تالاب هامون خشک شد

با برسی آخرین وضعیت تالاب هامون، به وسیله پژوهشکده تالاب بین المللی هامون، اعلام شد که این تالاب بدیش اینه به طور کامل خشک شده.

پژوهشکده بین المللی هامون در بررسی جدید خود، آورده که می توان گفت بستر تالاب هامون در همه نقاط اون به خشکیدگی کامل رسیده جز در مواردی خیلی کم که در آخرای مرداد ماه با رها سازی آب از چاه، به طور جزئی آبگیری شده، باقی قسمت ها به طور کامل خشکه.

این مطالعه که به دلیل تصاویر ماهواره لندست ۸ از بستر خشک تالاب هامون منتشر شده، با نمایش تصاویر ماهواره ای، اثر آب رهاسازی شده (۲۰ میلیون مترمکعب) از منابع داخلی با اندازه موندگاری آب در تالاب هامون رو هم بررسی کرده.

یافته های تصاویر نشون می دهد که ۲۰ میلیون مترمکعب آبی که محیط زیست آخرای مرداد امسال به منطقه کوچیک گردشگری «کوه خواجه» در تالاب هامون رهاسازی کرده، حتی یه ماه هم دووم نیاورده.

با خشک شدن تالاب بین المللی هامون در هفته های گذشته، بیشتر از دو میلیون ماهی و بچه ماهی در اون تلف شده و یه فاجعه زیست محیطی در جنوب شرق کشور رقم خورد.

محبعلی سیستانی، مدیرکل شیلات سیستان در این رابطه گفت که بیشتر از ۳۵۰ تن ماهی خشک از تالاب هامون جمع بیاری شده.

این مسئول اردیبهشت امسال هم ادعا کرده بود که تالاب هامون به کمک مسئولین به مرحله تکمیلی احیا رسیده.

اون در این رابطه گفته:

به برکت لطف خدا و کمک مسئولین بخش اعظمی از برنامه های مورد پیش بینی واسه حفظ و زنده کردن تالاب هامون به آخرسر رسیده و در راه انجام اقدامات حفظ و زنده تالاب از مرحله پایه عبور کرده و شرایط واسه ورود به مرحله انجام اقدامات تکمیلی جفت و جور شده.

محمودی مرداد پارسال هم در خبری جنجالی اعلام کرد که سیلاب بی سابقه وارد تالاب هامون شده اما بدون این دست اون دست کردن این خبر از طرف مدیرعامل آب منطقه ای سیستان و بلوچستان و فرمانداران شهرستان های دور و بر هامون دروغ اعلام شد.

مطلب دیگر :  منابع تحقیق دربارهرفتارهای انحرافی

در تازه ترین انتقادها حجت الاسلام والمسلمین اشرفیان امام جمعه شهر علی اکبر (واقع در نزدیکی ساحل تالاب هامون) در خطبه های نماز جمعه دو هفته قبل با اشاره ی مستقیم به سخنان مدیرکل محیط زیست، گفت:

آقای مدیرکل دم خروس رو باور کنیم یا قسم حضرت عباس(ع)؟ به چه دلیل واقعیت به این واضحی رو رد می کنین؟ بیایید از نزدیک ببینین چه بر سر تالاب هامون و مردم کناره اون اومده، تالابی که امروز تبدیل به یه بیابان و گورستان ماهی خشک شده و شما به جای قبول کردن این واقعیت و حل اون منحرف کردن می کنین و از نجابت مردم سوء به کار گیری می کنین؟ مگه قرار نبود بعد از ثبت جهانی تالاب حقابه اون گرفته شه؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *