تالاب میقان، آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

تالاب میقان محل زندگی بعضی از نادرترین پرندگان مهاجر به ایرانه و یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی واسه طبیعت گردی و پرنده نگری حساب می شه. 

تالاب کویری میقان یکی از ده تالاب مهم ایرانه که زندگی وحش جور واجور و طبیعت کویری جلوه ای خاص به اون بخشیده. در واقع، این تالاب به دلیل برخورداری از شرایط آب و هوایی مناسب یکی از مهم ترین محل زندگی های فصلی پرندگان مهاجر حساب می شه. 

موقعیت جغرافیایی

تالاب دیدنی میقان که در گذشته به نمک زار فراهان مشهور بوده، در ۱۷ کیلومتری شمال شرقی اراک، جنوب غربی داودآباد و در دشت فراهان استان مرکزی واقع شده است. مساحت این تالاب در محدوده ۱۰۰ تا ۱۱۰ کیلومترمربع متغیره و حدود ۱,۶۵۵ متر از سطح دریا ارتفاع داره و آب دریاچه شوره. این تالاب دارای سه جزیره به نام کریستالین یه و دو در وسط، قسمت کویری و دشت های دور و بر می شه.

تالاب میقان

شرایط اقلیمی تالاب

دریاچه از دید آب و هوایی دارای زمستون های معتدله؛ همین ویژگی دلیل شده که در پاییز و ابتدا زمستون محل زندگی پرندگان به خاص پرندگان مهاجر از مناطق شمال ایران و مناطق سردسیری باشه. در سال های با بارندگی مناسب، تالاب دارای آب قابل توجهی است و در سال های کم آبی عموما سطح تالاب به حالت خشک  و به حالت کویری و شوره زار در می آید. منابع تامین آب تالاب رو بارش های جوی، آب سه رودخانه قره کهریز، فراهان و شهراب و پساب تصفیه فاضلاب اراک تشکیل می بدن

تالاب میقان

قدمت تالاب 

از نظر دیرینه شناسی تالاب میقان واسه دوره پالئوسنه و در اثر حرکت صفحه های تکتونیکی دور و بر به وجود آمده.

بیشتر بخونین:

  • نقاشی طبیعت در تالاب قوری گل
  • تالاب لیپار؛ تالاب صورتی رنگ ایران

اقلیم تالاب

تالاب میقان دارای ویژگی های بوم شناسی خاص ایه، از جمله اون که هرساله تعداد خیلی از پرندگان مهاجر رو در خود جای می دهد که در بین اون ها بعضی از گونه های نادر و ساپورت شده کم یاب دیده می شن. به دلیل جمعیت بالای درنا در تالاب نسبت به محل زندگی های دیگه کشور، این تالاب اهمیت بیشتری پیش علاقه مندان به محیط زیست پیدا کرده است. در فصل بهار تالاب میقان به عنوان یکی از محل زندگی های اصلی پرندگان مهاجریه که در پاییز با عبور از این منطقه از نواحی سردسیر سیبری به طرف مناطق گرمسیر جنوبی و آفریقا پرگشوده بودن و اینک در راه برگشت به موطن اصلی در این تالاب اسکان موقت دارن. بیشتر از ۶۰ درصد پرندگان استان و ۱۶ درصد پرندگان کشور در این تالاب کشوری زندگی می کنن و بعضی از گونه های پرندگان مهاجر و بومی این منطقه نادر و مهم بوده و حضور پرتعداد اون ها در فصل مهاجرت موجب می شه تا گروه های گردشگری واسه پرنده نگری به این خطه سفر کنن.

تالاب میقان

پوشش گیاهی و جانوری تالاب

وجود بعضی حیوانات وحشی مثل گرگ، روباه، مار، پرندگانی چون عقاب و بعضی نمونه های نادر لابه لای شاخ و an id=”res-94″>برگ های سبز قره داغ و آترپلیکس جلوه ای دیدنی به نواحی کویری این تالاب داده. درنا، مرغابی سانان، فلامینگوها، خروس کولی و شکل های جور واجور پرندگان دیگه با حضور خود در طبیعت بکر تالاب میقان آدم رو حیرت زده و به دیدن هر چی بیشتر وا می داره. این تالاب به وسیله اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی به منطقه شکارممنوع تبدیل شده است.

تالاب میقان

برابر با استانداردهای جهانی تالاب ها، هر تالاب که یه درصد از یه گونه پرنده رو در خود پذیرا باشه، در مختصات جهانی و بین المللی قرار می گیرد. از این دید، تالاب میقان اراک در کنار تالاب گاوخونی اصفهان تنها پذیرای پرندگان مهاجر در مرکز کشور به خاطر زمستون گذرانی حساب می شن. هم اینکه، تالاب میقان اراک هرساله پذیرای بیشتر از ۱۲ هزار قطعه پرنده مهاجر از سیبریه.

تالاب میقان

پوشش گیاهی منطقه بیشتر از نوع گیاهان شورپسند یا هالوفیت بوده که از این نظر هم تالاب یکی از ذخیره بعضی وقتا های مهم گیاهان شور کشور به حساب می رود. علاوه بر پرندگان، گونه های پستانداران، آرتمیا و شکل های جور واجور جلبک آب شور از دیگر جانداران تالاب و محیط دور و بر اون هستن.

تالاب میقان

اکوسیستم تالاب

در تالاب میقان به دلیل شوری آب، گنبدها و طبقات نمکی شکل می گیرد. این طبقات و لایه های نمکی همه سطح دریاچه رو پوشاندهه و از فاصله دور سفید و برفی جلوه می کنه. هم اینکه این تالاب دارای بزرگ ترین منبع سولفات سدیم در کشوره و شرکت املاح معدنی ایران حق برداشت از معادن این تالاب رو اخذ کرده. تالاب از نگاه گردشگری، یکی از مراکز مهم طبیعت گردی و پرنده نگری کشور حساب می شه. روز ۱۵ آبان به دلیل تجمع درناها در تالاب میقان، «روز درنا» نام گذاری شده. دریاچه تالاب میقان در قلب کویری هستش که طی سالای گذشته با تلاش های بی معطلی سازمان منابع طبیعی به تفرجگاهی سرسبز تبدیل شده. هم حالا با ساخته شدن برج مراقبت کویری در دل تالاب، شرایط مناسبی واسه بازدید از این منطقه آماده شده.

تالاب میقان

راه دسترسی به تالاب میقان

تالاب میقان در استان مرکزی و در نزدیکی شهر اراک هستش. واسه دسترسی به این تالاب باید از سه راه خمین به طرف کمربندی شمالی حرکت کرد. پس از اون به میدون تره بار می رسیم، بازم باید راه  رو مستقیم به دنبال گرفت، حدود یه الی دو کیلومتر بعد از میدون تره بار به یه جاده فرعی در طرف راست جاده می رسیم. در اول جاده تابلوی بزرگ قرمز رنگی هست، پس از وارد شدن به داخل این جاده فرعی و عبور از پل روگذر به کارخانه تولید سولفات سدیم می رسیم که در طرف راست جاده نمایانه. با ادامه این راه، پس از حدود سه الی چار کیلومتر به انتهای تالاب میقان می رسیم.

بهترین زمان واسه بازدید از تالاب میقان

تالاب میقان

بهترین زمان واسه برگزاری برنامه های پرنده نگری در این تالاب، فصل بهار و پاییزه. از این میان، فصل پاییز مامن این پرندگان واسه گذران زندگی در آسمونی به دور از سرمای سیبریه و پرندگان اقامت بیشتری در تالاب می گزینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *