تالاب ارواح، دریاچه ممرز نوشهر

ایران از اون دسته کشورهاییه که در درون خود عجایب طبیعی بسیاری رو پرورش داده. تالاب ارواح یکی از خلقت های عجیب طبیعته که در خطه سرسبز شمال کشور قرار داره.

مقاله های در رابطه:

  • سفر ۱۰ روزه به شمال؛ جاده چالوس
  • دیدنیای نوشهر؛ از تالاب ارواح تا دیو محل بیرون آمدن آب زیر زمینی

نوشهر یکی از شهرهای استان مازندران ایرانه که پیدایش این شهر در این منطقه رو می توان وجود رودخانه های زیاد، نزدیکی اون به دریا، کوتاه بودن فاصله اش به تهران و موقعیت مناسب ساحل اون واسه پهلوگیری شناورهای تجاری و حاصلخیزی اراضی دور و برش دونست. شهرستان نوشهر از شمال به دریای کاسپین، از جنوب به بخش بلده نور، رشته کوه های البرز، از شرق به شهرستان نور و از غرب به شهرستان چالوس متصله و به دلیل این موقعیت جغرافیایی جاذبه های طبیعی زیادی داره. پارک های جنگلی، آبشارها، سواحل و رودخانه های زیبای نوشهر گردشگران بسیاری رو به خود جذب می کنه. یکی از جاذبه های طبیعی، عجیب و خارق العاده این شهرستان دریاچه ممرزه.

دریاچه ممرز تالاب ارواح

دریاچه ممرز در ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر از توابع نوشهر واقعه. در داخل این دریاچه درختان خشک شده ای قرار دارن که منظره باحال و ترسناکی رو ایجاد کرده ان و به خاطر همین ظاهر خوفناک و سکوت وهم انگیز دریاچه، این دریاچه به تالاب ارواح معروف شده.

دریاچه ممرز تالاب ارواح

دریاچه ممرز در بین جنگل انبوه پهن برگ در منطقه ملا کلا قرار گرفته و در بین محلی ها با نام این منطقه هم نامیده می شه. طول دریاچه در حدود ۷۰۰ متر و عرض اون ۳۰۰ متره.

دریاچه ممرز تالاب ارواح

تالاب ارواح در فهرست آثار ملی ایران هم ثبت شده و جز جاذبه های طبیعی و بکر خطه شمال حساب می شه که در بین گردشگران و ماجراجویان کمتر شناخته شده. در کنار این دریاچه جنگلی سرسبز قرار داره و در بین آب های دریاچه، تنه های درختان خشکی قرار داره که به درختان مرده معروفیت یافته ان.

دریاچه ممرز تالاب ارواح

بدیش اینه امکانات رفاهی و گردشگری در این منطقه واسه مسافران وجود نداره و گردشگران واسه اقامت و دسترسی به امکانات باید به نوشهر برگردن. 

دریاچه ممرز تالاب ارواح

واسه دسترسی به این دریاچه در کیلومتر ۱۲ راه نور به نوشهر پس از جاده ونوش، باید وارد جاده فرعی روستای چلندر و صلاح الدین کلای سفلی شد و بعد از عبور از داهات به محیط بانی می رسه. بعد از انجام اقدامات اداری لازم در محیط بانی جاده شمالی رو به طول ۱۰ کیلومتر ادامه بدید.  پس از مشاهده تابلوی دشت و بند ممرز وارد جاده فرعی شید. این جاده فرعی شما رو به دریاچه بند ممرز می رسونه. 

دریاچه ممرز تالاب ارواح

عبور از جاده فرعی نیاز به خودروهای کمک دار داره و واسه رسیدن به این دریاچه آفرود سواری در بین درختان و جنگل رو هم تجربه می کنین.

دریاچه ممرز تالاب ارواح

به دلیل بکر بودن منطقه امکان روبرو شدن با زندگی وحش خیلی زیاده. با در نظر گرفتن دسترسی سخت، فصل های بهار و تابستون که زیبایی طبیعت دو برابر می شه، بازدید از این تالاب وحشتناک مناسب هستش و در فصل های سرما دسترسی از راه جاده های فرعی مشکل و سخت می شه.

دریاچه ممرز تالاب ارواح

عکس ها: واحد مرکزی خبرآنلاین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *