تبدیل غار یخی به سرویس بهداشتی!

«غار یخ مراد سرویس بهداشتی کارگرانی شده که در حال اجرای طرح پیشرفت گردشگری و ساخت جاده در محدوده ی این غار یخی هستن.»

عملیات جاده سازی با هدف پیشرفت گردشگری غار «یخ مراد» از حدود ۱۵ روز پیش شروع شده، اما دهیار روستای «کهنه دِه» که در نزدیکی غار یخ مراده، پرده از اتفاق اتفاق جدیدی در این غار یخی برمی داره که دلیل اعتراض و فرار گردشگران شده. حسین خداکرمی به خبرنگاران گفت:

در نزدیکی غار یخ مراد سرویس بهداشتی وجود نداره، به خاطر همین کارگرانی که مشغول ساخت جاده ی یخ مراد هستن از اون به عنوان سرویس بهداشتی به کار گیری می کنن که این مسأله باعث شده تفریح گران و گردشگران نتونن به داخل غار وارد شن. بعضی از اون ها حتی به دهیاری مراجعه کردن و به بوی نامطبوعی که مانع از ورود گردشگران به غار شده، معترض شده ان.

:

مسؤول این اتفاق اداره میراث فرهنگی و گردشگری البرزه که بدون هماهنگی با دهیاری دست به اجرای طرح پیشرفت گردشگری غار یخ مراد زده. ما این موضوع رو به مسؤولان این اداره آگاهی دادیم که تند تر مسأله رو پی گیری و بر طرف کردن کنن.

  این اتفاق که در «یخ مراد» اتفاق افتاده از این دید قابل هشداره که به گفته دهیار «کهنه دِه»، این غار به طور غیرمستقیم در تأمین آب داهات نقش داره. خداکرمی گفت:

در پایین دست غار، رودخانه ی «آزاد بَر» هست که به باور محلی غار یخ مراد در کمی و زیادی آب این رودخانه که یکی از سرشاخه های رودخانه کرجه، اثر داره. پایین تر از غار هم چند محل بیرون آمدن آب زیر زمینی هست که آب اون به رودخانه می ریزد، این در حالیه که فضولات ول شده در غار به خاطر دمای داخل اون، قابل جدا سازی نیس و در آینده منتقل کننده مریضی های قارچی و عفونی می شه. این اتفاق حتما گردشگران بیشتری رو از یخ مراد دور می کنه.

  ایشون بعد از بی اطلاعی دهیاری از اجرای طرح پیشرفت گردشگری یخ مراد صحبت کرد و اضافه کرد:

اردیبهشت ماه امسال هیأتی از استانداری، میراث فرهنگی و گردشگری و حفاظت محیط زیست البرز به همراه فرماندار و بخشدار واسه بازدید از غار یخ مراد اومده بودن. به اون ها پیشنهاد دادیم قبل از انجام هر اقدامی حتما کارشناسی و برگشت هزینه ها رو بررسی کنن و دهیاری رو در جریان بذارن، ولی حدود دو هفته پیش فهمیدیم گروهی از اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز اومده ان تا طرحی رو در این غار اجرا کنن. مانع اون ها شدیم، اما اون ها کار خود رو انجام دادن، قرار بود نامه ای از طرف این اداره به دهیاری ارائه شه، ولی تا امروز متأسفانه نه تماسی گرفتن و نه اطلاعی دادن و با وجود اخطارهای انجمن غارشناسان ایران، عملیات راه سازی یخ مراد هم متوقف نشده و کارگران بازم مشغول کارن.

به گفته ی اون، الان عملیات پیشرفت گردشگری به بیرون غار محدوده و فعلا دیوارکشی و پله های ورودی ساخته شده. خداکرمی ادامه داد:

لودری که در ساخت جاده ی یخ مراد به کار گیری می شد پنج شنبه ی گذشته به دلیل مشکل ترمز از جاده منحرف شد و به دره و کنار رودخانه سقوط کرد که دیگه قابل به کار گیری نیس، راننده هم مجروح شد. با این حال عملیات جاده سازی متوقف نشده و کارگران به کار خود ادامه می بدن.

اون در ادامه با بیان این که گردشگران زیادی واسه دیدن این غار یخی می آیند، اما مردم داهات عایدی از اون ها ندارن، در جواب به این سئوال که به چه دلیل تا کنون دهیاری اقدامی واسه انتفاع مردم از منابع گردشگری انجام نداده؟ گفت:

این غار در اختیار اداره میراث فرهنگی و گردشگریه، چون ثبت ملی شده و دهیاری نمی تونه در امور اون دخالت کنه، مگه اینکه مجوزی در این باره صادر شه. ما پیشنهادهایی در این باره دادیم، ولی تا الان خبری نشده. حالا هم که ما رو در جریان طرح خودشون قرار نداده ان.

دهیار کهنه ده، بعد به آسیب هایی که به این غار در اثر رفت و اومد زیاد وارد شده، اشاره کرد و اضافه کرد:

گردشگران همیشه واسه دیدن یخ مراد می آیند که باید این اومد و شد کنترل شن. انفجارهای زیادی در این غار به خاطر جست وجوی گنج اتفاق افتاده که هنوزم ادامه داره. این انفجارها دلیل ایجاد چاله ها و مسیرهای جدیدی شده که دمای داخلی غار رو زیاد کرده و باعث بررسی رفتن یخ ها شده.

خداکرمی تأکید کرد:

اگه قرار باشه هر کسی وارد این غار شه و مشکل بسازه مطمئن باشین تا 10 سال دیگه اثری از این غار نمی موند. این غار به مسئول نیاز داره همون طور که قبلا داشت. چهل، پنجاه سال پیش غار مسئول داشت که از هر بازدیدکننده امضا می گرفت و ژاندارمری هم هفته ای یه بار فهرست بازدیدکنندگان و وضعیت داخلی اون رو کنترل می کرد، شاید حالا هم به اینجور کنترل هایی نیاز داشته باشیم.

منبع: ایسنا منبع عکس: iranpedia  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *