تبت کجاس؟

تبت کجاس؟ تبت که در گذشته کشوری جداگونه حساب می شده، امروز اما جزو کشور چینه. این منطقه که تاریخ و قدمتی طولانی داره، همیشه مورد توجه گردشگران قرار گرفته. واسه آشنایی بیشتر با این محل با کجارو همراه شید.

تبت که نام قدیمی اون لهاسا بوده، در قدیم کشوری جداگونه بوده اما الان بخشی از کشور چینه. تبت روی فلاتی بلند به نام فلات تبت قرار داره. این فلات، مرتفع ترین فلات جهان شناخته می شه.

مقاله های در رابطه:

  • کاپادوکیا کجاس؟
  • مراکش کجاس؟

ارتش آزادی بخش خلق چین در سال ۱۹۵۰ به تبت حمله کرد. در اون زمان در تبت حکومتی دین سالار به رهبری دالایی لامای چهاردهم برقرار بود. تبت حکومتی دین سالار به رهبری دالایی لامای چهاردهم داشت. دالایی لامای از اون زمان در هندوستان و در تبعیده. بیشتر مردم تبت از این موضوع نگران و ناراحت هستن که سیاست های دولت چین دلیل محو شدن فرهنگ بومی اون ها شده.

تبت

کشور تبت و خصوصا شهر لهاسا از مراکز مذهبی مهمه و نیایشگاه ها و بتکده های بزرگ اون زیارتگاه بوداییان دنیاس. از دید دالایی لاما چین متهم به نسل کشی فرهنگی در قبال مردم تبته.

مردم

مردم بومی تبت مردمانی فقیری هستن و از اون جا که این شور آب و هوایی مناسب واسه کشاورزی نداره، این شغل پاسخگوی جمعیت زیاد تبت نیس و این منطقه با وجود وسعت زیادش از جمعیت کمی برخورداره. 

تبت

از رسوم این کشور می توان گفت که مردم تبت جسد مردگان خود رو غذایی واسه پرندگان قرار می بدن. هم اینکه تبت تنها کشوریه که در اون زنان، در شرایط خاص، مجاز به داشتن چند شوهر هستن. منظور از شرایط خاص اینه اگه مرد فقیری چند پسر داشته باشه و توایایی مالی کافی واسه ازدواج همه ی اون ها نداشته باشه، واسه همه ی اون ها یه زن می گیرد.

تبت

مردم تبت زبون خاص خود رو هم دارن. این زبون که ریشه اش جلو از سده ی هفتم میلادی می رسد، یه جور زبون الفبایی به حساب می آید و از چپ به راست نوشته می شه.

دیدنی های تبت

تبت

کاخ پوتالا

کاخ پوتالا درست در وسط شهر لهاسا قرار داره. نام این کاخ از کوهی که در نزدیکی اینه گرفته شده و به معنی الهه ی رحمته. این روزا کاخ پوتالا به موزه ای تبدیل شده و هم اینکه در سال ۱۹۹۴ نام اون در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد. در این کاخ بیشتر از هزار اتاق هست و ۲۰۰ هزار مجسمه در اون به چشم می خورد.

موزه ی تبت

موزه ی تبت که در غرب شهر لهاسا قرار داره، با مساحتی بیشتر از ۵۳ هزار متر مربع در تلاش واسه زنده کردن تموم بقایای فرهنگی و تاریخی تبته. در این موزه از هنر اصیل تبریز گرفته تا صنایع دستی و سکه های قدیمی به چشم می خورد.

معبد گل رز وحشی

معبد سرا (sera) یکی از معابد اصلی تبته و در ۲ کیلومتری شمال لهاسا قرار گرفته. الان بیشتر از سه هزار راهب در این معبد زندگی می کنن.

شهر چشمهای آبگرم

یانگباجینگ شهریه که در ۹۰ کیلومتری شمال غرب لهاساه. این شهر تو یه دره ی سرسبز قرار داره و به دلیل داشتن محل بیرون آمدن آب زیر زمینی های آب گرم معروفیت بسیار داره. این محل بیرون آمدن آب زیر زمینی ها فایده های درمانی زیاد دارن و هم اینکه از اون ها واسه تولید برق هم به کار گیری می شه.

اولین پارک تبت

عمارت زیبای نوربولینکا (norbulingka) که قدمت اون به سال ۱۷۵۵  می رسد، در غرب شهر لهاسا قرار داره. این عمارت که یکی از آثار ثبت شده در یونسکو به حساب می رود، جاذبه ای قوی واسه گردشگران حساب می شه. هم اینکه در دور و بر این عمارت پارکی خوشگل قرار داره که به عنوان اولین و بهترین پارک تبت شناخته می شه.

دریاچه ی نمتسو

در دور و بر این دریاچه جزیره ها زیاد در اندازه های جور واجور وجود دارن. آب و هوای این ناحیه بسیار متغیره و برف هم به طور تکراری در حال بارشه. اگه شما جزو اون دسته از دوستداران طبیعت هستین، حتما از این دریاچه دیدن کنین.

نشانی 

چین، غرب این کشور

موقعیت تبت روی نقشه

راه دسترسی

تور های زیادی به مقصد تبت (لهاسا) وجود دارن. می تونید همراه یکی از این تور ها به اینجا خوشگل و تاریخی سفر کنین.

تبت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *