میانگین دما، آثار هنری، بازی بزرگ، هنر معاصر

در مورد بهترین زمان سفر به توکیو، پایتخت پر جمعیت کشور ژاپن و جزئیات آب و هوایی این شهر خوشگل، چه اندازه اطلاعات دارین؟ 

مقاله های در رابطه:

  • راهنمای سفر به توکیو، ژاپن
  • بهترین زمان سفر؛ کی، کجا بریم؟
  • سفر ۳ روزه به توکیو؛ شهر رویایی شکوفهای گیلاس

شاید بهترین کلمات واسه توضیح شهر توکیو، پایتخت پرجمعیت ژاپن، «متحرک و سرحال» باشه. این کلانشهر ژاپنی همیشه به شکل دیوونه واری در حال حرکت و جنب و جوشه؛ صدای پاهای جمعیتی که در پیاده روها راه می روند، تمرکز ماشین ها در خیابون ها، سر و صدای قطارهای زیرزمینی و کشتی های کروز در حال رفت و اومد در بندرها، هیچوقت این شهر رو آروم رها نمی کنن. توکیو، از پیشرفت، مصرف گرایی و حرکت، تغذیه می شه و رو به جلو می رود.

توکیو

سفر به توکیو، تجربه ای منحصر به فرد واسه شما هستش. یادتون باشه پارک های شهری در فصل شکوفه گیلاس، پر از جمعیته. از موزه ها و جای های تاریخی در سطح جهانی توکیو بازدید کنین، عکس های بسیاری بگیرین، حتما سوشی های توکیو رو امتحان کرده و تا می تونید خرید کنین.

منتظر چه هستین؟ توکیو با دنیایی از تجربیات متفاوت در انتظار شماس.

بهترین زمان سفر به توکیو طبق آب و هوا

توکیو

بهترین زمان سفر به توکیو، بین ماه های مارس و آوریل (۱۰ اسفند تا ۱۰ اردیبهشت) و سپتامبر تا نوامبر (۱۰ شهریور تا ۹ آذر) است. فصل رنگارنگ پاییز با دمایی معتدل، فصلی مناسب واسه سفر به توکیو به حساب می آید.

فصل بهار هم مثل پاییز فصل خوبی واسه سفره، اما بدونین به جای منظره برگ های ریزان پاییزی و درختان رنگارنگ نارنجی و قرمز با شکوفه های فوق العاده گیلاس روبه رو میشین.

فصل تابستون، فصل داغ گردشگری با صف های طولانی در موزه ها و متروهای شلوغ همراهه. اگه می تونید از سفر در این زمان از سال به توکیو بیخیال شین، چون آب و هوا بسیار گرم و مرطوب و هم اینکه قیمت هتل ها بسیار بالاس.

فصل زمستون، درست مخالف تابستون، آب و هوا خنک اما قابل تحمله. البته باید بدونین از تموم پتانسیل پارک های توکیو در این فصل نمی تونید به کار گیری کنین.

بهترین زمان سفر به توکیو طبق فصول

فصل پاییز: ماه های سپتامبر تا نوامبر (۱۰ شهریور تا ۹ آذر)

توکیو

فصل پاییز در توکیو با کم شدن کم کم رطوبت، دما و جمعیت گردشگران فصل تابستون همراهه. در بیشتر فصول سال، محدوده دمایی، ۱۵٫۶ تا ۲۱٫۱ درجه سانتی گراده، اما در ماه سپتامبر (۱۰ شهریور تا ۸ مهر)، مسافران ممکنه دمای ۲۶٫۷ درجه سانتی گرادی رو هم تجربه کنن. ماه سپتامبر و اکتبر (۹ مهر تا ۹ آبان)، بیشترین بارش رو در طول سال تجربه می کنن، پس اگه در این زمان از سال به توکیو سفر می کنین، حتما چتر به همراه داشته باشین.

اگه برنامه سفر شما در ماه های اکتبر و نوامبر (۱۰ آبان تا ۹ آذر) است، حتما یه ژاکت گرم سبک به همراه داشته باشین چون دما در طول شب تا ۱۰ درجه سانتی گراد و بعضی وقتا تا ۴٫۴ درجه سانتی گراد افت می کنه.

فصل زمستون: ماه های دسامبر تا فوریه (۱۰ آذر تا ۹ اسفند)

توکیو

فصل زمستون، کم بازدیدترین فصل گردشگری توکیوه، اما انتظار نداشته باشین که قیمت هتل ها نزول زیادی داشته باشه. قیمت هتل ها در توکیو تقریبا در طول سال ثابت و گرانه.

دما در طول روز در محدوده ۴٫۴ تا ۱۰ درجه سانتی گراده، اما در طول شب، شهر یخبندان می شه. در خاطر داشته باشین در نزدیکی سال جدید، قیمت های هتل ها بسیار بالا می رود و بیشتر موزه ها از چند روز قبل تر از تعطیلات تا چند روز بعد اون، بسته هستن.

فصل بهار: ماه های مارس تا می (۱۰ اسفند تا ۱۰ خرداد)

توکیو

دما در فصل بهار، بسیار دلپذیر و در محدوده ۱۵٫۶ تا ۲۱٫۱ درجه سانتی گرادیه. پارک ها در این زمان از سال، پر از رنگ می شن. شکوفه های مشهور گیلاس ژاپنی در هفته آخر مارس تا ابتدا ماه آوریل (نیمه اول فروردین)، در پارک های شهر، میشه دیدشون. ساکنین ش
هر توکیو در این اتفاق خاص به پارک های شهری می آیند، پس آمادگی روبه رویی با جمعیت بسیار رو داشته باشین.

در طول هفته طلایی (مجموعه ای از تعطیلات عمومی کشور)، آماده روبه رو شدن با یه کابوس باشین، چون تموم ساکنین شهر به شکل گروهی واسه جشن گرفتن به خیابون ها می آیند.

واسه سفر در این زمان از سال هم بهتره یه ژاکت سبک به همراه داشته باشین. میانگین دست کم دما در این فصل ۴٫۴ تا ۱۰ درجه سانتی گراده و در ماه مارس (۱۰ اسفند تا ۱۱ فروردین)، بیشترین حد دمای روز ۱۰ درجه سانتی گراده.

فصل تابستون: ماه های ژوئن تا آگوست (۱۱ خرداد تا ۹ شهریور)

توکیو

اگه در فصل تابستون به توکیو می آیید، نه فقط با جمعیتی زیاد روبه رو می شید، بلکه باید آماده تحمل گرمایی سخت و طاقت فرسا هم باشین.

توکیو با دمای ۲۱٫۱ تا ۲۶٫۷ درجه سانتی گراد در این فصل، گرم، چسبناک و پر از گردشگره. شما هم اینکه با روزای بارانی زیادی در این فصل روبه رو میشین؛ ماه های ژوئن و ژوئیه (۱۱ خرداد تا ۹ مرداد)، به عنوان فصل باران ژاپن در نظر گرفته می شن.

بهترین زمان سفر به توکیو طبق فستیوال ها و رویدادها

فستیوال ها و رویدادهای فصل پاییز

فستیوال بین المللی فیلم توکیو

توکیو

فستیوال بین المللی فیلم توکیو که از سال ۱۹۸۵ در توکیو در ماه های اکتبر و نوامبر برگزار می شه، در کنار فستیوال بین المللی فیلم شانگهای، یکی از بزرگ ترین فستیوال های رقابتی فیلم در قاره آسیا است.

روز فرهنگ

توکیو

روز فرهنگ، یه روز تعطیلی ملی در ژاپنه که هر سال، در تاریخ ۳ نوامبر (۱۲ آبان)، برگزار می شه و هدف اون ارتقای فرهنگ، هنر و تلاش های دانشگاهیه.

فستیوال شیچی گوسان (Shichi-Go-San Festival)

توکیو

شیچی گو سان (هفت، پنج، سه) یه مراسم سنتی و جشنواره ای یه روزه در ژاپنه که هرساله واسه جشن گرفتن رشد دختران سه و هفت ساله و پسران سه و پنج ساله، در ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) برپا می شه.

ان روز در ژاپن تعطیل ملیه و کلا تلاش می شه در نزدیک ترین آخر هفته برگزار شه.

در این روز دختران سه و هفت ساله و پسران سه و پنج ساله رو به خاطر دعا کردن واسه تندرستی خود به زیارتگاه های محلی یا معابد می برند.

روز شکرگزاری کار (Labor Thanksgiving Day)

توکیو

روز شکرگذاری کار، یکی از تعطیلات ملی کشور ژاپنه که هر سال، در تاریخ ۲۳ نوامبر (۲ آذر) برگزار می شه. قانون، این تعطیلات در شهرها رو به مناسبت یادآوری کار و تولید و هم اینکه تشکر از یکدیگر، تعیین کرده.

فستیوال ها و رویدادهای فصل زمستون

تولد امپراتور

توکیو

تولد امپراتور یه تعطیلات ملی در تقویم ژاپنیه که در روز تولد امپراتور حاکم، آکی هیتو (امپراتور الان ژاپن و صدوبیست وپنجمین امپراتور این کشور از دودمان یاماتو)، یعنی ۲۳ دسامبر (۲ دی) جشن گرفته می شه. ایشون متولد سال ۱۹۳۳ه و قراره در روز ۳۰ام ماه آوریل سال ۲۰۱۹ از قدرت کناره گیری کنه. اون تنها حاکم الان دنیاس که عنوانش به انگلیسی امپراتور (Emperor) ترجمه می شه. این بدین معناه که پس از اون سال، تاریخ این تعطیلات ملی در ژاپن، تغییر می کنه.

روز سال نو

توکیو

سال نو در تاریخ ۱۰ام دی، با آتیش بازی و مهمانی های بسیار در توکیو برگزار می شه و مردم، سال جدید رو در این تعطیلات ملی، جشن می گیرند.

روز ملی تاسیس (National Foundation Day)

توکیو

روز ملی تاسیس، یکی از تعطیلات ملی ژاپن در تاریخ ۱۱ام فوریه (۲۲ بهمن) است. این جشن که هر سال برگزار می شه، در جهت بزرگداشت تاسیس کشور ژاپن و به قدرت نشستن اولین امپراطوری اون، امپراتور جینمو، در سال ۶۶۰ قبل از میلاد مسیحه.

فستیوال ها و رویدادهای فصل بهار

انیمیشن ژاپنی (AnimeJapan)

توکیو

فستیوال انیمیشن ژاپنی، یه نمایشگاه واسه مخاطبین انیمیشن های ژاپنیه که از مارس ۲۰۱۴، به شکل سالیانه در حال برگزاریه. این فستیوال، مخاطبین بسیاری رو به طرف شهر توکیو می کشوند.

نمایشگاه هنری توکیو (Art Fair Tokyo)

توکیو

نمایشگاه هنری توکیو با مجموعه ای از آثار هنری آنتیک، قدیمی و هنر معاصر، هر سال در محل نمایشگاه های بین المللی اصلی توکیو در ماه مارس تا آوریل برگزار می شه.

هفته طلایی (Golden Week)4>

توکیو

هفته طلایی در تاریخ ۲۹ آوریل تا ۵ می (۹ تا ۱۵ اردیبهشت)، هفته ای شامل تعطیلات ملی کشور ژاپنه. در طول این هفته، خیلی از اماکن اداری و موزه ها بسته هستن.

فستیوال ها و رویدادهای فصل تابستون

فستیوال آتیش بازی رود سومیدا (Sumida River Fireworks)

توکیو

آتیش بازی بزرگ رود سومیدا یا سومیداگاوا هانابی دائیکائی یکی از جشن های آتیش بازی در توکیو پایتخت ژاپنه. محل برگزاری این جشن در دور و بر رود سومیدا در آساکوسا و موکوجیما در منطقه سومیداه. این جشن هر ساله در آخرین شنبه ماه جولای (۶ مرداد) برپا می شه. تشکیل این جشن به ۱۷۳۲ میلادی برمیگرده، ولی بارها برگزاری اون متوقف شده است. این جشن از سال ۱۹۷۸ میلادی بطور همیشگی، هر سال برگزار شده است. الان تعداد شرکت کنندگان این جشن در حدود یه میلیون نفره. این آتیش بازی در کنار آتیش بازی خلیج توکیو و آتیش بازی جینگوگائیئن، سه آتیش بازی اصلی توکیو هستن.

بهترین زمان سفر به توکیو طبق هزینه هتل ها

توکیو

همونجوریکه در نمودار بالا مشاهده می کنین، بهترنی زمان سفر به توکیو طبق هزینه هتل ها، ماه های ژانویه، ژوئن و آگوسته.

بیشتر بخونین:

  • تماشا کنین: ۲ دقیقه در توکیو؛ ژاپن
  • دیدنیای توکیو؛ مدرن ترین شهر دنیا در سرزمین آفتاب

رتبه های توکیو

گزارش رتبه بندی مسافرت جهانی و اخبار یو.اس، طبق جدا سازی و بررسی نظرات کاربران و متخصصانه. 

رتبه های توکیو به توضیح زیره:

  • ششمین مقصد برتر گردشگری در آسیا

ژاپن؛ آب و هوا و اقلیم

توکیو

نمودار میانگین دما و بارش ماهیانه در توکیو

در ادامه، با جداولی از میانگین بارش و دما در ماه های جور واجور سال و هم اینکه به جدا هفته های جور واجور، به شما ارائه می کنیم تا بهترین زمان سفر رو به صورت دقیق، انتخاب کنین و چمدانی متناسب با زمان انتخابی خود ببندین.

 ماه  دما (سانتی گراد)   اندازه بارش (سانتی متر)
ژانویه ۸٫۳ ۴٫۸
فوریه ۸٫۹ ۷٫۴
مارس ۱۲٫۲ ۱۰٫۷
آوریل ۱۷٫۲ ۱۳٫۵
می ۲۱٫۷ ۱۴٫۷
ژوئن ۲۴٫۴ ۱۶٫۵
ژوئیه ۲۸٫۳ ۱۴٫۲
آگوست ۳۰ ۱۵٫۲
سپتامبر ۲۶٫۱ ۲۳٫۴
اکتبر ۲۰٫۶ ۲۰٫۸
نوامبر ۱۵٫۶ ۹٫۷
دسامبر ۱۱٫۱ ۵٫۶

میانگین ماهیانه دما و بارش در توکیو

توضیح اقلیم کشور ژاپن، ساده نیس؛ این شبه جزیره بزرگ، بسیار طویل و پنهون با کوهستانه. اقلیم و آب و هوا از شمال تا جنوب این کشور، برابر نیس.

در شمال ژاپن، تابستون ها کوتاه، زمستون ها طولانی و بارش برف، بسیار رایجه. بارش برف در غرب کشور معمولا رخ می دهد، ولی در جنوب کشور، آب و هوا گرم و مرطوبه.

در انتهای تابستون، حمله تایفون ها (طوفان و گردباد) به همراه بارش های سیلابی، غیر عادی نیس.

ماه هفته اول (دما و بارش) هفته دوم هفته سوم هفته چهارم
ژانویه ۷٫۶ سانتی گراد- ۴٫۶ سانتی متر ۶٫۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *