تالاب استیل کجاس؟

ایران با در نظر گرفتن شرایط خاص ی زیست محیطی، تالاب های مختلفی رو در دل خود جای داده. تالاب استیل یکی از زیباترین تالاب های ایرانیه. در ادامه با کجارو همراه باشین.

در نقشه ایران، به هر سو که چشم بندازید، از شمال تا جنوب، خیلی راحت می تونید نشانی تالاب های ایران رو مشخص کنین. تالاب ها محیط هایی با ویژگی های مشترکی میان خشکی و آب هستن که باعث تشکیل اکوسیستم های فوق العاده ای شدن.

این یعنی اینکه وجود این مواهب خدادای واسه آینده ی زمین خیلی با اهمیته. به گونه ای که ارزش اکولوژیک اون ها رو ۱۰ برابر جنگل ها و ۲۰۰ برابر زمین های زراعی می دانند. تالاب ها یا شور هستن یا شیرین.

مقاله های در رابطه:

  • راهنمای سفر به گیلان
  • سفر ۵ روزه به شمال
  • چمخاله کجاس؟

کلا تالاب ها شامل مرداب ها، مانداب ها، خلاش ها، خلنگزارها، لشاب ها و آب بندان ها می شه. آب بندان به شکل مصنوعی ایجاد می شن. کشور ایران تالاب ها زیادی دارن که هرکدوم با داشتن ویژگی منحصربه فردی اهمیت بالقوه ای داره.

معرفی

تالاب استیل یکی از تالاب های پر اهمیت کشوره که به دلیل داشتن چشم اندازه هایی از کوهستان و جنگل در کنار مزارع کشاورزی در بین گردشگران خیلی طرفدار داره. این تالاب ۱۳ متر پایین تر از سطح دریاهای آزاد قرار داره.

تالاب استیل

در غرب تالاب می توان جنگل های سرسبز و در شرق اون درختان شناور توسکا رو دید. استیل در کل ۱۳۸ هکتار مساحت داره و آب اون از نوع شیرینه. منبع آب این تالاب از بارش های باران و به باور مردم منطقه بخشی از اونم از محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های بستر اون تامین می شه.

تالاب استیل

این فضا هرساله میزبان سیل مهاجرت پرندگان زیادیه که از مناطقی مثل اروپای مرکزی، شمال دریای خزر و مناطق قطبی به این طرف پرواز می کنن. بعضی از این پرندگان مثل «چینگیر نوک سرخ» در دسته ی پرندگان کم پیدا قرار می گیرند.

تالاب استیل

وجود ماهیانی مثل کپور و اردک ماهی از مهم ترین ویژگی های این تالاب به حساب می رود که اون رو واسه تفریحاتی مثل ماهیگیری مناسب می کنه.

از دیگر جاندارانی که در این ناحیه زندگی می کنن می توان انگار موش بزرگ تالابی به نام نوتریا و شکل های جور واجور مار و لاکپشت اشاره کرد. این تالاب در کل میزبان بیشتر از ۸۰ نوع گونه ی گیاهی و جانوریه که بعضی از اون ها در خطر نابودی قرار دارن.

تالاب استیل

تالاب استیل و محیط های دور و بر اون این روزا به عنوان منطقه ی شکار ممنوع اعلام شده ان. نکته ی بسیار حیرت انگیز و باحال توجه در مورد تالاب استیل اینه که ریشه ی درختانی که داخل تالاب قرار دارن؛ در آب قرار داره، به خاطر این این درختان (توسکا) همیشه در حال جا به جایی هستن. به خاطر همین، این تالاب به تالاب درختان شناور هم می شناسنش.

تالاب استیل

مردم بومی در زبون تالشی این تالاب رو هستل (به معنی آبگیر) می نامند. بدیش اینه وضعیت رسیدگی به تالاب ها در تموم ایران اسفناکه و این مورد شامل تالاب استیل هم می شه. دلیل بدی این وضعیت، به کار گیری و برداشت بی روش از آب، این نعمت خدادادی واسه آبیاری شالیزارهای آستاراه.

تالاب استیل

حالا خوبیش اینه در سال ۱۳۹۳ با اعلام اداره ی کل حفاظت محیط زیست استان گیلان، به دنبال بارش های زیاد باران، وسعت این تالاب خیلی زیاد شد. تالاب استیل از سال ۱۳۸۴ یکی از پنج منطقه ی نمونه ی گردشگری استان گیلان به حساب می رود که به رشد اقتصادی این استان کمک بسیاری کرده.

تالاب استیل

بیشتر بخونین:

  • رستوران خاور خانوم کجاس؟
  • سوغاتیای جاده گیلان

نشانی

استان گیلان، ۵ کیلومتری جنوب آستارا، کنار جاده ی اصلی تالش

دسترسی

واسه رسیدن به تالاب استیل اول به آستارا سفر کنین. از این شهر به طرف جنوب حرکت کرده و خودتون رو به جاده آستارا – رشت برسونین. بعد از طی حدود ۵ کیلومتر به تالاب می رسه. یه جاده ی کمربندی دور تا دور تالاب کشیده شده که با گذروندن اون چشم اندازه های بسیار زیبایی رو مشاهده می کنین. تعدادی هتل
در نزدیکی تالاب تاسیس شده که لذت سفر به منطقه رو دوبرابر می کنن.

تالاب استیل

با اینحال بنا شدن هتل ها در نزدیکی تالاب امکان به خطر افتادن محل زندگی های اون رو جفت و جور می کنه که این نیاز به توجه مسئولان داره. هم اینکه امکان ماهیگیری و قایق سواری روی تالاب واسه گردشگران فراهمه. محیط زیبای تالاب استیل در همه ی فصل ها و به خاص پاییز خوشگل به نظر می رسد.

تالاب استیل

بدیش اینه جلو رفتن آدم ها در نزدیکی تالاب دلیل کاهش مهاجرت پرندگان شده. از طرف دیگه افزایش ساخت و ساز در محدوده های دور و بر و فعالیت کارگاه های صنعتی آسفالت و شن و ماسه و بدتر از همه تخلیه جمع شدن های زباله و نخاله هم اینکه ی عبور دکل های فشار برق قوی از وسط اون، روز به روز تالاب رو به طرف مرگ جهت می دهد.

تالاب استیل

با آرزوی اینکه با توجه مسئولان به این موارد، احتمال خاموشی یکی دیگه از گنجینه های مهم کشورمون به کمترین حد ممکن برسه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *