تار استپس، پل صخره‌ای باستانی

ما در دنیایی عجیب زندگی می کنیم و سازه های باستانی از عناصری هستن که بیشتر از هر چیز ممکنه ما رو حیرت زده کنن. تار استپس (Tarr Steps) از اون دسته سازه هاییه که شاید شروع کننده عصر جدیدی در معنی پل سازی بوده. با کجارو همراه شید تا بیشتر با این پل حیرت انگیز آشنا شید.

در دشت های دوون (Devon) در جنوب غربی انگلستان، مثل دیگه مناطق مرتفع این کشور، مردم عهد قدیم با قرار دادن تخته سنگ های مسطح بزرگ روی توده های سنگی بدون به کار گیری هیچ ملات یا سیمانی، پل هایی سنگی ساخته بودن تا بتونن از رودخانه ها عبور کنن. به این پل ها پل تخته سنگی یا Clapper Bridge می می گن. اسم Clapper Bridge از کلمه ی آنگلوساکسونی «cleaca» به معنی «پل زدن با سنگ زیرپا» (Stepping Stones) برگرفته شده. پس به نظر می رسد اولین پل های تخته سنگی با قرار گرفتن صخره های مسطح روی سنگ های زیرپای موجود در رودخانه ساخته شده بود. گذشته ی بیشتر پل های تخته سنگی به قرون وسطی می رسد و قدمت بعضی از اون ها حتی به زمان بسیار دورتری می رسد.

stone-bridge1

یکی از معروف ترین پل های تخته سنگی «تار استپس» است که روی رودخانه ی بارلی (Barle) در پارک ملی اکسمور سومرست (Somerset) کشیده شده. این پل با ۱۷ تخته سنگ و طول ۵۵ متر بزرگ ترین پل تخته سنگی انگلستانه. سطح پل بسیار نزدیک به سطح آب رودخانهه و کمتر از یه متر با سطح آب اصلی رودخانه فاصله داره. بر اثر گذشت زمان کف رودخانه لجن و گل و لای زیادی جمع شده و این باعث می شه که هنگام اتفاق سیل و با بالاتر اومدن سطح رودخانه، آب از روی پل عبور کنه. تا حالا چند مرتبه تخته سنگ های ۲ تنی این پل به دلیل اتفاق سیل از پل جدا و جا به جا شده ان که حالا خوبیش اینه هر بار  پس از اینجور اتفاقی پل تعمیر شده.

زمان ساخت پل تار استپس نامشخصه اما نظریه هایی وجود دارن که اون رو مربوط به عهد برنز می دانند و در مقابل نظریه هایی تار استپس رو مربوط به حدود سال ۱۴۰۰ پس از میلاد می دانند. محلی ها فکر می کنند که شیطان در حال ساخت این پل بوده که ریسمون های پیشبندش پاره می شه و به خاطر همین سنگ هایی که حمل می کرده رو در محلی غیر از محل پل به زمین گذاشته. بعد از این ماجرا شیطان طلسمی روی پل می گذارد، طبق این طلسم اولین موجودی که از رودخانه عبور می کرد محکوم به نابودی بود. پس دهات نشینان یه گربه رو مجبور می کنن که از رودخانه عبور کنه و گربه ی بیچاره هنگام عبور از روی پل تیکه تیکه می شه. پس از این ماجرا کشیش دهکده از روی پل عبور می کنه و هیچ آسیب ای به اون وارد نمی شه.

الان بیشتر از ۲۰۰ ساله که تار استپس گردشگران رو به طرف خود جذب می کنه.

tarr-steps-clapper1

tarr-steps-clapper2

clapper-bridge-england

tarr-steps3

stone-bridge2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *