تالاب جیران گلی، مامن پرندگان مهاجر

تالاب جیران گلی از جای های گردشگری استان اردبیله که در محل زندگی شیروان دره سی قرار داره. در ادامه به توضیح بیشتر این تالاب می پردازیم.

مقاله های در رابطه:

  • تالاب استیل کجاس؟
  • تالاب ارواح، دریاچه ممرز نوشهر
  • تالاب میقان، آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

به جای هایی بین خشکی و آب تالاب گفته می شه. بعضی مواقع تالاب ها دارای آب و در بعضی مواقع دیگه هم خشک یا آب دار هستن. بعضی از تالاب هایی که نزدیک دریا هستن، با جزر و مد دریا وضعیت خود رو عوض می کنن. موندگاری نسبی آب در تالاب ها ویژگی اصلی تالاب هاس. آب تالاب ها شور یا شیرینه.

مشگین شهر

خیاو یا مشگین شهر مرکز شهرستان مشگین شهر، یکی از شهرهای مشهور استان اردبیله که در ۲۹۵ کیلومتری تبریز از راه اردبیل و در ۱۶۸ کیلومتری تبریز از راه اهر قرار داره. این شهر ۱۸۳۰ متر از سطح دریا ارتفاع داره. این روزا مشگین شهر از شمال به شهرستان مغان، از جنوب به رشته کوه سبلان، از شرق به شهرستان اردبیل و کشور جمهوری آذربایجان و از غرب به شهرستان اهر محدوده. این شهر با طول ۵۱ کیلومتر (امتداد شرقی-غربی) و عرض ۳۰ کیلومتر، ۱۵۳۰ کیلومترمربع مساحت داره.

مشگین شهر

شهرستان مشگین شهر به دو بخش طبیعی قسمت می شه:

۱. مشگین شرقی و مشگین غربی که بیشتر اراضی و روستاهای اون در جلگه قرار گرفته.

۲. دهستان مشگین که در دره ها تپه ماهور شده و از آبادی کمتری برخورداره. فقط هنگام فصل تابستون طایفه ها و ایل های ائل سون (شاهسون) ساکن ییلاق های خاص خود شده و در فصل پاییز به طرف قشلاق رهسپار می شن.

رودخانه هایی مثل خیاو، انار و مشگین چای در اون جریان داره. در جنوب مشگین شهر کوهستان سبلان قرار داره. هرم داغ، جنوار داغ و قله بزرگ قله های معروف این شهرستان هستن، اما گوی داغ، قاشقاداغ و کچی قیران (بزکش) نام دیگه کوه ها در این شهرستانه.

مشگین شهر

قوتورسویی، شابیل قینرجد، ملک سوئی ، مرویل، دودو، آق سو و ایلان لو آب های گرم و معدنی کوهستانی سبلان هستن. این کوهستان از مراتع سرسبز و دامنه های پربرکت برخورداره. دور و بر ییلاق و قشلاق عشایر ائل سون و گذرگاه های کوچ عشایری و رابطه های اقتصادی بین جامعه های شهری، دهاتی و عشایری باعث بالا بردن اعتبار مشگین شهر از نظر اقتصادی شده.

کشاورزی و دام داری شغل بیشتر مردم این شهره، خرید و فروش و خدمات دولتی و عمومی از فعالیت های مردم به حساب می آید.

مشگین شهر

جاذبه های گردشگری مشگین شهر

این شهرستان از دیدنی های تاریخی و طبیعی زیادی مثل کاروانسرای قانلی بولاغ، قله سبلان، کهنه قلعه، پارک جنگلی، سنگ نبشته ساسانی، مقبره شیخ حیدر، دژ قهقهه و تالاب جیران گلی برخورداره که در ادامه به توضیح کوتاه تالاب جیران گلی می پردازیم.

قله سبلان

عکاس: امید جعفرنژاد

تالاب جیران گلی

تالاب کوچیکی در محل زندگی شیروان دره سی در استان اردبیل در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر و در نزدیکی لاهرود به نام تالاب جیران گلی قرار داره. ارتفاع این تالاب از سطح دریا ۲۲۰۰ متره. شیروان دره سی د ره ای پرعمق و پهنا که دارای بریدگی های دیواره های صخره ایه که این بریدگی ها باعث زیبایی این منطقه شده. سنگ هایی که در این منطقه قرار داره، مثل مجسمه هایی هستن که گویی با دستان هنرمندی تراش خورده. این دره از جنوب به دامنه شمالی سبلان (هرم) از شرق به جاده لاهرود-شابیل، از غرب به هوشنگ میدونی و از شمال به زمین های روستای قلچقلو ختم می شه. تعداد خیلی از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در فصل زمستون به این تالاب مهاجرت می کنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *