امام حسین، امام رضا (ع)، جهان اسلام، امام حسین (ع)

مشهد، میزبان هشتمین اختر تابناک آسمون امامت و ولایت، جزو اون دسته از شهرهاییه که خیلی از افراد می خواهند بدونن چه وقتی بهترین زمان سفر به این شهره تا بیشترین بهره رو از سفر خود ببرن.

مقاله های در رابطه:

 • سفر ۳ روزه به مشهد
 • راهنمای سفر به مشهد (قسمت اول)
 • راهنمای سفر به مشهد (قسمت دوم)

اگه می خواهید در تور مشهد شرکت کنین، این مقاله رو دنبال کنین، چون به شما می گیم بهترین زمان سفر به این شهر مقدس چه وقتی از ساله. 

بدون دودلی حرم مطهر علی ابن موسی الرضا  واسه خیلی از پیروان اون حضرت تیکه ای از بهشت آسمونی روی زمینه. فضای الهی بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) به اندازه ای گیراه که هرکی وارد اون می شه، بی اختیار از خود بی خود می شه و با احترام کامل به ضامن آهو عرض ارادت می کنه. هر ساله میلیون ها نفر روونه مشهد می شن تا سر بر آستان اون حضرت بسایند و به آرامشی وصف ناپذیر برسن.

بهترین زمان سفر به مشهد طبق هدف شما از سفر به این شهر مقدس فرق داره. در ادامه به بررسی این موضوع از ابعاد جور واجور می پردازیم

بهترین زمان از نظر آب و هوا

مشهد

بهترین زمان سفر به مشهد از این نظر فصل بهاره؛ چون که در این فصل، مشهد آب و هوای دل انگیزی داره. مشهد تابستون های گرم و خشکی داره و در این فصل اندازه مسافران به بالاترین درجه خود می رسد. اندازه متوسط دمای هوا در فصل تابستون در این شهر ۳۲ درجه سانتی گراده.

زمستون هم از این نظر اصلا فصل مناسبی واسه سفر به این شهر نیس؛ چون سرمای جانسوزی بر این شهر حکم فرماه و دما بعضی وقتا به منفی ۲۰ درجه سانتی گراد هم می رسد که تحمل اون واسه هر فردی سخته؛ البته متوسط دمای این شهر در زمستون منفی ۴ درجه سانتی گراده.

پاییز مشهد کمی سرد و خشکه؛ اما اگه کمی مقاومت بدن تون بالا باشه؛ پاییز هم فصل خوبی واسه سفر به این شهره؛ اما بهترین فصل همون بهاره؛ چون نه از شلوغی کلافه کننده تابستون خبریه و نه از هوای گرم اون.

بهترین زمان سفر از نظر مناسبت های خاص

مشهد

ماه رمضان حرم امام رضا حال و هوای دیگری داره؛ در این ماه جلسات تلاوت قرآن در چندین نوبت از بعد از اقامه نماز صبح تا پاسی از شب در مسجد گوهرشاد یا صحن امام خمینی برگزار می شه. از دیگر برنامه های مختص این ماه می توان به سخنرانی های مذهبی، مدیحه سرایی، جلسات تفسیر قرآن بعد از نماز ظهر و عصر در ایوون مقصوره مسجد گوهرشاد و برنامه های قرآنی دیگه در صحن کامل رضوی  اشاره کرد.

تلاوت قرآن در حرم امام رضا

از مراسم مختص رمضان در حرم امام رضا، مراسم افطاریه که یکی از بزرگ ترین مراسم افطاری جهان اسلام و خوان کرم گسترده امام رضا واسه افراد بی بضاعت گسترده س که  با نظم بسیار خوبی برگزار می شه.

مراسم افطار حرم امام رضا یکی از بزرگ ترین مراسم افطاری در جهان اسلامه

در ماه رمضان هر شب ۱۳ هزار کارت دعوت مراسم افطاری در شهر پخش می شه و آدمایی که این کارت رو دریافت کرده ان، می تونن در این مراسم شرکت کنن. علاوه بر این در این ماه مهمانسرای حضرت هم هر شب پذیرای ۳۰ هزار نفر از زائرانه. در این ماه فیش غذا در فرودگاه، ایستگاه راه آهن و پایانه های مسافربری هم پخش می شه.

مراسم افطاری در حرم امام رضا

دهه کرامت و روز میلاد امام رضا هم یکی از بهترین زمان های سفر به مشهده؛ چون که آذین بندی حرم مطهر و تزیین اون با یه عالمه از گل های خوشگل؛ زیبایی اون رو دو برابر می کنه. مراسم سرودخوانی و شعرخوانی در این روزا هم حال و هوای خاصی به حرم می بخشه.

آذین بندی حرم امام رضا

روز شهادت امام رضا هم می تونه زمان مناسبی به واسه سفر به مشهد باشه. یکی از مراسم های جالبی که در این روز در مشهد برگزار می شه، آئین دیرینه حمل تابوت با ظاهری امام رضا (ع) به وسیله عده ای از بانوان شهره که با حضور ده ها هزار نفر از عاشقان امام رضا برگزار می شه. مراسم عزاداری در حرم هم حال و هوا
ی خاصی به حرم در این روز می بخشه.

تصویری از حرم در روز شهادت امام رضا

تصویری از حرم در روز شهادت امام رضا

مراسم حمل تابوت ظاهری امام رضا

مراسن ظاهری حمل تابوت امام رضا به وسیله زنان

روزایعزاداری ماه محرم هم واسه عاشقان سید و سالار شهدا بهترین زمان واسه سفر به مشهده؛ به خاص روز تاسوعا و عاشورا. در شب عاشورا مراسمی تحت عنوان خطبه خوانی برگزار می شه. در این مراسم خدام امام رضا در حالی که شمع در دست دارن، در دور و بر صحن انقلاب اسلامی می بچرخن و با قرائت خطبه مختص این شب عزاداری می کنن. در علاوه بر این مراسم شب شهادت امام رضا هم بسیار باشکوه برگزار می شه.

مراسم خطبه خوانی حرم امام رضا

مراسم شام غریبان امام حسین هم یکی دیگه از مراسم خاص و دیرینه ایه که هر ساله در شام روز عاشورا برگزار می شه. در این مراسم هم تعدادی از خدام در حالی که شمع در دست دارن، از چهارراه شهدا به طرف حرم مطهر حرکت می کنن و پس از رسیدن به ورودی حرم با قرائت صلوات خاصه امام رضا، شهادت مظلومانه امام حسین (ع)  رو خیلی جدی بزرگوارش تسلیت می می گن و در صحن جمهوری اسلامی گرد هم جمع می شن. این مراسم در شام شهادت امام رضا هم برگزار می شه.

مراسم شام غریبان حرم امام رضا

در اعیاد مذهبی جور واجور هم مراسم های جشن و سرور در حرم مطهر برگزار می شه که حضور در اون ها باعث جلای روح زائران می شه.

بهترین ساعات واسه حضور در حرم واسه تماشای مراسم روزانه

مراسم ظاهری جاروزنی هم از آئین های جذاب حرم امام رضاه که پیشنهاد می کنیم بازدید از اون رو از دست ندین. در این مراسم ظاهری بعضی از خدام امام رضا با لباسی خاص و جاروهای دسته بلند سبز رنگ رو به قبله و مضجع شریف امام رضا می ایستند و یکی از اون ها که چاوشخوان اسمشه، اشعار زیبایی رو می خواند و بقیه هم با ذکر رضا، جانم رضا اون رو همراهی می کنن و به ترتیب صحن های انقلاب، آزادی، قدس، جمهوری و مسجد گوهرشاد رو جارو می زنند. خدام پس از جارو زدن صحن ها، مراسم رو  با ایستادن در مقابل پنجره فولاد یکی از دو صحن آزادی یا انقلاب و ادای احترام به حضرت اما رضا این مراسم به پایان می رسونن.

مراسم جاروزنی در حرم امام رضا

این مراسم روزانه در سه نوبت، یه بار قبل از مراسم خطبه و تحویل کشیک و یه بار بعد از این مراسم و بار سوم یه یا دو ساعت قبل از اذان مغرب و در ماه رمضان یه ساعت قبل از سحر و یه ساعت بعد از اذان مغرب انجام می شه.

مراسم تحویل کشیک یکی دیگه از مراسم باحال روزانه حرم مطهر امام رضاه که هر روز  یه ساعت بعد از بالا اومدن آفتاب در رواق دارالحکمه برگزار می شه. این مراسم با خطبه خوانی سر کشیکی که شیفت خدمتش به پایان رسیده و هم اینکه طلب مغفرت اون واسه مسلمین جهان شروع می شه و با سجده شکر خادمانی که نوبت خدمت شون پایان یافته و دست دادن و روبوسی خادمان با یکدیگر به اتمام می رسد.

مراسم تحویل کشیک

کمتر کسیه که با مراسم نقاره زدن در حرم امام رضا آشنا نباشه. این مراسم به غیر از دو ماه محرم و صفر و روزایعزاداری هر روز در حرم برگزار می شه. این مراسم در روزایمعمولی در دو نوبت یه بار ۲۰ دقیقه قبل از اذان صبح و ۲۰ دقیقه قبل از غروب آفتاب و در اعیاد دو ساعت بعد از غروب آفتاب انجام می شه. این مراسم واقعا جذابه و پیشنهاد می کنیم اصلا اون رو از دست ندین.

مراسم نقاره زنی

بهترین زمان واسه به کار گیری تفریحات و طبیعت دور و بر مشهد

ییلاقات و روستاهای زیادی در دور و بر مشهد هست که دارای چشم اندازه های خوشگل و چشم نوازی هستن و در هر فصلی از سال زیبایی خاص خود رو دارن؛ اما معمولا در فصل بهار خوشگل تر از بقیه فصول هستن. در این فصل می تونید علاوه بر زیارت یا تفریح با سفر به روستاهایی دور و بر مشهد مثل شاندیز یا طرقبه یا حتی پارک جنگلی وکیل آباد از طبیعت زیبای مشهد هم لذت ببرین. 

پارک جنگلی وکیل آباد

پارک جنگلی وکیل آباد

تنگه ارغوان مشهد یکی از  جاذبه های فوق العاده زیبای نزدیک مشهده که از ابتدا تا وسطای فروردین به بالاترین درجه زیبایی خود می رسد. در این زمان درختان ارغوان غرق در گل های بنفش می شن و منظره حیرت بیاری رو خلق می کنن. همسایگی این درختان با برکه ها و محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های آب زیبایی این دره رو دو برابر می کنه. 

دره ارغوان مشهد

دره ارغوان

تصویری خوشگل از گلای درخت ارغوان

اگه می خواهید هیجان رو واقعا تجربه کنین و آدرنالین خون شما به بالاترین درجه خود برسه
، حتما سری هم به پارک های آبی مشهد بزنین که شامل پارک ساحلی آفتاب مشهد، سرزمین های موج های آبی، سرزمین موج های خروشان و پارک آبی ایرانیان می شه. پارک های آبی این شهر  مهیج ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری این شهر خستند 

 پارک ساحلی آفتاب مشهد بزرگترین پارک آبی طبقاتی جهان بوده در فتح آباد انتهای بلوار خیام شمالی، میدون بهارستان-، الماس، شرق، ایران هستش. این پارک که دارای دو بخش اختصاصی مختص آقایون و بانوانه، از  ساعت ۸ الی ۲۳ پذیرای آقایون و از ساعت ۱۰ الی ۲۳ مختص بانوانه. سانس های این پارک آبی در ماه مبارک رمضان از ساعت ۲۰:۳۰ تا ساعت ۲:۳۰ بامداده. طبیعیه که سفر در تابستون به رفتن به اینجا های تفریحی رو ممکن می سازه. 

پارک ساحلی آفتاب مشهد

سرزمبن موج های آبی یکی دیگه از پارک های آبی مشهده که در قاسم آباد، بلوار اندیشه، نبش اندیشه ۸۳ هستش. این مجموعه آبی روزای فرد و روز جمعه مختص آقایون و روزای زوج مختص بانوانه. ساعات کاری این مجموعه در تابستون از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۲۴ و بقیه فصول از ساعت ۹ صبح تا ۲۱ به شکل یکسرهه. ساعات کاری این مجموعه در ماه مبارک رمضان از ساعت ۱۹:۳۰ تا ۳ بامداده.

پارک آبی سرزمین موجای خروشان

سرزمین موج های خروشان، بزرگ ترین پارک آبی سرپوشیده جهان، جدیدترین پارک آبی مشهد بوده که در کیلومتر ۲ جاده شاندیز هستش و سانس های اون به توضیح زیره:

 • آقایون شنبه تا سه شنبه ۹ الی ۲۱ (تموم وقت)
 • آقایون چار شنبه تا جمعه ۹ الی ۲۱ (تموم وقت)
 • آقایون شنبه تا سه شنبه ۱۵ الی ۲۱ (نیمه وقت)
 • آقایون چار شنبه تا جمعه ۱۵ الی ۲۱ (نیمه وقت)
 • بانوان شنبه تا سه شنبه ۹ الی ۲۱ (تموم وقت)
 • بانوان چار شنبه تا جمعه ۹ الی ۲۱ (تموم وقت)
 • بانوان شنبه تا سه شنبه ۱۵ الی ۲۱ (نیمه وقت)
 • بانوان چهارشنبه تا جمعه ۱۵ الی ۲۱ (نیمه وقت)

پارک آبی سرزمین موجای خروشان

پارک آبی سرزمین موج های خروشان

ساعات کاری این مجموعه در ماه مبارک رمضان واسه آقایون و بانوان همه روزه از ساعت ۲۰:۳۰ الی ۲:۳۰ بامداده.

سرزمین ایرانیان یکی دیگه  از  پارک های آبی این شهر بوده که در بلوار حجاب، نبش حجاب ۸ هستش و سانس های اون به توضیح زیره:

 • آقایون روزای فرد و جمعها از ساعت ۹ الی ۲۱ تموم وقت
 • آقایون روزای فرد و جمعها از ساعت ۱۵ الی ۲۱ نیمه وقت
 • بانوان روزای زوج ۹ الی ۲۱ تموم وقت
 • بانوان روزای زوج ۱۵ الی ۲۱ نیمه وقت

پارک آبی ایرانیان

پارک آبی ایرانیان

پیشنهاد می کنیم از شهربازی ملت، قدیمی ترین و مهیج ترین شهربازی مشهد هم بادید کنین. ساعات کاری این شهربازی از ساعت ۱۵ الی ۲۳:۳۰ و در  روزاینوروز از ساعت ۹ الی ۲۴ه. پارک ملت مشهد در بوستون ملت، در غرب شهر مشهد و در کناره بزرگراه وکیل آباد و در ضلع شمال غربی تقاطع آزادی قرار گرفته.

پارک ملت مشهد

بهترین زمان از نظر خلوت بودن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *