تالاب جازموریان بی آب و علفی بی‌آب و علف

خشکسالی های پشت سر هم و کاهش منابع آبی بر پیکره تالاب جازموریان کرمان، موجب از بین رفتن محل زندگی ها و بروز ریزگردها شده.

تالاب جازموریان، حوضه ای آبریز و دریاچه ای به همین نام در جنوب شرق ایرانه که دشت های حاصلخیز قلعه گنج و رودبار در جنوب استان کرمان و دشت های ایرانشهر، بمپور، سردگان، دلگان، سرتختی و اسپکه در استان سیستان و بلوچستان رو شامل می شه.

پوشش گیاهی این منطقه رو در اصطلاح محلی جاز می نامند و زیادی اون رو موریان می می گن که به همین دلیل، این ناحیه به جازموریان معروف شده. مردم جنوب کرمان، مدت هاس به تدبیر مسئولان کشور و استان واسه زنده کردن تالابی چشم دوخته ان که سال ها محل زندگی پرندگان، منبع تامین علوفه جنوب و شرق کشور و عامل تنظیم اکوسیستم منطقه بود که به دلیل کاهش نزولات آسمونی و برداشت بی روش از منابع آبی خشک شده.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان گفت:

حتی با اتمام خشکسالی و افزایش بارندگی، زنده کردن تالاب جازموریان، آسیب های وارد شده به محیط زیست و سفره های زیرزمینی خیلی راحت قابل جبران نیس.

رضا جزینی زاده اضافه کرد:

آب های تجدیدپذیر استان کرمان طبق آخرین آمار آب منطقه ای ۵٫۵ میلیارد مترمکعب بوده و از این اندازه به شکل زیرزمینی و سطحی ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب برابر ۱۲۳ درصد هرساله برداشت می شه.

ایشون گفت:

برداشت بی روش از منابع آبی موجب ایجاد وضعیت بحرانی آب و خشک شدن تالاب ها شده و استان کرمان با این اندازه برداشت آب، به طرف بحرانی سخت پیش می رود.

جزینی زاده عنوان کرد:

تالاب جازموریان در استان کرمان حدود ۲۵ درصد از ریزگردهای داخلی کشور رو تولید می کنه و ۸٫۹ درصد از ریزگردها مربوط به رگه های معدنی متروکه و درحال بهره برداریه.

ایشون گفت:

اداره کل حفاظت محیط زیست در استان کرمان ۲۹ کانون کلی تولید ریزگرد داخلی رو شناسایی کرده.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان اضافه کرد:

اولین آسیب محیط زیست پس از خشکسالی، خشک شدن تالاب ها بوده و خشک شدن تالاب جازموریان به عنوان بزرگترین تالاب استان کرمان، موجب بروز ریزگردها شده.

ایشون گفت:

امروز تالاب جازموریان به طور کامل خشک شده، چون حق آبه ها از سدها رها نشده و بارندگی یه سال گذشته استان کرمان دربرخی مناطق در حد صفر بوده.

 ایشون اضافه کرد:

واسه حفاظت از تالاب ها کارایی مثل مدیریت منابع آبی، مدیریت کاشت و برداشت اجناس کشاورزی، با در نظر گرفتن نیاز کشور و اندازه آب مصرفی به طور علمی در استان کرمان انجام نشده.

جزینی زاده گفت:

برداشت بی روش از منابع آبی، وجود بیشتر از ۱۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز و بیشتر از ۲۰ هزار چاه مجاز در استان کرمان، موجب نرسیدن آب کافی به تالاب جازموریان شده.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان ادامه داد:

نیازمند توجه جدی و مصرف بهینه منابع آبی به خاص در بخش کشاورزی با مصرف بیشتر از ۹۰ درصد آب مصرفی این استان، هست.

ایشون گفت:

کشت بعضی اجناس کشاورزی در استان کرمان مثل گوجه فرنگی، ذرت و هندوانه با مصرف آب زیاد، سود اقتصادی واسه کشاورز و کشور نداره و منابع رو هدر می دهد.

جزینی زاده گفت:

تغییر روش های آبیاری، از غرق آبی به سیستم های نوین باید مورد توجه مسئولان استان کرمان قرار گیرد، چون انتقال آب از کانال های سرشاخه های سد و موتور پمپ ها در استان کرمان بخوبی انجام نشده و موجب هدر رفت زیاد آب می شه.

 ایشون اضافه کرد:

هم اینکه باید با تغییر الگوی کشت، گیاهانی با نیاز آبی کمتر و صرفه اقتصادی بیشتر در استان کرمان جانشین اجناس با نیاز آبی بیشتر و صرفه اقتصادی کمتر شه.

جزینی زاده اضافه کرد:

فریادهای طبیعت از کمبود آب، امروز تبدیل به فاجعه شده، بنابر این باید جلوی این مشکل زیاد از جایی گرفته شه و یا سرعت جلو رفتن اون رو کاهش بدیم.

عکاس عکس کاور: ابوذر احمدیزاده

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *