تالاب جغاخور؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

تالاب چغاخور از نظر زیبایی های طبیعی و امکانات مناسب رفاهی یکی  از زیستگاهایپرندگانه فصل تابستون میزبان عشایر ایل بختیاری بوده و از بهترین مقاصد واسه تور طبیعت گردیه.

مقاله های در رابطه:

  • لازم ترین لوازم سفرهای طبیعت گردی
  • اولسبلنگاه ماسال؛ ابرها رو بچشید
  • روستای نوا و دشت آزو؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

تالاب چغاخور در ارتفاعات رشته کوه زاگرس و بر بلندای فلات ایران قرار گرفته. زیبایی جغاخور به حدیه که کمتر جاذبه طبیعت گردی مثل اون رو می توان درنظر گرفت.

تالاب چغاخور یه تالاب بین المللیه که در قدیم آبخور دام های ایل بختیاری بوده که در حدود ۳۰۰ سال پیش به اینجا مهاجرت کرده بودن. مساحت این تالاب حدود ۲۳۰۰ هکتار که در ۶۵ کیلومتری شهرکرد هستش. این تالاب در راه جاده شهرکرد – خوزستان قرار داره. 

درخشش چشم انداز زیبای طبیعت دور و بر تالاب در آب و رقص و آواز پرندگان بر سطح تالاب بسیار زیباست.  در بهار تو یه طرف تالاب، کوه های سر به فلک کشیده و سپیدپوش کلار و در طرف دیگه، درختان و چمن زاری وسیع و سرسبز خودنمایی می کنن. تصویر آسمون آبی و تیکه ابرهای گذرا بر صیقل زیبای آب و رقص کوه های کلار در درخشش اون، زیبایی بی اندازه و حصری به این تالاب می بخشه. این منطقه در تابستون محل ییلاق عشایر بختیاریه که تماشای زندگی آروم و باصفایشان به اندازه تماشای زیبایی های طبیعی چغاخور جذاب و دلگرم کننده س.

تالاب جغاخور

تالاب جغاخور

تالاب چغارخور هر ساله میزبان هزاران پرنده مهاجره. حضور پرندگان بومی و مهاجری مثل حواصیل، لک لک سفید، کشیم، فلامینگو، شکاری ها، قو، خروس کولی و اردک سرسبز باعث شده این منطقه علاوه بر اینکه از بهترین جاذبه های گردشگری و طبیعت گردی استان چهارمحال و بختیاری و کشورمون به حساب بیاد؛ محلی مناسب واسه برگزاری تورهای پرنده نگری هم باشه.

 تالاب جغاخور

وجود شکل های جور واجور مختلفی از ماهی ها مثل گورخری، عروس، کپور، فیتوفاک و خونواده ای خاص از ماهی ها به نام گامبوزیا در این تالاب، چغاخور رو به یکی از گردشگاه های اصلی ماهیگیران تبدیل کرده. دیگه گونه های جانوری این منطقه عبارتند از خزندگانی چون شکل های جور واجور مارها، لاک پشت آبزی، بزمجه ها و پستاندارانی مثل گراز، شغال، سمور سنگی، روباه، گرگ، خرگوش، شنگ و شکل های جور واجور قورباغه ها.

تالاب جغاخور

تالاب چغاخور با وسعت تقریبی ۲۳۰۰ هکتار در ارتفاع ۲۱۰۰ متری کوهستان مرکزی زاگرس، در بین علفزاری وسیع و در دامنه کوه های کلار قرار داره. این دریاچه آب شیرین و دائمی، بخش ای واسه ورود آب سرشاخه های بالایی و ابتدایی کارون به حساب می آید. سطح آب در تالاب چغاخور در زمستون به بالاترین حد خود می رسد و در تابستون بخش کلی اون به خشکی می گراید؛ با این حال هوای این منطقه در تابستون خنک و واسه ییلاق و سفر تابستونی محل مناسبیه.

تالاب جغاخور

پوشش span>گیاهی تالاب رو گونه های کناره ای، نم پسند، شناور و غوطه ور تشکیل می بدن که از اون جمله می توان بید، مرغ جگن، پتامژتون، پلی گونیوم، ساز و چیزای دیگه ای به جز اینا رو نام برد.

اگه اهل کوهنوردی باشین، می تونید با صعود از کوه های دور و بر تالاب و قله کلار سفر خود رو به کمال برسونین. منظره دریاچه چغاخور، گل های لاله و چمنزارهای دور و بر اون از ارتفاعات دور و بر، به خاص در بهار، بی آخر خوشگل، نفس گیر و آرامه و تماشای اون از فراز کوه ها تجربه ای منحصربه فرده.

تالاب جغاخور

در فاصله ی کمی از تالاب چغاخور، دو تالاب کوچیک تر دیگه به نام های گندمان و سولگان (یا سولقان) هست که از دیگر جاذبه های طبیعت گردی شهر بروجن به حساب می آیند. به شما پیشنهاد می کنیم اگه فرصت کافی دارین حتما به طبیعت زیبای این دو تالاب هم سری بزنین. بلاخص تالاب زیبای گندمان که در فهرست ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری ایران قرارداشته و در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن هم ثبت شده است.

تالاب جغاخور

حالا خوبیش اینه در سال های گذشته با اجرای طرح های زادآوری، این تالاب و تالاب گندمان کم کم از وضعیت بحرانی و رو به تهدید بیرون می شن و با جلوگیری از خروج آب، احداث پاسگاه، افزایش پرسنل و چیزای دیگه ای به جز اینا قدم های مثبتی طبق حفاظت تالاب ها ورداشته شده است که با امید به اینکه این اقدامات موندگاری داشته باشن. این منطقه خوشگل و پر جاذبه واسه طبیعت گردان راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی نشیمن، دسترسی به واحد اقامتی و پذیرایی، پارکینگ داره.

راه دسترسی به تالاب جغاخور

اگه اول به شهرکرد می روید، می تونید وارد راه شهرکرد به شهر کیان شده و پس از عبور از شمس آباد، شلمزار و گهرود و درست قبل از ورودی جاده ای که به ایذه می رود به تالاب چغارخور برسین.

تالاب جغاخور

اگه از تهران قصد سفر به این تالاب رو دارین، وارد آزاد راه تهران-قم-اصفهان شید. در انتهای راه به جای اینکه به طرف ورودی اصفهان حرکت کنین راه رو به طرف نجف آباد و آزادراه کنارگذر غربی اصفهان (بزرگراه خلیج فارس) ادامه بدید. با ادامه راه و عبور از فولاد شهر وارد خروجی طرف راست شده که به زرین شهر می رود و پس از طی مسافتی در حدود ۴۵ کیلومتر به یه pan>دو راهی می رسید که یه طرف اون به فرخ شهر و طرف دیگه به سفید دشت می رود. وارد خروجی طرف چپ شده و راه رو ادامه بدید تا به بروجن برسین. در ضلع جنوب غربی بروجن جاده ای هست که در اون پس از طی فاصله ۱۵ کیلومتری به خروجی بلداجی در طرف راست خود می رسید. با ادامه راه و عبور از بلداجی، کلبی بک و آورگان تالاب زیبای چغاخور رو در طرف چپ خود خواهید دید.

بهترین فصل بازید از تالاب جغاخور

تالاب جغاخور

فصل بهار سرسبزی و تازگی خاصی به طبیعت دور و بر این تالاب می بخشه. از وسطای مهر تا وسطای آبان هم سفر به تالاب رنگ و بوی پاییزی به خود گرفته جذابیت های خاص خود رو داره و هم اگه می خواهید تالاب رو وقتی که سطح آب اون به بیشترین حد می رسد ببینین اسفند ماه به این منطقه خوشگل سفر کنین. تابستون تالاب رو هم، حضور عشایر بختیاری در دور و بر اون جذاب کرده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *