بهترین زمان سفر به خرم آباد

خرم آباد با جاذبه های تاریخی و طبیعی شاخص مثل قلعه فلک الافلاک و آبشار بیشه، یکی از بهترین مقاصد گردشگری ایرانه. می خواهید بدونین بهترین زمان سفر به خرم آباد چه وقتیه؟

مقاله های در رابطه:

  • راهنمای سفر به خرم آباد؛ شهر باباطاهر و فلک الافلاک
  • خرم آباد تو یه نگاه
  • دیدنیای خرم آباد؛ سرزمین آبشارهای خروشان

خرم آباد با مردمانی غیور، خونگرم و مهمون نواز، طبیعی بکر و جاذبه های تاریخی مهم که قلعه فلک الافلاک گل سرسبد اون هاس، همیشه مورد استقبال گردشگران بوده. علاوه بر این خرم آباد تا دورود، پایتخت طبیعت ایران فاصله زیادی نداره و با سفر به خرم آباد می تونید از مواهب الهی طبیعی دورود که به درستی هدیه ای مهم از طرف پرودگار هستن، لذت ببرین. در ادامه بهترین زمان سفر به خرم آباد رو از ابعاد جور واجور بررسی می کنیم تا بتونین با انتخاب بهترین زمان سفر به این شهر طبق هدف خود، بیشترین بهره و لذت رو از سفر خود ببرین.

بهترین زمان از نظر آب و هوا

دریاچه گهر

بهترین زمان سفر به خرم آباد بهار (به خاص اردیبهشت ماه) است؛ البته تابستون هم می تونه زمان خوبی واسه سفر به این شهر باشه؛ چون خرم آباد در این فصل آب و هوای معتدل و خنکی داره و متوسط دمای هوای این شهر در گرم ترین موقع سال یعنی از وسطای مرداد تا وسطای شهریور، ۲۵/۹ بوده (که دمای به طور کامل مطلوبی حساب می شه) است.

خرم آباد زمستون های تقریبا سردی داره و متوسط دما در سردترین موقع سال یعنی از وسطای بهمن تا وسطای دی ۷/۹ درجه ساتیگراده و متوسط دمای هرساله این شهر هم ۱۸ درجه ساتیگراده. زمستون فصل خوبی واسه سفر به خرم آباد نیس؛ چون در این فصل امکان بازدید از خیلی از جاذبه های طبیعی خرم آباد و دور و بر اینکه اصلی ترین دلیل سفر به خرم آباده، وجود نداره.

بهترین زمان از نظر رویدادها

  • آیینای عزاداری استان لرستان، از عزا سیاوش تا چهل منبر

یکی از مهم ترین رویدادهای فرهنگی خرم آباد که هر ساله پای گردشگران زیادی رو به خرم آباد باز می کنه؛ آئین عزاداری گل مالیه که در ماه محرم و روز عاشورا برگزار می شه. این آئین که قدمتی چند صد ساله داره، یکی از کهن ترین آئین های استان لرستانه. یکی از آئین های مردم قوم لر واسه عزادارای و عزا نشستن واسه عزیزانشون، مالیدن گل به سر و صورت و بدنه و این کار نشونه غم و اندوه بی آخر اون هاس و در عاشورا هم با این کار بالاترین درجه اندوه خود واسه شهادت سید الشهدا رو نشون می دهد.

مراسم گل مالی

عکاس: امین آزادبخت

در صبح عاشورا مردم و هیات عزاداری با موسیقی محلی سوزناکی به میادین اصلی شهر و نقاط برگزاری مراسم گل مالی فراخوانده می خواند و با آغشته کردن سر و صورت و بدن خود به گل جفت و جور شده از خاک رس نرم و الک شده و گلاب، مراسم رو شروع می کنن و پس از خشک شدن گل، عزاداری رو با زدن بر زدن بر سر و سینه خود شروع می کنن. با این کار گرد و غبار غم و اندوه بر چهره و بدن عزاداران می نشیند. البته اگر هوا در روز عاشورا سرد شه، عزاداران با روشن کردن آتشی که هیزم اون در روز  تاسوعا جمع بیاری شده، خود رو از سرمای هوا محفوظ می دارن. علاوه بر خرم آباد در شهرستان بروجرد هم مراسمی مشابه این آئین با کمی فرق برگزار می شه.

مراسم گل مالی

عکاس: فرناز گودرزی

در علاوه بر در روز تاسوعا هم آئینی با عنوان «چهل منبر» در خرم آباد و بقیه شهرهای استان لرستان برگزار می شه که فقط زنان در اون شر
کت می کنن. در این مراسم زنان در حالی که چهل شمع همراه خود دارن، راه پیاده بین ۴۰ محفل عزاداری از پیش تعیین شده رو طی می کنن و شمع ها رو با قصد برآورده شدن حاجات روشن می کنن.

مراسم چهل منبر

عکاس: ایمان حامی خواه

نوروز امسال جشنواره موسیقی سنتی لری به همراه برنامه های خوشحال و اصلاح کننده دیگه در قلعه فلک الافلاک خرم آباد برگزار شد که با استقبال بی مثل مسافرین و گردشگران روبه رو شد و به احتمال بسیار قوی این جشنواره در سال های آینده هم موندگاری پیدا می کنه. پس اگه در نوروز به خرم آباد سفر کردین و از برگزاری این جشنواره مطمئن شدید، اون رو از دست ندین.

موسیقی محلی لری

امسال روز بیستم اردیبهشت به عنوان روز خرم آباد در تقویم ثبت شد و مراسمی مثل آئین های سنتی خرم آباد، اجرای موسیقی و رقص محلی به وسیله آدمایی با لباس محلی لرستان و تجلیل از شهروندان نمونه و دادن کلید شهر به بهترین شهروند در این روز انجام شد. شک نداشته باشین بزرگداشت روز خرم آباد در سال های آینده هم ادامه پیدا می کنه و می تونید با حضور در اون بیشتر با مردم خرم آباد آشنا شید.

روز خرم آباد

عکاس: بهزاد اسلحه ورزی

دختر لر با لباس محلی

دختر  لر با لباس محلی در روز  خرم آباد؛ عکاس: بهزاد اسلحه ورزی

بهترین زمان واسه بازدید از جاذبه ها

قلعه فلک الافلاک یکی از آثار تاریخی فوق العاده مهم خرم آباده که دو موزه قدیم شناسی و مردم شناسی خرم آباد رو هم در خود جای داده. ساعات بازدید از این جاذبه که در خیابون امام خمینی هستش، ۸ الی ۱۳ و ۱۴ الی ۱۹ه.

قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک، عکاس: عزیز بابانژاد

دریاچه کیو، دریاچه ای طبیعی در قلب خرم آباد، یکی از جاذبه های طبیعی خوشگل و جذاب خرم آباده که هر چار فصل سال زیباه؛ اما در بهار و ابتدا تابستون به بالاترین درجه زیبایی خود می رسد.

دریاچه کیو

بام خرم آباد یکی از جاذبه های جذاب و پربازدید خرم آباده که جاذبه های زیادی مثل آبشار مصنوعی پلکانی ۳۲۷ متری، باغ وحش و رصدخانه ای به طور کامل مجهز رو در خود جای داده. بهترین زمان بازدید از این جاذبه شبه؛ چون بر فراز اون می تونید منظره بزرگی و زیبایی از چهره خرم آباد در شب رو ببینین.

بام خرم آباد

دریاچه گهر با پوشش گیاهی و جانوری منحصر به فرد خود، بهشتی کوچیک در قلب استان لرستانه. بهترین زمان واسه بازدید از این دریاچه ماه های تیر و مرداده.

آبشار بیشه، آبشار نوژیان و آبشار گریت، آبشار آب سفید و آبشار دره اسپر، از آبشارهای زیبای دور و بر خرم آباد که بهترین زمان بازدید از اون ها وسطای اردیبهشت تا ابتدا تیره.

بهترین زمان از نظر خلوت بودن

در فصل زمستون تعداد مسافران این شهر تا حدودی کاهش پیدا می کنه. در این فصل هوای خرم آباد تا حدودی سرده؛ اما سردی اون به طور کامل قابل تحمله.

عکس کاور: عارف زیودار