اقیانوس هند، فهم، کارتوگرافی، دریای سرخ

ونانیانی بودن که بحرین رو دیدند.

اودوکسوس اهل سیزیک (Eudoxus of Cyzicus)

اودوکسوس

از سال ۲۰۰ تا ۱۰۰ قبل از میلاد

اودوکسوس اهل سیزیک کاشف و دریانورد یونانی بود که بعد از جستجو در سواحل شرقی اقیانوس هند، واسه سفر به آفریقا تمایل نشون داد. اون بقایای یه کشتی رو پیدا کرد که به فکر بود از طرف غرب آمده. همین باعث شد که اودوکسوس واسه سفر به آفریقا و دور زدن این قاره، اشتیاق پیدا کنه. افسوس که اون هیچوقت از این سفر بازنگشت و خبری از اون شنیده نشد. ۱۵۰۰ سال گذشت تا کس دیگه ای واسه امتحان کردن این سفر فوق العاده، تمایل نشون بده.

هیپالوس

هیپالوس

قرن اول قبل از میلاد

هیپالوس، کاشف و دریانورد یونانی بود که بیشتر به خاطر سفرش از دریای سرخ تا سواحل غربی هند از راه اقیانوس هند مشهوره. اون راه مستقیمی واسه این راه کشف کرد و هم اینکه جهت بادهای موسمی رو تعیین کرد و با کمک اون تونست به هندوستان سفر کنه. 

ترسیم نقشه ی دنیای قدیم

ظهور علم بشری

هرچند کشف در دنیای قدیم، هیچ تضمینی واسه سلامت و باقی موندن کاشفان نداشت، اگه اونا می تونستن درست و سالم از سفر طولانی خود به خونه برگردن، یه دارایی بسیار مهم داشتن؛ علم. این کاشفان باستانی چیزایی دیده بودن که هیچکی در دنیا ندیده بود و به جاهایی پا گذاشته بودن که شاید کسی قبل از اونا نرفته بود.

جهان مثل یه پازل بزرگ بود که قطعات اون باید تک به تک با دقت زیاد در کنار هم قرار می گرفت، کاری که این روزا اون رو کارتوگرافی یا نقشه کشی می نامند.

غارهای لاسکو

غارهای لاسکو در نزدیکی بوردوی فرانسه

بسته به اینکه کلمه ی نقشه رو چیجوری معنا کنیم، قدیمی ترین نمونه های شناخته شده از نقشه های رسم شده، در غارهای لاسکو در نزدیکی بوردوی فرانسه پیدا شده ان. بعضی از این هنرهای صخره ای قبل از تاریخ، که در این غارها پیدا شده ان، ترسیمی از صورت های فلکی هستن که در طول تاریخ مردم از اونا واسه جهت پیدا کنی و پیدا کردن راه خود در دریاها به کار گیری می کردن. قدیمی ترین نمونه از نقشه های ثبت شده از ستاره ها، آثار منجم چینی، سو سونگ (Su Song) است که در قرن یازدهم میلادی زندگی می کرد.

نقشه ی ثبت شده از ستاره ها، اثر منجم چینی، سو سونگ (Su Song)

تعیین قدمت اولین نقشه های جغرافیایی، سخته چون توافق کلی در مورد زمان ترکیب اونا هست و حتی بعضی از نقشه های به جا مونده، نقشه ی سرزمین های افسانه ایه که شاید شباهتی به نقشه ی دنیای واقعی داشته باشه.

اما در کل به نظر می رسد که قدیمی ترین تلاش واسه ثبت نقشه ی دنیا، یه لوح گلی حکاکی شده از تمدن باستانی بابل است که قدمت اون به قرن ششم قبل از میلاد برمیگرده.

لوح گلی

قدیمی ترین تلاش واسه ثبت نقشه ی دنیا، یه لوح گلی حکاکی شده از تمدن باستانی بابل

با گذشت زمان و افزایش علم بشری در بین تمدن ها، از نقشه های ساده به نقشه های بزرگتر و دقیق تر تبدیل شدن. یه نقشه بردار به نام آناکسیماندروس، قدیمی ترین نقشه ی باقی مونده رو رسم کرده که همه ی وسعت دنیا رو که تا اون زمان واسه یونانیان قدیم شناخته شده بود، در بر می گیرد. تلاش اون واسه رسم نقشه ی دنیا بعدا به وسیله آدمایی مثل هکاتئوس، هرودوت و اراتوستن ادامه یافت و بهبود پیدا کرد.

نقشه دنیا

نقشه ی دنیا ترسیم شده به وسیله آدمایی مثل هکاتئوس، هرودوت

در قرن دوم میلادی، جغرافی دان مصری یونانی، کلاودیوس بطلمیوس، کتاب جغرافیای خود رو نوشت که شامل همه ی اطلاعاتی بود که رومیان تا اون زمان در مورد دنیا به دست آورده بودن. تمدن های دیگه که تشنه ی فهم بودن، با شور و شوق خیلی زیاد این کتاب رو واسه چندین قرن بعد ترجمه می کردن.

ستاره ها جهت درست رو به بشر نشون می دادن، اما جهت پیدا کنی کافی نبود. بشر نیاز داشت که بدونه در امتداد این جهت ها، چی در انتظارشه و این نقشه ها بودن که به این نیاز بشر جواب می دادن.

در حالی که تمدن های حوضه ی مدیترانه و آسیای غربی، جوامع تجاری موفقی تشکیل داده بودن و با تجربیات به دست اومده از سفرهای خود، تاثیرات بیشتری بر محیط و تمدن های دیگه می گذاشتن، در شرق، تحولی در حال ظهور بود.

مطالعه قسمت دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *