تالاب گندمان؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

تالاب گندمان، یکی از زیباترین تالاب های ایرانه، که با جاذبه های طبیعی و پرندگان کم پیدا و منحصر به فرد خود یکی از بهترین مقاصد واسه سفری به دل طبیعت بی مثل استان چار محال و بختیاریه. 

اگه می خواهید یکی از ده تالاب زیبای ایران رو ببینین و در اون به تماشای پرندگان جور واجور و کم پیدا بشینین، لفتش ندین، پیشنهاد می کنیم یکی از همین روزای بهاری راهی جنوب غربی کشور و استان و بختیاری شید و سری به تالاب گندمان بزنین.

مقالات در رابطه:

  • لازم ترین لوازم سفرهای طبیعت گردی
  • اولسبلنگاه ماسال؛ ابرها رو بچشید
  • روستای کندلوس؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران
  • روستای نوا و دشت آزو؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

تالاب گندمان که  در نزدیکی شهر گندمان از شهرستان بروجن آروم گرفته، نام خود رو از شهر تاریخی گندمان که در ضلع شمال شرقی اون واقع شده گرفته.

اونقدر که روایته، منطقه گندمان یکی از شکارگاه های بهرام گور و منطقه ییلاقی خونواده های سلطنتی در قرن های گذشته بوده که بعضی آثار به جا مونده از سکونتبعضی وقتا های اون زمان در بعضی از نقاط تالاب به چشم می خورد.

تالاب گندمان

تالاب گندمان

این تالاب به عنوان یکی از آبگیرهای بخش آبریز آق بلاغ شناخته می شه که با فاصله ای نه خیلی دور از تالاب چغاخور قرار گرفته است. به طوری که بخشی از خروجی تالاب چغاخور به این تالاب سرازیر می شه.

تالاب گندمان

تالاب گندمان

وسعت تالاب گندمان ۹۸۰ هکتار و ارتفاع اون از سطح دریا ۲۲۱۹ متره. منابع تأمین کننده آب تالاب گندمان علاوه بر باران و برف، محل بیرون آمدن آب زیر زمینی ها (محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های کناره تالاب مثل گل کوچیک، گل بزرگ، مرادان و نصیرآباد) و رودخانه آقبلاغ است.

تالاب گندمان

پوشش گیاهی تالاب گندمان رو بیشتر گونه های کناره ای و نم پسند تشکیل می دهد. در کنار تالاب می تونید گیاهانی مثل بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش رو به تماشا بشینین.

تالاب گندمان

پرندگانی مثل لک لک، شکاریا، حواصیل، بالکان، مرغابی سانان، یلوه و سلیم هم در تالاب گندمان دیده می شن. ماهی های تالاب هم شامل ماهی گورخری، سفید کولی، ماهی پوزه دار و مشکی ماهی هستن.

تالاب گندمان

بد نیس بدونین که تالاب گندمان در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده نگری در ایران قرار داره و هم این تالاب خوشگل در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن هم ثبت شده است. در کنار
تالاب گندمان امکانات خاص تفریحی و ورزشی مثل پرورش و نگهداری اسب و هم اینکه فضایی واسه سوارکاری در مرغزار دور و بر تالاب
جفت و جور شده که می تونه برنامه سفر شما رو  هیجان انگیزتر کنه.

تالاب گندمان

راه دسترسی به تالاب گندمان

راه رسیدن به تالاب گندمان باید از تهران راه رو به طرف استان چار محال و بختیاری و شهر بروجن در پیش بگیره،. از بروجن راهی گندمان شده و از راه جاده آسفالته گندمان-حسین آباد یا جاده خاکی گندماناشکفت زلیخا راه رو پی بگیرین. هم اینکه جاده حسین آباد در شرق تالاب هم راه دیگه ای واسه دسترسی به تالابه که پس از دور زدن تالاب در ضلع جنوبی به داهات سفیدآباد منتهی می شه.

بهترین فصل واسه بازدید از تالاب گندمان

به خاطر داشته باشین، منطقه گندمان سردسیر و دارای زمستون های بسیار سرد و سخته، طوری که دمای هوا در این فصل بعضی وقتا به ۳۰ درجه سانتی گراد پایین صفر می رسد. بیشترین حد دمای این تالاب در تابستون به حدود ۳۰ درجه بالای صفر می رسد. سردترین ماه سال در این منطقه دی ماه و گرم ترین ماه اون تیر ماه است. پس پیشنهاد می کنیم واسه سفر به این تالاب خوشگل، فصل بهار  یا  شهریور ماه و پاییز رو انتخاب کنین.

تالاب گندمان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *