تاثیر قانون سوم نیوتن در سفر

با در نظر گرفتن قانون سوم نیوتن «هر عمل رو عکس العملی هست، برابر و در جهت مخالف.» این حکم پیشگامانه پدر فیزیک جهان، نه فقط پایه و اساسی بود واسه علم مدرن، بلکه به طور غیر مستقیم ملاک سنجشی واسه اندازه تاثیرگذاری مسافران و گردشگران به اونا ارائه کرده.

موقع سفر شما با فرهنگ ها، زبون ها و ارزش های مختلفی در تعامل هستین. هم اینکه منابع بسیاری رو هم مثل اتاق های هتل، تورهای گردشگری، غذا، نوشیدنی، پوشاک و… رو واسه سفر خود در نظر می گیرید. حال سئوال اینجاس که اگه همه ی اینا عمل به حساب می روند، پس عکس العمل چیه؟ این همون موضوع مورد بحث در مقاله س. چیجوری مطمئن شیم اعمال ما در طول سفر، یافته های قابل تحملی واسه جوامع بومی و محیطی که می بینیم داره؟

بیایید با محیط شروع کنیم

مثلا، جزیره کیش دارای زیباترین مناظر طبیعی و ساحل های خوشگل و باغ های چشم نوازه. این شهر ساحلی به جهت داشتن مراکز خرید و مناطق گردشگری جذاب یکی از شهرهای توریستی پر اهمیت در ایران بوده و به همین منظور هتل های کیش، در خیلی از زمان های سال پر از مسافره. شما هم به عنوان یه گردشگر شهر کیش گزینه های بسیاری واسه صرف هزینه دارین اما چه بهتر که پول خود رو در راه هایی صرف کنین که آسیب کمتری به محیط زیست می زند؛ مثلا به جای اجاره اتوموبیل های بزرگ و آلودگی زا، دوچرخه اجاره کنین یا اینکه به رستوران هایی برید که از اجناس طبیعی تولید خود به جای اجناس صنعتی و بسته بندی شده واسه طبخ غذا به کار گیری می کنن؛ یا اگه به شهرهای مرکزی ایران مثل کرمان سفر کرده و در یکی از هتل های کرمان اقامت دارین، به عنوان سوغات از صنایع دستی محلی ها و بومیان این شهر به کار گیری کنین یا شیرینی های خوشمزه پخت اهالی کرمان مثل کلمپه، نون برشتو، مسقطی و معجون پر خاصیت قوتو رو بخرین تا موجب رونق اقتصادی مردم شهر کرمان شه.

ارزش پول رو بدونین

ارز پول رو بدونین

هنگام سفر به کشوری دیگه با واحد پول متفاوت، ارزش پول خود رو به طور کامل درک کنین. به نظر روشن می رسد اما بعضی وقتا مواقع پیدا کردن ارزش واقعی یه محصول در کشوری دیگه کار سختیه و اگه بیشتر از بهای اون هزینه کنین و پول بدین در دراز مدت این تاثیرات منفی در پایداری جامعه و مردم محلی اونجا می ذاره. چیجوری؟ فرض کنین شما ساکن اصفهان هستین که یکی از قطب های گردشگری و پر از توریست ایرانه و در همسایگی شما یکی از هتل های اصفهان هستش که بیشتر مواقع پذیرای مسافر و توریست خارجیه. وقتی یه راننده تاکسی می دونه که واسه گذروندن یه راه برابر از هتل تا مرکز شهر از مردم محلی ۲ هزار تومن دریافت می کنه؛ اما یه توریست خارجی می تونه تا ۱۰ هزار تومن هم بپردازد، در نتیجه بومی ها و محلی ها رو کمتر سوار کرده و بیشتر در انتظار مسافران خارجی می مونه. در دراز مدت این الگو بالاتر از تاکسی رفته و بازارها و فروشگاه ها و خونه و … رو هم در برمی گیرد و در نتیجه هزینه های زندگی واسه مردم محلی اون شهر کم کم زیاد شده و تهدیدی واسه بومی ها به شمار می رود.

پس با اینکه ممکنه حس خوبی از پرداخت مبلغ بیشتر به راننده تاکسی شهر مقصد داشته باشین چون که اون مرد مهربانی بوده و در طول راه موسیقی مورد علاقه شما رو هم پخش کرده؛ اما در نظر داشته باشین این عمل شما، یه تاثیر و عکس العمل منفی روی زندگی مردم محلی اون شهر می ذاره.

در نتیجه واسه کسائی از ما که توانایی سفر به نقاط جور واجور رو داریم، لازمه تا اطمینان حاصل کنیم هر خرید و اقدام ما در شهر مقصد تاثیری مثبت داشته و هم جهت با بهبود و رونق زندگی مردم بومی اون شهر هستش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *