امپراتوری روم، قرون وسطی، از، و

ا مورد بررسی بذاریم.

یه نقشه ی پرتغالی از دنیا واسه سال ۱۵۰۲

امپراتوری روم غربی مدت های طولانی بود که از بین رفته بود و امپراتوری روم شرقی تسلیم عثمانی های مسلمون شده بود تا جایی که قسطنطنیه به وسیله عثمانی ها در سال ۱۴۵۳ فتح شد؛ واقعه ای که به اون سقوط قسطنطنیه (استانبول امروزی) می می گن. در اینجور شرایطی، مسلمونا بر منطقه ی بزرگی از اروپا تا آسیا تسلط پیدا کرده بودن. همین باعث شده بود که تجارت با خاور دور که شریان لازم اقتصاد اروپا بود، گران و خطرناک شه.

در بین همه ی جنسای تجاری که از خاور دور می اومد، ادویه سودده ترین کالا بود که طرفداران زیادی داشت. این کالا در اروپای قرون وسطی واسه مصارف مختلفی مورد به کار گیری قرار می گرفت مثل آشپزی، پزشکی، ساخت عطر و آیین های سنتی. پرتغالی ها می دونستن که اگه بتونن راهی پیدا کنن و مسیرهای زمینی سنتی و دلالان رو دور بزنن، می تونن به جایگاهی عالی در تجارت ادویه برسن و ثروت بی اندازه و محدودیت رو واسه خود تامین کنن.

اینطوری بود که عصر کشف شروع شد. قدرت های اروپایی واسه کشف دنیا تقلا می کردن و در تلاش بودن تا از هم سبقت بگیرن.

دا گاما ( از ۱۴۶۰ تا ۱۵۲۴ میلادی)

واسکو دا گاما

همونجوریکه قبلا ذکر شد، واسکو دا گاما در سال ۱۴۹۸ تونست نام خود رو به عنوان اولین ارپایی ثبت کنه که دور قاره ی آفریقا سفر کرد و به هند رسید. این سفر نتیجه های بسیار مهمی داشت که وصف ناپذیره. واسکو دا گاما شکاف بزرگی رو که در علم دریانوردی اروپا وجود داشت، پر کرده بود و آغازکننده ی زمان جدیدی از سفر و کشف بود.

همه ی این سفر تاریخی، تقریبا دو سال زمان برد. در این مدت، واسکو دا گاما از ۴ کشتی، دو کشتی و بیشتر از نصف از ۱۷۰ همراه و خدمه ی خود رو از دست داد. اما با وجود همه ی این شکست ها اون به عنوان یه قهرمون به خونه برگشت و راهی افسانه ای واسه تجارت ادویه های هندی پیدا کرده بود.

در دهه ی بعد پرتغالی ها تونستن بیشتر از دا گاما به شرق سفر کنن. این سفر به کشف و فتح جزیره ها ادویه در اندونزی منجر شد. این جزیره ها این روزا با عنوان جزیره ها ملوک شناخته می شن. واسکو دا گاما علاوه بر همه ی توانایی های دریانوردی اش، مردی با رفتاری خشونت آمیز بود. این خشونت اون از اشتیاقش واسه سلطه ی پرتغال بر منطقه سر می گرفت. اون تو مسیرش با هر کسی که حریف اون حساب می شد یا حتی قصد رقابت هم نداشت، رفتاری ظالمانه نشون می داد. مثلا در یکی از موارد، گروهی از ۴۰۰ زائر غیرمسلح مسلمون رو که به طرف مکه می رفتن متوقف کرد.

 بعد از دزدی کشتی اونا و زندانی کردن زنان، مردان و کودکان در عرشه ی کشتی، همه ی اونا رو زنده زنده با کشتی سوزوند.

کریستف کلمب

کریستف کلمب

در حالی که پرتغالی ها در سفرهای آزمایشی به دنبال پیدا کردن راهی از راه سواحل آفریقا واسه رسیدن به آسیا بودن، اسپانیایی ها به طرف غرب توجه نشون دادن. اونا تمایلی مشابه پرتغالی ها داشتن و می خواستن در تجارت ادویه به جایی برسن البته از راهی متفاوت. کریستف کلمب کسی بود که این راه رو در پیش گرفت.

مطالعه قسمت چهارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *