تالش تو یه نگاه

تالش شهری در شمال ایرانه که به دلیل جاذبه های طبیعی و تاریخی، هر ساله گردشگران زیادی رو به خود جلب می کنه.

مقالات در رابطه:

    • دیدنی های تالش؛ از آبشار ورزان تا ارتفاعات ییلاقی سوباتان
    • مریان؛ دهاتی مرتفع و ییلاقی در تالش

تالش در روزگاران کهن، سرزمینی بود که از شمال به آلبانیای قفقاز، از شرق به دریای خزر و از جنوب به اسپیهرو یا سپیدرود و از شرق به مارلیک یا عمارلوی الان، و از غرب به نیزدشت و اردبیل، مغان و منطقه کوهستانی نیر و سراب می رسید.

جغرافیا

تالش، بزرگ ترین شهرستان و دومین شهر پر جمعیت در استان گیلان، پس از رشت، به حساب می رود. مرکز این شهرستان شهر هشتپره و دارای ۴ بخش تالش، اسالم، کرگان رود شمالی و حویقه. شهرستان تالش از غرب به استان اردبیل، از شمال به آستارا، از جنوب به رودبار و از شرق به دریای خزر و انزلی راه داره. این شهر از سه طرف به کوه های تالش، که ادامه رشته کوه های البرز هستن، و از طرف دیگه به دریای خزر منتهی می شه.

تالش

اقلیم

شهر تالش یکی از زیباترین شهرهای دنیاس که از نظر آب و هوا، حیوانات ساکن، پوشش گیاهی و جنگل هاش می شناسنش. آب و هوای این منطقه بسیار مرطوب بوده و میانگین بارندگی هرساله بیشتر از ۱۰۰۰ میلی لیتره. از پوشش های گیاهی این منطقه می توان به انار، انجیر، آلو، ازگیل، زردآلو، گلابی، گیلاس، سیب و فندق و از پوشش جانوری اون می توان به آهو، ببر، خرس قهوه ای ، شغال، راسو، روباه، بز کوهی و پلنگ اشاره کرد.

اقلیم تالش

گذشته

این شهرستان نام خود رو از قوم تالش گرفته که بازمانده فامیل کادوس قدیم هستن. اولین کسی که در این منطقه به جستجو پرداخته «ژاک دمرگان» فرانسویه. حفریات اون و برادرش هنری در بین سال های ۱۲۷۸ تا ۱۲۸۱ شمسی در این منطقه انجام شد؛ که قسمت اعظمی از گورستان های منطقه یا همون دخمه (تومولوس) که در فارسی به اون «گورکان» می می گن، کشف شد. هر چند قسمت کلی ای از این گورها مورد سرقت عتیقه جویان قرار گرفته بود، اما در مابقی گورها وسایلی مثل ظروف سفالین و اشیا فلزی یافت شد. در سال ۱۳۷۹ بخش دوم این گورستان ها مورد جستجو قرار گرفت.

تالش به شکل کامل تا سال ۱۸۱۳ میلادی بخشی از ایران بود، اما در این سال به موجب عهدنامه گلستان بخشی از اون به روسیه واگذار شد. در سال ۱۲۲۸ قمری، به موجب همین عهدنامه، آستارا با تعیین رودخانه آستاراچای به عنوان خط مرزی، به دو قسمت تقسیم شد و مناطق شمالی و وسیع تر به روسیه و مناطق جنوبی به ایران تعلق پیدا کردن. بخش بزرگ دیگری از تالش در جنگ های بین ایران و روسیه و عهدنامه ترکمانچای از ایران جدا شد. هم اینکه، تالشی ها در نیمه دوم قرن هجدهم و پس از کشته شدن نادرشاه، استقلال خود رو اعلام کردن و حکومت خانات تالش رو تاسیس کردن. خانات تالش یا خانات لنکران، منطقه ای خان نشین در شمال استان گیلان و جنوب شرقی جمهوری آذربایجان کنونیه، که از زمان صفویه تا ۱۸۲۸ بر تالش حکمرانی می کرد و پایتخت اون شهر لنکران بود.

مردم شناسی

مردم شهرستان تالش به گویش های تالشی، ترکی آذری، گیلکی و فارسی صحبت می کنن. زبون تالشی بیشتر از زبون فارسی به زبون پهلوی قدیم نزدیکه.  معیشت مردم تالش از راه کشاورزی و دامداری تامین می شه. از اجناس مهم اون ها می توان به توتون، حبوبات، جو، گندم و برنج اشاره کرد. ۴۴ در صد مردم این منطقه سنی بوده و مابقی شیعه هستن. از لباس محلی مردم تالش اطلاعاتی در دسترس نیس.

دیدنی ها

از دیدنی های تالش می توان به پارک جنگلی مشکی داران، منطقه ییلاقی دوخاله کوه تالش، غار سوباتان، دریاچه سراگاه، رودخانه کرگان رود، پارک حنگلی گیسوم،

صنایع دستی

از صنایع دستی تالش می توان به جاجیم بافی، گلیم بافی، جوراب بافی، پرورش کرم ابریشم و جفت و جور شال مخصوص از پشم گوشفند اشاره کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *