تالاب لیپار؛ تالاب صورتی رنگ ایران

 تالاب لیپار که به تالاب صورتی هم معروف است، یکی از جاذبه های منحصربه فرد طبیعی کرانه دریای عمانه، که فقط چار نمونه مشابه از اون در جهان هست.

مقاله های در رابطه:

  • تالاب استیل کجاس؟
  • تالاب صورتی کجاس؟

دریاچه ها و تالاب های بسیاری در سراسر جهان وجود دارن که از نظر زیست محیطی مامن خیلی از گونه های جانوری به حساب می روند؛ ولی بعضی از این تالاب ها در اقصی نقاط جهان که شاید شمارشان به تعداد انگشتان یه دست باشن، به دلیل رنگ خاص خود از بقیه جدا شده ان. آب این تالاب ها بنا به دلیل وجود باکتری ها و پلانکتون های گیاهی به رنگ شیر – توت فرنگیه و به خاطر همین، واسه نوشیدن به نظر مناسب می رسن، ولی در واقعیت جزو شورترین آبگیرهای جهان هستن. 

موقعیت جغرافیایی

تالاب لیپار یکی از جاذبه های خاص طبیعت ایرانه که به دلیل رنگ خاصی که داره از بقیه دریاچه ها و تالاب ها جدا شده. این تالاب صورتی در تنگه و دره ای صخره ای مشرف به کوه، در راه جاده ساحلی چابهار به گواتر در ساحل دریای عمان (۱۵ کیلومتری شرق چابهار در نزدیکی روستای رمین و در راه جاده ساحلی چابهار- گواتر) قرار داره.  

پوشش گیاهی تالاب

رویش گونه های بلوط و گزنه در آب صحنه فوق العاده زیبایی خلق کرده که نمونه اون در ایران کمتر دیده می شه. وجود پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، شکل های جور واجور حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، زیبایی این منطقه رو دوبرابر کرده است. علاوه بر این در این منطقه پنبه های وحشی می روید که مردم منطقه از اون تشک و بالشت جفت و جور می کنن.

طاووسک

کنار این تالاب دشتار قرار داره که اهالی منطقه به اون عروس هم می می گن. دشتار در زبون بلوچی به دختران جوونی گفته می شه که هنوز ازدواج نکرده ان. وجه تسمیه این نامگذاری، زیبایی منطقه و درختان سرسبز اینه.

بیشتر بخونین:

  • تالاب هامون کجاس؟
  • تالاب جغاخور؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران
  • تالاب میانکاله؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

پرندگان تالاب

اکوسیستم تالاب

جذر و مد قرمز در چابهار، مثل دیدنی های سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستانه که بازدیدکنندگان رو به تعجب وا می داره. بالاترین درجه زیبایی این اتفاق در دره لیپار میشه دید، جایی که به اون تالاب صورتی می می گن. در مورد رنگ قرمز این اتفاق که محصول فعالیت پلانکتون هاس.

وجود پلانکتون های گیاهی زیاد در منطقه (۹۰ درصد پلانکتون های گیاهی در این بخش یافت می شن)، وفور مواد آلی و معدنی که از راه رودخانه ها و خورهای وصل به خلیج به این بخش هدایت می شن، باعث افزایش زیاد تولید بیولوژیکی در بعضی از فصول سال می شه؛ طوری که این عوامل به همراه جریانات دریایی حاصل از طوفان های مونسون که از ویژگی های منحصربه فرد بخش اقیانوسی دریای عمانه، موجب افزایش زیادتر از اندازه تعداد پلانکتون های گیاهی در ماه های بعد از فصل مونسون (از وسطای خرداد تا وسطای شهریور ) می شه؛ این تعداد در آذرماه به بیشترین حد اندازه خود می رسد.

تالاب صورتی

در ماه های بهمن، اسفند، فروردین، شهریور و مهر تماشاگر اتفاق جزر و مد قرمز در منطقه خلیج گواتر هستیم که عامل اصلی اون طور نوکتیلوکا میلیاروسه که در ماه های بهمن، اسفند و فروردین تعداد اون شدیدا افزایش می یابد. پروسه «رد تاید» یا «کشن قرمز» مثل پروسه های بیولوژیکی در محیط های آبیه که به وسیله پلانکتون های گیاهی به اتفاق می پیوندد و نقش کلی ای در زنجیره های غذایی و انرژی در اکوسیستم های آبی داره.

تالاب لیپار

این تالاب بنا به پیشنهاد آقای دادکریم شیخ زاده از بومیان محل و از اهالی روستای دمبدف و با کمک اهالی و بودجه شخصی و ساپورت وزارت نیرو با دادن دستگاه های کشاورزی در سال ۱۳۶۲ خورشیدی احداث شد. این تالاب ابتدا احداث و بارندگی خوبی که در محل اون داشت تونست مدت طولانی منطقه رو سبز و پرندگان مهاجر و غیربومی رو به خود جلب کنه.

گونه های جانوری تالاب

طی بررسی های به عمل اومده در منطقه، تا الان ۹۳ گونه پلانکتون گیاهی، ۳۱ گروه پلانکتون جانوری، ۶۴ گونه از شکل های جور واجور نرم تنان، ۸۵ گونه شکل های جور واجور ماهی، ۲۴ گونه از سخت پوستان، ۱۴ گونه مایوبنت
وز و ۴۶ گونه جور واجور از جلبک ها در اون شناسایی شده ان.

تالاب لیپار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *