تالاب صورتی کجاس؟

همه ی ما عکس های خیلی از پهنا های آبی و تالاب ها دیده ایم و شاید حتی به این مناطق سفری هم داشته ایم. اون چیزی که حیرت انگیزه، دیدن مناطقی بیرون از روال عادی مثل سربالا رفتن آب یا تالاب صورتی رنگه. 

جذر و مد قرمز در چابهار، مثل دیدنی های سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستانه که افراد زیادی رو واسه بازدید به طرف خود جذب می کنه. بالاترین درجه زیبایی این اتفاق در دره لیپار میشه دید، جایی که به اون تالاب صورتی می گن. اگه رنگ قرمز این اتفاق و حیرت زدگی های عملی اون براتون سواله با این مقاله از سری مقاله های کجاس همراه کجارو باشین.

تالاب لیپار

معرفی

تالاب صورتی لیپار تالابی محدود بین دو کوهه که رنگ متفاوت و هم طبیعتی مثال زدنی داره. وجود پلانکتون های گیاهی زیاد در منطقه (حدود ۹۰ درصد) و زیادی مواد آلی و معدنی که از راه رودخانه های وصل به خلیج به این بخش هدایت می شن، باعث افزایش زیاد تولید بیولوژیکی در بعضی از فصول سال شده.

این عوامل به همراه جریانات دریایی حاصل از طوفان های مونسون (طوفانیه که هر سال از خرداد ماه تا مهر ماه در هندوستان و هندوچین جریان داره و از ویژگی های منحصربه فرد بخش ی اقیانوسی دریای عمانه) موجب افزایش زیادتر از اندازه تعداد پلانکتون های گیاهی در ماه های بعد از فصل مونسون (که از وسطای خرداد شروع تا وسطای شهریور ادامه داره) می شه و این تعداد در آذرماه به بیشترین حد اندازه خود می رسد.

بیشتر بخونین:

  • روستای رمین؛ بهار زیبای چابهار
  • چابهار، گنجینه ای از جاذبه های گردشگری طبیعی ایران

تالاب لیپار

رویش گونه های بلوط و گزنه در آب، صحنه فوق العاده زیبایی خلق کرده که نمونه اون در ایران کمتر دیده می شه. وجود پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، شکل های جور واجور حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، زیبایی این منطقه رو دوبرابر کرده. علاوه بر این در این منطقه پنبه های وحشی می روید که مردم منطقه از اون تشک و بالشت جفت و جور می کنن.

کنار این تالاب خوشگل هم دشتار قرار داره که بومیان به اون عروس هم می می گن. دلیل این نام گذاری، زیبایی منطقه و وجود درختان سرسبز و خرمه که می تونه پذیرای علاقه مندان به طبیعت باشه. دشتار در زبون بلوچ به دخترائی گفته می شه که هنوز عروسی نکرده و یعنی در مرحله نامزدی به سر می برند.

تالاب لیپار

موقعیت جغرافیایی

تالاب لیپار در ۱۵ کیلومتری شرق چابهار در نزدیکی روستای رمین و در راه جاده ساحلی چابهار- گواتر قرار داره.

موقعیت تالاب صورتی روی نقشه

راه دسترسی

سفر به جنوب کشور و استان سیستان و بلوچستان اولین قدم هستش. فاصله هوایی شهرستان چابهار تا تهران ۱۴۵۶ کیلومتر و فاصله زمینی از راه جاده ایرانشهر- کرمان ۱۹۶۱ کیلومتره. هم اینکه، فاصله بندر چابهار تا مرکز استان ۷۳۸ کیلومتر محاسبه شده.

تالاب لیپار

بعد از روستای رمین در ۱۵ کیلومتری چابهار، در راه جاده ساحلی چابهار ـ گواتر، تنگه ای صخره ای مشرف به دره ای سرسبز و خوشگل قرار داره که از بالای اون روستای لیپار در بین سبزه زارها پیداه. در بین دو کوه که فاصله ی چندانی با هم ندارن، آب بندی ایجاد شده که آب های سرگردان دور و بر رو در خود جمع کرده. حاصل این آب بندی، آبگیری به طول ۱۴ کیلومتره که همون تالاب صورتیه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *