تبدیل خونه «باقریا» گرگان به هتل تاریخی

مجموعه تاریخی «باقریا» گرگان پس از پایان تعمیر ها، در شهریورماه امسال به عنوان اولین هتل تاریخی بافت تاریخی گرگان به بهره ورداری می رسد.

مجموعه باقری با بیشتر از ۱۵۰ سال قدمت مربوط به ابتدا دوره پهلویه و در گرگان، محله سرچشمه هستش. این اثر در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۷۹ با شماره ی ثبت ۲۸۰۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

خونه باقری یکی از بناهای شاخص در بافت تاریخی گرگانه که نمونه ای مهم از معماری بومی مسکونی در شهر به شمار می رود. این بنا در حدفاصل محلات نعل بندان و سرچشمه و در کناره جنوبی یکی از معابر اصلی و پرگذر بافت قدیم گرگان واقعه، معبری که بازار و تکیه نعل بندان رو به بنای امامزاده نور و بعد تکیه سرچشمه وصل می سازه.

خونه باقریا

در بین خونه های تاریخی باقی مونده در شهر، خونه باقری یکی از وسیع ترین و سالم ترین نمونه هاس. این بنا با حدود سه هزار متر مربع مساحت، هفت حیاط و ۴۲ اتاق به بزرگ ترین خونه تاریخی شمال کشور مشهوره.

سرای باقری ها در بین خونه های تاریخی گرگان یکی از سالم ترین و وسیع ترین بناهاه که دارای حدود هزار و ۹۵۰ مترمربع میدون بناه.

با کمی بررسی در فضاهای باز و بسته و نقش هندسی بنا دو حیاط اندرونی، دو حیاط خارجی، حیاط های هشتی، مطبخ و سرطویله به نظر می رسد این مجموعه تاریخی تو یه مرحله ساخته نشده و با گذشت زمان و در مراح جور واجور تاریخی شکل گرفته.

طبق مستندات جور واجور مثل اعلام معماران، ساکنان پیر و در قید زندگی، عکس های قدیمی خونواده باقری و هم دلایل موجود در تحقیق دقیق و علمی در جریان تحقیقات مربوط به طرح تعمیر، مراحل تغییر بنا در ۶ دوره اتفاق افتاده.

مصالح جور واجور به کار رفته در این بنای دوره پهلوی مثل گچ، شیشه، سنگ، کاه گل، خشت، آجر، سفال و چوب به خاص شاهکار هنرمندان در نماهای چوبی، مجموعه ای مهم از معماری بومی رو عرضه کرده که چشم بیشتر بینندگان رو مبهوت می کنه.

شهریور ماه ۱۳۹۵ صندوق احیا و بهره ورداری از بناها و اماکن تاریخی فرهنگی که نهادی دولتی و زیرمجموعه سازمان میراث فرهنگی کشوره، مزایده خونه باقری های گرگان رو به شکل قرارداد سرمایه گذاری، نگهداری و واگذاری از اون به عنوان مجموعه اقامتی پذیرایی رو برگزار کرد و دپارتمان تعمیر و معماری زِمو با مدیریت «رضا مفاخر» با ارائه طرح تعمیر و احیا برنده این مناقصه شد.

«سپیده امینی» نماینده بهره بردار اقدامات انجام شده از شهریور ۹۵ در این بنای تاریخی گفت:

تولید نقشه های فن شناسی، آسیب شناسی و تعمیر و احیا که با تحقیقات اسناد بالادست در زمان طرح پردیسان انجام شد، بخشی از اقدامات ابتدایی در این بخش بود.

امینی اضافه کرد:

اولین تلاش بهره بردار در جهت زنده کردن این خونه شاید خلق نام و برندی (نمانام) لایق بود تا بتونه زیبایی و ارزش تموم عیار خود رو در این شهر و در آخر ایران، نمایان کنه به خاطر این بزرگ ترین خونه تاریخی شمال کشور «سرای باقری ها» نام نهاده شد؛ اسمی که به سرعت و پس از آشنایی طیف های جور واجور اجتماعی با اون، در بین زبون ها افتاد.

به گفته امینی تحویل خونه باقری به بهره بردار پس از کش و قوس های زیاد بر سر ادامه فعالیت بازارچه موقت صنایع دستی موجود در حیاط اصلی، آخرسر با ایجاد تفاهم نامه ای میان میراث فرهنگی استان و بهره بردار انجام شد و حالا ۱۸ ماه از تحویل خونه تاریخی باقری به بهره بردار می گذره.

به گفته امینی، الان امور مربوط به تأسیسات برقی و مکانیکی موازی با عملیات تعمیر در جریانه و تعمیر مجموعه تاریخی باقری ها تا آخر شهریورماه پایان می یابد.

:

پس از پایان عملیات تعمیر، با انجام کارای تکمیلی و پس از اون تجهیز واحدها، مجموعه آماده بهره ورداری کامل هستش.

ایشون با اشاره به اینکه اولین فروشگاه صنایع دستی، اولین شربت خونه و عکاس خونه در بافت تاریخی گرگان در این مجموعه شکل گرفته، اضافه کرد:

در فاز پایانی، اولین هتل تاریخی بافت تاریخی گرگان «هتل بوتیک سرای باقری ها» ایجاد می شه.

امینی با اشاره به این که سرای باقری ها با اعتبار یه میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی تعمیر کامل می شه، گفت:

این مجموعه تاریخی ۲۰ ساله (دو سال واسه تعمیر و ۱۸ سال بهره ورداری) به بهره بردار واگذار شده و با امید به اینکه با زنده کردن اون در دل بافت تاریخی گرگان به یکی از وسایل قوی گردشگری استان تبدیل شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *