امام حسین، انقلاب اسلامی، امام حسین (ع)، گردشگری مذهبی

برگزار مى کنن. این دو تن در نزدیکى هاى بغداد به دست عمر ابن سعد به قتل رسیده ان. این مراسم ده روز طول مى کشد و در تموم این مدت میدون ها و گذرگاه ها چراغانى و روشن و علم هاى مشکی در همه جا بر افراشتهه. در سر گذرها صندلی هایى گذاشته ان که هر چندگاه یه ملا بر روى اون مى نشیند و سخنانى در منقبت و مصیبت کشتگان مى گوید. همه ی ساکنان محلات در حالى که به عنوان سوگوارى لباس ی کبود یا سرخ بر تن کرده ان، در پاى کرسى وعظ و مرثیه اونا مى شینن. بعضى از این افراد در بین وعظ دو ملا از میوه ی فصل هم به کار گیری مى کنن.

مغول ها و گورکانیان هند هم با الگوبرداری از صفویان، در ماه محرم مراسم عزاداری برگزار می کردن.

عزاداری در زمان افشاریه، زندیه و قاجار

گذشته عزاداری واسه امام حسین

از اون چیزی که در منابع تاریخی به دست آمده، در زمان افشاریه و زندیه شکل های جور واجور عزاداری دوره های قبل، زیاد شده ان. شروع تعزیه خوانی رو هم مربوط به زمان حکومت کریم خان زند می دانند. گفته می شه در زمان پادشاهی کریم خان سفیری به دیدار کریم خان می آید و در خدمت اون سخنان حزن انگیز درباره ی واقعه ی کربلا می گوید. کریم خان بعد از شنیدن سخنان اون دستور می دهد صحنه هایی از وقایع کربلا و سرگذشت هفتاد و دو تن رو بسازن و از حوادث غم انگیز اون نمایش اجرا کنن که این کار به تعزیه معروف شد. اول این نمایش ها در چهارراه ها و میادین اصلی شهر برگزار می شد اما بعدا به بازارها، کاروان سراها، منازل شخصی و تکیه ها هم کشیده شد.

البته تکیه ها در زمان قاجار شکل گرفتن و دیگه شکل های عزاداری از هم دید محتوا و هم از دید کیفیت و چگونگی ی برگزاری به تکامل رسید. مثلا مثل خوانی روش و روش خاص خود رو در این زمان پیدا کرد و چندیدن تکیه و ساختمون واسه برگزاری تعزیه خوانی ساخته شد. در سال ۱۲۴۸ شمسی به دستور ناصرالدین شاه قاجار «تکیه ی دولت» با گنجایش هزار نفر تماشاگر ساخته شد. بعضی حتی فکر میکنن که در زمان قاجار بسیاری ار آیین های مربوط به عزاداری امام حسین رایج شد که از اون جمله می توان به تشکیل سقاخانه، سخنوری، مراسم دفن شهدای کربلا و مراسم تشت گذاری اشاره کرد. 

گذشته عزاداری واسه امام حسین

گذشته عزاداری واسه امام حسین

گذشته عزاداری واسه امام حسین

عزاداری امام حسین در زمان پهلوی

گذشته عزاداری واسه امام حسین

قبل از رسیدن رضا خان به تخت پادشاهی و هم نین ابتدا حکومت اون، ایشون خود رو فردی مومن و معتقد به اصول و سنت های مذهبی نشون داد. یکی از اقدامات مردم عادی فریبانه ی اون حضور در مراسم های عزاداری امام حسین در ماه محرم بود. ایشون سربازان قزاق رو در دسته های عزاداری حاضر می کرد و خود در اول صف، به دنبال دسته های مردم با سر و پای برهنه سینه می زد و عزاداری می کرد. اما پس از اون که ایشون به هدف خود رسید، واسه برچیدن اعتقادات مذهبی مردم و کاهش نفوذ علما میان ملت، دستور داد تموم مراسم های عزاداری مردم در ماه محرم تعطیل شه. وضع به جایی رسیده بود که مردم به صورت مخفیانه و شبونه در زیرزمین منازل خود واسه امام حسین (ع) جلسات عزاداری بر پا می کردن و شبونه از روی پشت بام ها خود رو به محل عزاداری می رساندند. اینجور خفقانی باعث به وجود اومدن نوع دیگری از عزاداری شد که به صورت هفتگی یا ماهانه در منازل برگزار می شه: ما این روزا هم تماشاگر برگزاری اینجور مراسم های در ماه های محرم، صفر و در بعضی نقاط در تموم طول سال هستیم.

در زمان حکومت پهلوی دوم هم تلاش می شد اینجور مراسم های مذهبی برچیده شه اما امام خمینی در عاشورای سال ۴۲، با سیاسی کردن این مراسم اهمیت اون رو دو برابر کرد. دولت از علما می خواست در عزاداری ها بر شاه و اسرائیل سخنی به میان نیارن و مباحث سیاسی رو پیش نکشند. اما امام بدون توجه به این تهدیدات در مراسم عاشورا و دیگه مجالس عزاداری به شدت از دولت انتقاد کرد و از اون به بعد بود که عاشورا تبدیل به شروع قیام مردم ایران بر ظلم یزیدی مستکبران زمان شد. این قیام ها در سال های ۵۶ و ۵۷ به بالاترین درجه خود رسید و حضور میلیونی مردم در عاشورای ۵۷ پایه های رژیم پهلوی رو به طور کامل سست کرد تا این که در بهمن همون سال، مردم تیر خلاص رو به این رژیم زدن.

گذشته عزاداری واسه امام حسین

گذشته عزاداری واسه امام حسین

گذشته عزاداری واسه امام حسین

عزاداری پس از انقلاب اسلامی

گذشته عزاداری واسه امام حسین

بعد از انقلاب اسلامی دولت از همه مراسم های مذهبی که آسیب زننده و مخالف با اصو
ل و سنت های اسلامی نبود، ساپورت کرد. دیگه شکل های عزاداری بیشتر از قبل با شکوه و عظمتی دو برابر شکل گرفت. هر چی که به جلو پیش می رویم، عزاداری ها و حتی دیگه مراسمات و اعیاد مذهبی بیشتر از قبل باشکوه تر برگزار می شه. بعضی از رسوم و عزاداری های مردم حتی به جاذبه ی گردشگری مذهبی تبدیل شده ان. مثلا حسینیه بزرگ زنجان به دومین قربانگاه بزرگ جهان اسلام تبدیل شده و همه ساله مردم واسه عزاداری و ادای نذر خود به این شهر می روند. هیئت های مذهبی بعد از انقلاب گرفتن. منظور از معنی «هیئت» یه دسته و گروه منظمیه که با برنامه ی خاصی به تشکیل جلسه و عزاداری می پردازند. 

گذشته عزاداری واسه امام حسین

کشور عزیزمون ایران قومیت های مختلفی داره و به خاطر این، فرهنگ ها و آیین های مختلفی رو در خود جای داده. همون طور که در بالا گفته شد، در گذر تاریخ، از شهادت امام حسین (ع) و یارانشان تا به امروز تماشاگر به وجود اومدن آیین های جور واجور عزاداری هستیم. در ایران هم این روزا در ماه محرم هر منطقه و شهر به شکل و آداب خاصی مراسم عزاداری رو برپا می کنن. مثلا در خوزستان سازه های مخصوصی واسه عزاداری دارن، مثل سنج، دمام و بوق که قدمت هم نوایی اون ها در عزاداری امام حسین به بیشتر از ۱۰۰ سال می رسد. یا در استان خراسان جنوبی در روستای «خور» مراسم «مشعل گردونی» برگزار می شه که این مشعل رو در شب نهم محرم روشن می کنن. 

گذشته عزاداری واسه امام حسین

گذشته عزاداری واسه امام حسین

گذشته عزاداری واسه امام حسین

گذشته عزاداری واسه امام حسین

گذشته عزاداری واسه امام حسین

گذشته عزاداری واسه امام حسین

گذشته عزاداری واسه امام حسین

گذشته عزاداری واسه امام حسین

همه این آیین ها نشون گر تاریخ و فرهنگ مردم منطقه ی خوده. همونطور که قبلا هم گفته شد، خیلی از اون ها به یکی از جاذبه های گردشگری مذهبی کشورمون تبدیل شده ان. به همین دلیل در ادامه ی این مقالات به معرفی آیین های عزاداری شهرهای جور واجور می پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *