تایلند؛ آشنایی با جاده ای سرسبز و فوق‌العاده

در نواحی تاریخی تایلند جستجو کنین و نظاره گر تعهد این کشور به نگهداری از محیط زیست باشین.

مقاله های در رابطه:

  • بهترین مسیرهای راه نوردی در تایلند
  • ۲۰ مقصد فوق العاده واسه سفری خاطره انگیز به تایلند

تایلند، کشوری خوشگل واقع در جنوب شرقی آسیا با ۶۴ میلیون نفر جمعیت، پر از جاذبه های طبیعی فراوانه. این کشور از اصلی ترین مقاصد توریستی آسیا به حساب می آید.

جاده سرسبز فوق العاده، یکی از ۷ فعالیت سبز در تایلند به حساب می آید. این راه، گردشگران رو به تماشای زیبایی های طبیعی و فرهنگی به دقت نگهداری شده در تایلند می برد. سفر در این جاده خوشگل، تعهد این جامعه به نگهداری از محیط زیست رو به شما نشون میده. این موضوع رو می توان در مسیرهای آبی تمیز و شفاف، پیاده سازی روش های مناسب دفع زباله و دوری از به کار گیری مخازن با جنس فوم یا پلاستیک، دید.

راه سبز تایلند

پارک ملی خائو لائم (Khao Laem) پارکی با مساحت ۱۵۰۰ کیلومتر مربع در غرب تایلند، در شمال ناحیه تپه های تناسروم (Tenasserim) در استان کانچانابوری (Kanchanaburi) هستش.

این راه سرسبز و خارق العاده با تاکید بر گردشگری موافق با محیط زیست، گردشگران رو به احترام گذاشتن به باورها، ارزش ها و رسوم مردم محلی، تشویق می کنه؛ با دقیق شدن و فوکوس کردن بر فعالیت های گردشگری موافق با طبیعت و زندگی آسون و آروم در طول سفر.

همه افراد می تونن در جهت حفظ این هدایای فوق العاده طبیعت واسه یه آینده مطمئن، همکاری با ارزشی داشته باشن.

از استان ساموت سانکروم (Samut Songkhram) تا استان کانچانابوری

در سفری جداگونه و ساده در این راه، داستان های نگفته روخانه رو کشف کنین؛ رودی که از ساموت سانکروم، استانی کوچیک در منطقه مرکزی تایلند شروع می شه و بعد به طرف کانچانابوری در لبه غربی منطقه می رود. این جاده به وسیله طبیعت به همراه جوامع محلی پراکنده و رودخانه ها و جنگل های خوب حفظ شده، محاصره شده.

جاده تایلند

خائو چانگ پوئک (Khao Chang Phueak)، کوهستانی در پارک ملی تنگ فافام (Thong Pha Phum) در کانچانابوری در  تایلنده. این کوهستان ۱۲۴۹ متر ارتفاع داره و سومین کوه بلند در استان کانچانابوری حساب می شه.

این تجربه سفر می تونه با پیاده روی، دوچرخه سواری و دیگه راه های حمل و نقل با تولید کربن پایین کامل شه. یکی از این وسایل حمل و نقل، کوتاه ترین راه راه آهن کشور (با ۳۴ کیلومتر طول از ایستگاه «بان لائم» تا ایستگاه «ماکلونگ») است؛ با شروع از یه اسکله شلوغ در محیطی آروم پر از نخل های بومی و محله های دور و بر کانال به طرف اکتشافات بیرون جاده ای در جنگل برید و از این ماجراجویی دوستدار محیط زیست، لذت ببرین.

بازدیدکنندگان می تونن روش های زندگی افراد بومی رو یاد بگیرن؛ مثل دیدن روش های جفت و جور شکر نارگیل به وسیله محلی ها، بافتن برگ های نارگیل و درست کردن شیرینی های تایلندی. این جاده الهام بخش، فرصتی واسه آشنایی با رسوم محلی رو به شما پیشنهاد می کنه، شما رو به تماشای تلاش جوامع واسه حفظ محیط زیست می برد و در ابتکارات مهم زندگی بومیان شرکت می دهد.

بیشتر بخونین:

  • سفر ۸ روزه به تایلند
  • بهترین زمان واسه رفتن به تایلند

استان ترت (Trat)

ترت، استانی ساحلی در شرق تایلند، دارای طبیعتی تازه و بکره. کوچانگ، یکی از جزیره ها نزدیک ساحل ترت، دومین جزیره بزرگ کشور پس از پوکت است. این استان به وسیله جاده و پروازهای هوایی، خیلی راحت قابل دسترسیه؛ همین موضوع، اون رو به مقصدی خواستنی واسه آینده پیشرفت گردشگری می کنه.

جاده تایلند

کمپ رودخانه هینتک (Hintok)، استان کانچانابوری

توریست ها می تونن در شکل های جور واجور فعالیت های مردمی مثل بافتن کلاه از برگ درخت نخل، ساخت آب بندها با مصالح محلی و غربال کردن سنگ های قیمتی قرمز، شرکت کنن. اون ها هم اینکه می تونن  از محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های آب گرم طبیعی، لذت ببرن.

از گردشگران واسه نگهداری و مراقبت از محیط زیست، تقدیر به عمل میاد. این وسط اون ها هم اینکه در مورد سبک جداگونه زندگی مردم ترت و چگونگی به کار گیری اون ها از منابع طبیعی بدون آسیب رسوندن به اون ها، اطل
اعات مفیدی کسب می کنن.

خلیج کوچیک سالاک خوک

خلیج کوچیک سالاک خوک (Aow Salak Khok) در جنوب شرق ساحل کوچانگ قرار داره. این خلیج حدودا یه کیلومتر عرض و دو کیلومتر طول داره و به وسیله راهی باریک به دریا وصل شده. این خلیج مسطح، دارای جزیره ها پراکنده گیاهان شاه پسنده. این منطقه جزو بهترین مناطق مواظبت شده جنگل شاه پسند در کل تایلند به حساب می آید.

استان لوئی (Loei)

استان لوئی، هستش در شمال شرقی تایلند، میزبان زیبایی های تازه طبیعی، آب و هوایی خنک و فرهنگ غنی بومیه. جنگل ها، محدوده کوهستانی و موقعیت اون در طول رودخانه میکونگ، واسه هر سلیقه ای دلچسبه.

فوهور

فوهور (Phu Hor)، استان لوئی

گردشگران می تونن با شرکت در تورهای پیاده روی، گشت و گذار در کوهستان و دیدن گونه های جور واجور گیاهی، گذر از زمین های برنج و قدم زدن در کنار رودخانه، به طبیعت برگردن.

علاوه بر کشف با پای پیاده، گردشگران با به کار گیری دوچرخه یا تراکتور کشاورزی تطبیق داده شده با محیط زیست (rot i-taek) می تونن در شهرهای کوچیک، گردش کنن و از مناظر خوشگل لذت ببرن.

این تور با به کار گیری پایین از کربن، بر فرهنگ، سنت ها و آداب و رسوم تمرکز داره. گردشگران چگونگی درست کردن ماسک های فیتاخون (Phi Ta Khon) رو یاد می گیرند، پتوهای لحاف مثل می دوزند و در فعالیت هایی چون مراسم فاسات لوی خرو (Pha Sat Loi Khro) و رقص سیپانگ (Saepang) مردم تای دام، شرکت می کنن.

تجربیات دست اول ساکنین استان لوئی از مراقبت و نگهداری از محیط زیست و سبک زندگی ساده اون ها بر فلسفه اقتصاد شایسته، استواره. همین موضوع این راه رو الهام بخش و به یاد ماندنی کرده.

فیتاخون

فیتاخون که بعضی وقتا از اون به نام فستیوال روح یاد می شه، عادی ترین نام جشن هاییه که در دان سای (Dan Sai)، در استان لوئی، در ایسان، واقع در تایلند برگزار می شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *