عشق از دیدگاه علم

میشه گفت که هر فردی در زندگی خود کمه کم یک بار هم که شده عشق رو تجربه می کنه. عشق و عاشقی هیچ ارتباطی به سن و سال، جنسیت، شغل و موقعیت اجتماعی نداره و تقریبا افراد در همه جوامع و فرهنگا عاشق می شن. فکر می کنین چه زمانی متوجه حضور فردی در قلب خود می شید؟ این حس چه تغییراتی در شما به وجود میاره؟ این حسی که پیدا کردین، زودگذره یا موندگار؟ اصلا این احساس از کجا و چجوری در شما ظاهر می شه؟ محققان در جواب همه سوالا اینچنین جواب میدن که فرد در اثر تغییرات مولکولی و هورمونی عاشق می شه!

رابطه عشق و هورمون
فرضیه های زیادی در مورد پایه زیستی عاشق شدن هست. بعضی میگن که عشق نتیجه اوج گیری میزان ماده فنیل ایتلامین، مولکولی پیام دهنده در مغز که ساختمان شیمیایی مثل آمفتامین داره، است. بعضی دیگر افکار نخونده عشق رو به کاهش یافتن سیستمای سروتونین یک ماده شیمیایی پیام رسان دیگر در مغز نسبت میدن. اما بیشتر پژوهشگران بر این باورند که عاشق شدن عاطفه ایه که با استرس و ترس رابطه داره. اونا باور دارن افراد بیشتر در شرایط ترسناک پیوندهای قوی عاطفی و صمیمی برقرار می کنن و ملاک اونا واسه افراد عاشق فکر کردن به معشوق دست کم چار ساعت در روز و رابطه داشتن با اون واسه بیشتر از شش ماه البته گروهی از روان شناسان فکر می کنن احساس عاشق بودن حدود ۱۸ ماه تا ۳۰ سال ادامه پیدا می کنه ولی نه خیلی راحت.
اصلی ترین هورمونی که در افراد عاشق بالا میره همون هورمونیه که هنگام استرس در بدن ترشح می شه پس وجود استرس و تحریک در مراحل راحت یک رابطه عاشقانه بارزتره.
جالب اینجاست که در مردها درگیر عشق میزان تستسترون، همون هورمونی که مسوول ایجاد میل جنسی و رفتار خشن در دو جنس مرد و زنه، کمتر از مردها غیرعاشقه. اما در زنان عاشق میزان این هورمون زیاد می شه که این تغییرات این فرضیه رو در بین دانشمندان قوت می بخشه که ممکنه عاشق شدن تا حدی فرقای بین دو جنس رو از بین ببره، یعنی مردها رو ملایم تر و زنان رو تهاجمی تر کنه.

هورمونایی که شما رو عاشق می کنن
علم امروز نشون می ده شاید نوع عمل هورمونامون در داشتن یک زندگی خوشبخت موثرن. همه مردها و زنایی که با هم ازدواج می کنن، دوست دارن زندگی شون دووم داشته باشه، پس سال هاست که علم در حال جستجو ریشه عصبی – زیستی احساسات انسانه. داستانای عاشقونه پره از عشق در اولین نگاه، ازدواج، بچه دار شدن، خوشبخت شدن و مرگ که با وجود پیچیدگیای زندگی امروز، داشتن اینجور زندگی ای آرزوی هر زوجیه و همه مردها و زنایی که با هم ازدواج می کنن خواهان یک زندگی عاشقانه و پایدارن.

در اولین برخورد، بدن شما و مرد مقابل تون اطلاعات متفاوتی رو رد و بدل می کنه که تبادل اطلاعات با فرومونا یه جور ترکیبات لازم که از غدد لنفاوی زیر بغل ترشح می شن، انجام میگیره.
بعد از طی مرحله اول، در صورتی که نگاه، خنده یا ژستی از فرد مقابل باعث جذب زن یا مرد شه، شخص احساس می کنه دلبسته طرف مقابله. دلیل اونم افزایش آدرنالین در بدنه که فعالیت مغزی رو افزایش می ده و باعث می شه فرد احساس خوبی داشته باشه.
وقتی فردی حس می کنه عاشق طرف مقابل شده حالت سرخوشی به اون دست می ده و این حالت نتیجه فعالیت فنیل اتیل آمین یا یه جور آمفتامین مغزی طبیعیه که در شکلات هم هست و انرژی و اشتیاق فرد رو افزایش می ده البته اثر فنیل اتیل آمین دووم زیادی نداره و واسه اینکه این حالت در فرد بمونه به فعالیتایی نیازه تا دوباره باعث ترشح اون شن.

love-birds1

نگران نباشید طبیعت واسه اونکه شما رو بازم عاشق همسرتان نگه داره ماده دیگری در گنجه داره. دوپامین، مسبب حس خوشبختی و آرامش در بدنه. اکسی توسین هم هورمونیه که «بانوی عشق» لقب گرفته. صدای فرد مورد علاقه، خاطرات شیرین، حتی یک نگاه مهربون باعث ترشح این هورمون در بدن می شه. اکسی توسین به مقدار زیادی در اولین رابطه عاشقانه در بدن ترشح می شه (این هورمون عامل انقباضای دوره زایمان هم هست). وقتی دو نفر به هم وابسته می شن و اعتماد کامل بین شون شکل میگیره ترشح این هورمون در بدن شروع می شه و واقعا میشه گفت این هورمون جزو هورمون هاییه که ترشح اونا نه تنها دلایل فیزیولوژیک، بلکه احساسی داره. اکسی توسین باعث وابسته شدن و عشق دو فرد به هم می شه و افراد رو به داشتن یک زندگی بادوام، رابطه زناشویی تکراری و داشتن بچه و …. تشویق می کنه.

مرحله به مرحله عاشق شدن
دانشمندان و محققان عاشق شدن رو به سه مرحله تقسیم کردن: مرحله اول شهوته که در هر دو جنس زن و مرد به دلیل وجود هورمونای جنسی استروژن و پروژسترون پدید میاد که دوره کوتاهی داره.
مرحله دوم مجذوبیت و دل باختنه. از این مرحله که واقعا عشق پا میگیره. در این مرحله فرد دیگر نمیتونه به چیزی جز معشوقش فکر کنه. این مرحله از علاقمند شدن باعث فعال شدن واکنشای استرس زا و افزایش سطح آدرنالین و کورتیزول در خون می شه. این فرآیند اثر فریبنده ای در فرد ایجاد می کنه. وقتی اونو واسه اولین بار می ببینن بدن تون عرق می کنه، قلب تون سریع تر می تپد و دهن تون خشک می شه.lovestage1

مرحله سوم دل بستنه که تعهد دراز مدت رو داره. فکر کنین اگه مرحله اول یعنی شهوت و مرحله دوم یعنی مجذوبیت طولانی پس، هر فردی که عاشق می شد نابودیش هم حتمی بود. ولی وقتی فرد وارد این مرحله می شه احساساتش کنترل شده تر می شه. این احساسیه که زوجا رو به هم پایبند می کنه و هورمونایی که در این مرحله به وسیله سیستم عصبی آزاد می شن، هورمون هایین که باعث می شه دو نفر به هم وفادار بمونن.

با وجود این هورمونا چه جوری همسران عشق رو فراموش می کنن؟
واسه ترشح همیشگی این هورمونا به ویژه اکسی توسین لازمه زن و شوهر دینامیک و فعال باقی بمونن چون کم کم میزان دوپامین در بدن کاهش پیدا میکنه و از میزان اشتیاق کم کرده می شه. واسه افزایش اون لازم و ضروریه که زن و مرد خلاق باشن و همیشه در مورد خاطرات یا آرزوهایشان صحبت کنن. هر جرقه ای می تونه باعث ترشح اکسی توسین شه؛ اگرجرقه ای نباشه طبیعیه که به مرور آتیش خاموش می شه.واسه موندگاری زندگی، ایجاد خلاقیت و تازگی برعهده هر دو جنس زن و مرده وگرنه عشق خیلی آسون از بین میره و کاری از دست هورمونا برنمی آید.

نشونه های عاشق شدن
شما با افراد خیلی برخورد کرده و در تماس بودین اما گذشته با شخصی روبه رو شدین که احساس متفاوتی نسبت به اون دارین ولی مطمئن نیستین که اون همون شخصیه که دنبالش بودین. واسه رسیدن به جواب خود در این قسمت ۱۰ علامتی که نشون می ده عاشق اون شدین رو می خونین.
۱- نامزد قبلی خود رو فراموش کردین: بعد از برهم خوردن یک رابطه تا زمانی طولانی دو طرف به همدیگه فکر می کنن و بیشتر به این فکر می کنن که راه درستی رو انتخاب کردن یا نه، ولی از زمانی که اونو دیدین دیگر فکر برگشت به نامزد قبلی خود رو به سر راه نمی بدین و تمایلی به ایجاد رابطه دوباره ندارین. نامزد قبلی شما دیگر مثل گذشته براتون جالب نیس.

۲- نمی تونین به اون فکر نکنین: فکر شما سراسر از یاد و اندیشه اوست. بی دلیل به فکر شما میاد و از خود می پرسین که بندازه ای که به اون فکر می کنین، اونم به شما فکر میکنه؟ همیشه به این فکر هستین که تو ذهن اون چه میگذره یا حتی فکر تماس گرفتن با اون به سرتون می زنه اما به دلیل ترس از نپذیرفتن اون از این کار خودداری می کنین.
اگه اون آخرین چیزیه که پیش از خواب به فکر شما میاد و اولین چیزیه که بعد از بیدار شدن به ذهن شما خطور می کنه و حتی چندین بار رویای اونو دیدین، دیگر لازم نیس ادامه این مطلب رو بخونین تا بفهمین عاشق شدین یا نه.

۳- واسه اون اهمیت قایلید: اگه عاشق کسی باشین دوست دارین همه چیز رو در مورد اون بدونین. اینکه اون کیست؟ به چه فکر میکنه و چه چیز اونو می خندونه. به اون و احساساتش اهمیت میدید. اگه به فردی علاقه واقعی داشته باشین اگه اون روز بدی داشته باشه یا به خاطر موضوعی ناراحت باشه، شمام غمگین و پریشون می شید.
۴- شخصیت و خصوصیاتش واسه شما فریبنده و دلرباست: حرکات اون هنگام غذا خوردن، قدم زدن، صحبت کردن و عادت هاش در انجام کارا واسه شما شادمانی زیادی به دنبال داره.
اون چیزایی می گه که باعث فرق اون با بقیه می شه و شما این رو دوست دارین.

۵- رابطه تنگاتنگی با اون دارین: شما نمی تونین عاشق کسی باشین که با اون هیچ تناسخی نداشته باشین. اگه شما و اون در یک طول موج قرار داشته و عقاید مشابهی دارین، این نشونه محکمی حساب می شه. هم فکر بودن در مسایل جورواجور، گرفتن تصمیمات مثل و برابر نشون دهنده اینه که می تونین عاشق اون باشین.

۶- افراد دیگر زیاد به چشم تون نمیاد: هنگامی که عاشق باشین دیگر رادار شما واسه ردیابی بقیه خوب کار نکرده و بقیه در مقایسه با فرد مورد علاقه شما جالب نخون بود؛ کم کم احساس می کنین که اون تنها فرد مورد توجه شما در یک جمعه و کسیه که به دنبالش بودین.

۷- عاشق وقت گذراندن با اون هستین: این موضوع روشن ولی بااهمیته. شما به دنبال دیدن اون هستین. اخیرا قدم زدن با اون، زیباترین راه گذراندن یک بعدازظهره؛ ضمنا وقتی از اون دورید، آرزو می کنین که کاش پیش شما بود.

۸- برابر با میل اون رفتار کنین: سعی می کنین با اینکه بعضی از کارا مثل رفتن به کتابخونه یا نمایشگاه واسه شما خوب نیس ولی به خاطر خواسته اون بی جبهه گیری و مخالفت بنجام اونا بدین. متوجه می شید که خود رو با امیال و برنامه های اون وفق داده و در موارد جورواجور همراهی اش می کنین.

۹-اولویتای دیگر عقب نشینی می کنن: شما عادت دارین ظهرها به باشگاه ورزشی برید اما اگه اون واسه ناهار وقت داشته باشه ترجیح میدید با هم به رستوران برید. شما دیگر مثل گذشته آدم سخت کوشی که کارهای ناتمام خود رو آخر هفته ها با خودش به خونه میاره تا اونا رو بکنه، نیستین و به جای اون ترجیح میدید آخر هفته خود رو با اون بگذرونین. فهرست کارهای روزانه که همیشه اصرار در انجام دادن اونا داشتین حالا به دلیل با اون بودن دیگر رونقی نداره و توجهی به اون نمی شه.

۱۰- شما به آینده ای فکر می کنین که اونم جزیی از اینه: تو ذهن تون با اون آینده ای نامحدود دارین. این آینده فقط محدود به چند روز و چند هفته نمی شه بلکه سالیان سال ادامه پیدا می کنه. هنگامی که واسه سه ماه بعد به یک جشن عروسی دعوت می شید با اینکه سه ماه مونده، از حالا از اون می خواین که همراه شما در اون مراسم شرکت کنه.