بهترین زمان سفر به شهرکرد

شهرکرد، یکی از مرتفع ترین شهرهای استان چهارمحال و بختیاری، با طبیعتی جذاب و آثار تاریخی مهم می تونه مقصدی ایده آل واسه تاریخ دوستان و علاقه مندان به طبیعت باشه.

مقاله های در رابطه:

  • در سفر به شهرکرد از کجا دیدن کنیم؟
  • شهرکرد تو یه نگاه
  • دیدنیای شهرکرد؛ بام ایران در چهارمحال بختیاری
  • راهنمای سفر به شهرکرد؛ بام زیبای ایران

همه شهرکرد رو شهری خوش آب و هوا با طبیعی بکر و خوشگل می دانند که به طور کامل هم درسته. شهرکرد که در گروه مرتفع ترین شهرهای ایران قرار داد و حتی بعضی به اشتباه اون رو بام ایران نامیده ان، در استان چهارمحال و بختیاری هستش. بی شک این شهر با جاذبه های بی مثل خود مثل آبشار کوهرنگ، دشت لاله های کوهرنگ، محل بیرون آمدن آب زیر زمینی دیمه، غار یخی چما، آبشار دره عشق، قلعه چالشتر و… و آب و هوایی خنک می تونه یکی از بهترین مقاصد سفر در فصول گرم سال باشه. در ادامه بهترین زمان سفر به این شهر رو از ابعاد جور واجور بررسی می کنیم.

بهترین زمان از نظر آب و هوا

محل بیرون آمدن آب زیر زمینی دیمه

بهترین زمان توجه به شهرکرد از این نظر بهار و تابستانه. این شهر تابستون هایی خنک و معتدل و زمستون های بسیار سردی داره. گرم ترین ماه سال در این شهر مرداد و سردترین ماه سال دیه. میانگین دمای این شهر در گرم ترین ماه سال تقریبا بین ۲۲ تا ۲۳ درجه سانتی گراد و در سردترین ماه سال تقریبا منفی ۳ درجه سانتی گراده؛ البته دما در گرم ترین و سردترین ماه سال به ترتیب به ۳۴ و منفی ۱۹ درجه سانتی گراد هم می رسد. پس از نظر آب و هوایی اصلا فصل مناسبی واسه سفر به این شهر نیس. میانگین دمای هرساله شهرکرد ۱۱٫۵ درجه سانتی گراده.

بهترین زمان از نظر برگزاری رویدادها

یکی از شاخص ترین رویدادهای فرهنگی و آداب و رسوم این شهر مراسم چراغ برانه. مردم بومی این شهر هر سال زمان تحویل سال نو، همراه با یه چراغ نفتی یا یه شمع در یکی از دو امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون حاضر می شن و از سادات حاضر در جمع زائران می خواهند شمع یا چراغ اون ها رو روشن کنن تا تبرکی واسه شروع سال جدید باشه. پیشنهاد می کنیم در زمان برگزاری این مراسم حتما به شهرکرد سفر کنین.

آئین چراغ بران

منبع: ایرنا

مراسم آیینی در روز عاشورا در شهر طاقانک، یکی از شهرهای نزدیک شهرکرد انجام می شه که واسه کسائی که اهل این منطقه هستن، می تونه دلیلی واسه سفر به این شهرها باشه.

خیمه سوزان

عکاس: علی قربونی

یکی دیگه از مراسم ظاهری این شهر، تعزیه حضرت قاسم که در روز هفتم یا نهم محرم برگزار می شه و در زمان برگزاری اون سینی های بزرگی که شامل شکل های جور واجور میوه و شیرینی، آینه، گلاب، شمعدان، حنا و سبزه گندمه، هم به جای برگزاری تعزیه آورده می شه و محتویات اون ها در بین برگزاری مراسم به عنوان نذری در بین حضار پخش می شه.

تعذیه

بهترین زمان سفر طبق فصول

بهار: بهترین زمان سفر به شهرکرد در فصل بهار ماه های اردیبهشت و f=”https:///www.kojaro.com/tag/khordad” rel=”nofollow”>خرداد است. متوسط دمای هوا در این دو ماه در گرم ترین روزا ۲۱٫۹ و  در سردترین روزا ۴٫۳ درجه سانتی گراده.

شهرکرد در بهار

تابستون: بهترین زمان سفر به شهرکرد در این فصل از دهم شهریور تا آخر اینه. متوسط دمای شهرکرد در این ماه در گرم ترین روزا ۲۹٫۷ و در سردترین روزا ۵٫۷ درجه سانتی گرادهِ؛ البته میانگین دمای سردترین روزا در ماه های تیر و مرداد ۱۲٫۵ درجه سانتی گراده.

پل زمان خان

عکاس: امین صالحی

پاییز: بهتره از ۱۰ مهر تا ۱۰ آبان به شهرکرد سفر کنین. متوسط دمای گرم ترین روزای این مقطع وقتی از  پاییز در شهرکرد ۲۳٫۱ و متوسط دمای سردترین روزا ۱٫۵ درجه سانتی گراده.

شهرکرد در  پاییز

عکاس: محمود رئیسی

بهترین زمان واسه بازدید از جاذبه ها

آبشار تونل کوهرنگ یکی از جذاب ترین جاذبه های دور و بر شهرکرده که بهترین زمان بازدید از اون بهار و به خصوص اردیبهشت و خرداده.

آبشار کوهرنگ

منبع: Iran Deserts

محل بیرون آمدن آب زیر زمینی دیمه یکی از چشمهای پرآب دور و بر شهرکرده که بهترین زمان بازدید از اون اردیبهشته؛ چون گل های لاله ارتفاعات دور و بر این محل بیرون آمدن آب زیر زمینی، زیبایی منطقه رو دو برابر می کنن. البته این محل بیرون آمدن آب زیر زمینی در تابستون هم هوای معتدلی داره و در زمستون هم چهره سپید و نورانی اون دیدنیه؛ البته در این فصل باید سردی هوا رو هم تحمل کنین.

محل بیرون آمدن آب زیر زمینی دیمه

عکاس: محمد قهرمانی

 واسه بازدید از دشت لالهای از این رو به اون رو دشت لاله های از این رو به اون رو کوهرنگ می تونید از وسطای فروردین تا آخرای اردیبهشت به  این منطقه خوشگل سفر کنین. در علاوه بر در زمان رویش این گل ها تورهای مسافرتی یه یا دو روزه هم برگزار می شه.

دشت لالهای از این رو به اون رو کوهرنگ

منبع: امروز آنلاین

غار یخی چما یکی از جاذبه های حیرت انگیز شهرکرده که در اون تماشاگر زیباترین نمایش برف و یخ هستین. بهترین زمان بازدید از این غار بهار، تابستون و ابتدا پاییزه؛ البته در فصل تابستون در راه مشکی چادرهای عشایر رو هم در راه خود می ببینن و از نزدیک با عشایر غیور آشنا می شید؛ حتی می تونید فرآورده های لبنی خوش طعمی هم از اون ها جفت و جور کنین.

غار یخی چما

تالاب چغاخور (یکی از جاذبه های طبیعی بین المللی شهرکرد) و دره عشق با وجود آب و هوای معتدل در فصل تابستون، گردشگران زیادی رو در این فصل دلباخته خود می کنه.

تالاب چغاخور

منبع: مکانبین

دره عشق

منبع: کارناوال

اگه اگر علاقه مند به ورزش های زمستونی هستین و به گردشگری ورزشی می پردازید، به دلیل وجود پیست های اسکی بسیار خوب در این منطقه می تونید در فصل زمستون به شهرکرد سفر کنین؛ سفر در این فصل زمان خلوت تری رو واسه شما میسازه. می تونید از اسکی در  پیست اسکی چلگرد آخر لذت رو ببرین. این پیست یکی از  معروف ترین پیست های اسکی زاگرسه.

پیست اسکی کوهرنگ

پیست اسکی کوهرنگ

قیمت هتل ها

قیمت هتل های شهرکرد از ۱۱۰ هزار تومن تا ۲۳۰ هزار تومن متغیره و در فصل کم گردشگر از تخفیف های خاص هم برخورداره.

عکس کاور: مجتبی غلامرضایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *