شربت تریاک و کاهش کم کم اندازه اون استواره. شرکت در جلسه­های گروهی و به دست آوردن انرژی از گروه هم از راه­های دیگه کمک به پاکی در این افراده. این روش واسه افراد وابسته به تریاک، هروئین و کراک کاربرد داره.

 

 

2-2-12-7)NA یا جمعیت معتادان گمنام

در این روش هم ایمان مداری در رأس قرار داره. مددجویان با کمک از راهنمایان خود، راه درمان رو سپری می­کنن. شرکت در جلسه­های منظم و تعهد به سنت­ها و قدم­های دوازده­گانه از اصول اساسی این روش درمانه. این روش واسه افراد وابسته به تریاک، هروئین، کراک و شیشه کاربرد داره.

توجه: باید اینم بگیم که، در روش­های درمان فوق، هدف پایانی درمان اعتیاد و ترک رفتارای اعتیادیه و کلیه­ی دخالت­های مورد اشاره لازمه. از طرف دیگه، خونه­های بهبودی که به نام کمپ خود رو معرفی می­کنن، هم اینکه ارسال دارو به شهرستان و مواردی مثل: کپسول دست ساز، کپسول گیاهی و عطاری و کپسول­های ماهوار­ه­ای و … در دستۀ درمان­های مورد تأیید نیستن.

کاملا معلومه هرچه شدت اعتیاد بیشتر باشه، تایم درمان هم بیشتر هستش. کارشناسان درمان کمتر از شش ماه رو واسه هیچ ماده­ای تأ یید نمی­کنن (نارنجی­ها،1389).

[1] Narcotics Anonymous