دانلود پایان نامه

مشکل سایکوتیک به وجود اومده توسط آمفتامین

شباهت بالینی سایکوز به وجود اومده توسط آمفتامین با اسکیزوفرنی پارانوئید محققان رو واداشتهه که واسه درک پاتوفیزیولوژی اسکیزوفرنی پارانوئید به مطالعه وسیع نور و شیمی سایکوز به وجود اومده توسط آمفتامین بپردازد. نشونه روشن مشکل سایکوتیک به وجود اومده توسط آمفتامین وجود پارانویاه. مشکل سایکوتیک به وجود اومده توسط آمفتامین با در نظر گرفتن چندین ویژگی از اسکیزوفرنی پارانوئید قابل تفکیکه. این ویژگیای فرق دهنده عبارتند از برتری توهمان بینایی، احساسات کلا متناسب، بیش فعالی، تمایلات جنسی قوی، شلوغی شعور، بی ربطی کلام و دلایل ناچیز مشکل تفکر (مثل شل شدن تداعی ها)، هم اینکه در چندین مطالعه مشخص شده که هر چند نشونه های مشکل سایکوتیک به وجود اومده توسط آمفتامین و اسکیزوفرنی مشابهند، سطحی شدن عاطفه و ناگویی اسکیزوفرنی در مشکل سایکوتیک به وجود اومده توسط آمفتامین وجود نداره.

عملکرد اثر آمفتامین ها ممکنه نتیجه اثرات متفاوت ایزومرهای نوری باشه: ایزومرهای R(-) اثراتی مثل LSD ایجاد می کنن و در ایزومرهای S(+) خصوصیات مثل آمفتامین دیده می شه. آثار مثل LSD ممکنه مربوط به آزادسازی سروتونین باشه. مشتقات جور واجور از دید آثار ذهنی و سمیت فرق های زیادی با هم دارن. در تحقیقات آزمایشگاهی، حیوانات به خودی تجویزی این داروها روی می بیارن که نشون دهنده اثرات روشن مثل آمفتامینه.

4-8-2 درمان و بازتوانی

در درمان مشکلات وابسته به آمفتامین (یا شبه آمفتامین) مثل مشکلات وابسته به کوکائین کمک به مریض واسه دوری از دارو (که کیفیات تقویت کننده قوی داشته و میل شدید ایجاد می کنه) سخته. معمولاً واسه رسیدن به دوری پایدار بستری کردن و به کار گیری چندین روش درمانی (روان درمانی تکی، خانوادگی و گروهی) لازمه. درمان مشکلات اختصاصی وابسته به آمفتامین (مثل مشکل سایکوتیک به وجود اومده توسط آمفتامین و مشکل وابسته به آمفتامین) یا داروهای اختصاصی (مثل داروهای ضدجنون و داروها ضد اضطراب) ممکنه واسه یه مدت کوتاه لازم باشه. در چند روز اول می توان از داروهای ضدجنون (فنوتیازین یا هالوپریدول) به کار گیری کرد. در غیاب سایکوز (روانپریشی) دیازپام واسه درمان سرآسیمگی و بیش فعالی بیماران خوبه.

مطلب مشابه :  کارت امتیازی متوازن

روانپزشک واسه مدارا با افسردگی زمینه ای با مشکل شخصیت یا هر دو باید با مریض به اتحاد درمانی برسه. اما از اونجا که خیلی از بیماران وابستگی شدید به دارو دارن، روان درمانی ممکنه بسیار مشکل باشه.

مشکلات همزمان مثل افسردگی ممکنه به داروهای ضد افسردگی جواب بدن. بوپروپیون (wellbutrin) پس از ترک آمفتامین تجویز می شه. این دارو در مریضایی که با حالت ملال همراه دوری روبه رو می شن احساس راحتی ایجاد می کنه (همون منبع).