تالاب هامون کجاس؟

تالاب هامون کجاس؟ هامون یکی از مهمترین ذخیره های زیستی در ایرانه که بزرگترین دریاچه ی آب شیرین ایرونی به حساب می رود و از جاذبه های پرطرفدار استان سیستان و بلوچستانه. در ادامه مطلب با کجارو همراه باشین و بیشتر درباره این دریاچه خوشگل بخونین.

مقاله های در رابطه:

  • باغ جهان نما کجاس؟
  • اولسبلنگاه کجاس؟
  • راهنمای سفر نوروزی به استان سیستان و بلوچستان

بر خلاف بقیه اکوسیستم های موجود روی زمین مثل جنگل و کوهستان، تالاب ها به دلیل وجود پهنا ی آب میانی، بیشتر در برابر تخریب هستن. این تخریب کناره ای دلیل وجود تعیین مرز و حریم واسه بیشتر تالاب ها حساب می شه. حد بستر این خط مرزی طبق بالاترین پیش روی آب تالاب تعیین می شه. با موندگاری نسبی آب در تالاب ها می توان به قطعیت در مورد زندگی اون ها صحبت کرد. بعضی از تالاب ها در کنار دریا هستش ان و با جزر و مد دریا وضیعتشان تغییر می کنه. تالاب هامون در گذشته نمونه ای از این جور تالاب ها بوده. اگه نگاهی به نقشه های بسیار قدیمی بیاندازیم، می بینیم که هامون در گذشته دریایی بزرگ و پر آب بوده. پس از خشکسالی، تقسیم بندی های کشوری و نرسیدن آب به مرزهای ایران، به مرور قسمت های بزرگی از اون خشک شده و شکل امروزی اون رو بوجود آورده. این دریای بزرگ این روزا به چار دریاچه تقسیم شده است: دریاچه هامون صابری یا سیستان، دریاچه هامون پوزک ایران، دریاچه هامون هیرمند و دریاچه هامون پوزک افغانستان که بخش کوچیکی از اون هم در ایران هستش. هامون در ادبیات ایران هم جایگاه خاص ای داره. در شاهنامه ی فردوسی از این تالاب خوشگل با نام دیاچه ی زره یاد شده. نام قدیم این دریاچه کیانسیه.

هامون

هامون

معرفی

۳۸۲۰ کیلومترمربع از وسعت دریاچه ی هامون در ایران قرار داره. این درحالی است که وسعت آب این دریاچه در فصول پر آب به ۵۶۶۰ کیلومتر مربع می رسد. اصلی ترین رود در حوضه ی آب ریز دریاچه ی هامون، رود هیرمنده که به دلیل نوسانات آب این رود مشکلاتی واسه کل اکو سیستم تالاب بوجود آمده. نبود تعهد به قرارداد بسته شده در سال ۱۳۵۱ بین امیرعباس آشکار و موسی شفیق(اول وزیر وقت دوکشور ایران و افغانستان) مبنی براینکه در هر ثانیه ۲۶ مترمکعب آب (برابر ۸۵۰ میلیون مترمکعب در سال) سهم سیستان باشه باعث شد اندازه آب ورودی هیرمند به این تالاب در سال های خشکالی و کم بارش شدیدا کم بشه. علاوه بر این سد کجکی و سد کمون خان روی هیرمند در افغانستان در بی آبی این تالاب بدون تاثیر نبوده. این روزا این دریاچه با بحران بی آبی دست و پنجه نرم می کنه و همین باعث به وجود اومدن بخش بزرگی از مشکلات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی مردم سیستان شده. هر چند که در سال های گذشته این دریاچه با جاری شدن سیلابی از طرف افغانستان احیا شد، اما به گفته ی کارشناسان این وضعیت موقتیه و بحران بی آبی بازم این تالاب رو تهدید می کنه.

هامون

هامون

نشانی

زابل، استان سیستان و بلوچستان، مرز ایران و افغانستان

دسترسی

شاید اگه در طول راه رسیدن به دریاچه، اندازه راه رو با نقشه تطبیق بدید نگران شید. ممکنه چیزی که در نقشه به شما نشون داده می شه نشون دهنده اون باشه که شما در تالاب هستین. اما در کمال ناباوری می بینید که هم اونقدر روی خشکی واسه رسیدن به تالاب قدم می زنید. بدیش اینه بحران کم آبی تالاب دلیل این اتفاقه. اگه از جاده زابل به نهبندان به طرف تالاب برید، در سه راهی میل نادر، پاسگاه نیروی انتظامی هست که باید از اون به طرف چاه خرما تغییر راه بدید. بسته به فصل و وضعیت آب دریاچه فاصله کمتر یا بیشتری از این جاده رو باید برید تا به آب برسین. واسه رسیدن به تالاب از جاده اصلی، حدود ۲ کیلومتر در خاکی ناجور باید پیش برید. سکوت و تنهایی این دریاچه رو وقتی که بر کناره ی اون می ایستید احساس می کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *