تاج محل از بروشروهای گردشگری هند حذف شد

تاج محل به عنوان یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری هند از بعضی بروشورهای دولتی گردشگری در این کشور حذف شد.

 بعضی رسانه ها کنجکاو شدن. چون که فکر می شه دلیل اون تعلق این شاهکار تاریخی به مسلمونا باشه.

شبکه تلویزیونی ان دی تی ایشون درباره این موضوع در تارنمای خود نوشت:

بعضی تحلیل کنندگان فکر می کنند دلیل حذف تاج محل از بعضی بروشورهای دولتی گردشگری اینه که این اثر باستانی که به عنوان میراث جهانی هم ثبت شده به دست حکام اسلامی و حمله کنندگان مسلمون ساخته شده و پس دولت ملی گرای ایالت اوتارپرادش که میزبان اینه هیچ بودجه فرهنگی واسه پیشرفت وضعیت اون اختصاص نمی ده.

تارنمای نامبرده نوشت:

در سالهای گذشته ایالت اوتارپرادش به عنوان محل قرار گرفتن این بنای باشکوه در اختصاص بودجه و توجه به اون بسیار خسیس بوده و حتی فرماندار اینکه یه راهب هندوه با این بهونه که این بنا بیان کننده فرهنگ هند نیس از اینکه مجسمه های کوچیک تاج محل به مهمانان خارجی اهدا می شه بیان نارضایتی کرده بود.

به نوشته این تارنما، تاج محل به عنوان بزرگترین و مهمترین جاذبه توریستی کشور هند در بودجه سال جاری ایالت اوتارپرادش هیچ سهمی نداشته و حتی تو یه اقدام بسیار حیرت زدگی آور نام اون هفته گذشته از بروشور رسمی گردشگری ایالت حذف شد.

سخنگوی حزب کنگره ملی هند که حریف حزب ملی گرای حاکم در هنده هر بروشور گردشگری بدون تاج محل رو به اجرای نمایشنامه هملت تشبیه کرد که در اون از خود هملت خبری نباشه.

«آبهیشک سینگهاوی» روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که حذف تاج محل از بروشورهای گردشگری ایالت اوتارپرادش هم خنده دار و هم گریه آوره. اون در عین حال تاکید کرد این کار آشکارا یه اقدام متعصبانه مذهبیه که به طور کامل به خطا رفته.

مقامات این ایالت که واسه حفظ و نگهداری تاج محل هر ساله ۲۲ میلیون دلار از بانک جهانی پول و پله و سرمایه دریافت می کنن می گن، حذف تاج محل فقط به خاطر این بوده که می خواستن در بروشورهای جدید جا واسه معرفی پروژه های جدید ایالت در بخش گردشگری باز شه.

برغم ایجاد یه بزرگراه مدرن که زمان تردد اتوبوسای گردشگران از دهلی نو تا تاج محل رو به کمتر از سه ساعت کاهش داده این بنای تاریخی که هفتمین مورد از عجایب هفتگانه جهان شمرده می شه از سال ۲۰۱۲ با کم شدن همیشگی گردشگران روبرو بوده.

تاج محل یکی از ممتازترین نمونه های معماری هندی-اسلامیه که در قرن هفده به وسیله یه امپراطور مغول به نام شاه جهان به یاد همسر فقیدش ممتاز محل ساخته شد.

بعضی دست اندرکاران محلی گردشگری در شهر آگرا، مقامات دولت ایالتی رو متهم می کنن که تموم توجه خود رو به پیشرفت گردشگری مذهبی به نفع آثار باستانی مربوط به هندوها معطوف کردن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *