گذشته بازیای المپیک؛ نماد قدرت و مردونگی

المپیک در واقع جشنواره باشکوهی بوده که در زمان های بسیار دور در منطقه ای به نام المپیا که فرمانروایان کشور یونان در اونجا مستقر بودن انجام می گرفت. با کجارو همراه باشین.

مقاله های در رابطه:

  • المپیک 2016 و رقابت های گردشگری اون
  • آشنایی با ورزشگاه المپیک رم؛ خونه دو تیم رم و لاتزیو

گذشته بازی های المپیک

انگار در اون زمان یونانی ها واسه احترام گذاشتن و تشکر از فرمانروای کشورشون (یکی از فرمانروایان یونان قدیم، زئوس نام داشته)، بازی هایی رو در منطقه ای به اسم المپیا برگذار می کردن که در اصل به شکل جشنی مذهبی بوده و محققان می گن ۷۶۶ سال قبل از تولد حضرت مسیح (ع) و به مدت ۴ سال یه بار صورت گرفته.

هم اینکه در مورد چگونگی به وجود اومدن این مسابقات، قصه های زیادی هست که زندگی نامه هرکول یکی از این داستان هاس. در روایات اومده که هرکول شخصی قوی و تنومند بوده و لقب نصف خدا رو به اون می بدن و هم داستان هایی مثل کرونوس و زئوس که بر اساس گفته قدیم شناسا از پادشاهان کشور تاریخی یونان بوده ان و به خاطر سلطنت بر منطقه ی المپیا، با یکدیگر جنگ می کنن و در آخر زئوس پیروز میدون می شه. از اون زمان به دلیل برتری زئوس بر کرونوس، بازی های المپیک برگزار می شه.

بر اساس گفته کارشناسان، بازی های المپیک در کشور یونان از ارزش و اهمیت زیادی برخوردار بوده و هم محدودیت هایی رو هم به  همراه داشته. مثلاً مردهایی که برده نبودن می تونستن در این مسابقات شرکت کنن و زن های مجرد یونانی در زمان معینی واسه ادای احترام به همسر زئوس و هم مادر هرکول، با یکدیگر به جنگ می پرداختن. البته اینم بگیم که زن های متأهل اجازه شرکت در این بازی ها رو نداشته ان و اگه به زور خواهان  اون بودن، به وسیله مأموران حکومتی کشته می شدن. تاریخ نویسان هر دوره مسابقات رو  ۴ سال اعلام کرده ان.

 طبق مدارک برجای مونده، داوران قبل از شروع بازی قسم می خوردند تا عدالت رو برقرار کنن و ورزشکاران هم قسم می خوردند که از قوانین بازی های المپیک پیروی کنن. تنها افراد بی نیاز که فرصت ورزش کردن رو داشتن می تونستن در رشته هایی چون کشتی، دو، پرش، پنج گانه باستانی، بوکس، پرتاب دیسک، ارابه رانی، مشت زنی و اسب دوانی و بدون داشتن لباس با یکدیگر جنگ کنن. هم اینکه مسابقات  سخنوری، شعرخوانی و موسیقی هم در کنار بازی های المپیک برگزار می کردن.

محققان در مورد برهنگی شرکت کنندگان تحقیقاتی رو انجام داده و به این نتیجه رسیدن که این افراد بر نفسشون  غلبه می کردن و تن و روح خود رو از تحریک جنسی رها می ساختن. به گفته ی اندیشمندان کلمه ژیمناستیک برگرفته از فرهنگ کلمه کشور یونانه که معنی اون برهنهه و مردم یونان از برهنه بودن در مسابقات خجالت نمی کشیدن.

بعضی فکر می کنند که یونانی ها  این بازی ها رو برگزار می کرده ان تا جوانان قوی و تنومند شن و از خاک کشورشون در برابر دشمنان دفاع کنن.

درآخر آدمایی که در این مسابقات پیروز می شدن یه عدد نخل هدیه می گرفتن و روی سرشون تاجی از گل قرار می دادن و پایان مسابقات رو اعلام می کردن.

فرمانروای روم در سال ۳۹۴ میلادی، دستور می دهد تا بازی های المپیا متوقف شه. سال های سال المپیا که جایگاه پادشاهان روم مثل زئوس بوده رنگ مسابقات رو به خود نمی بیند و در آخر از بین می رود.

در جمع بیاری این مقاله، تلاش شد تا کامل ترین اطلاعات در مورد گذشته ی بازی های المپیک رو در اختیار شما عزیزان بذاریم. منتظر نظرات سازنده ی شما دوستان هستیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *