تبریز کجا بریم؟

تبریز، کلان شهری غنی از فرهنگ و تمدن، این روزا یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری کشوره که علاوه بر طبیعتی سرسبز و چشم نواز، آثار تاریخی مهم و زیادی رو در خاک خود جای داده. اگه قصد سفر به این شهر خوشگل رو دارین، با کجارو همراه باشین.

هر چیزی که باید در مورد تبریز بدونین

تبریز، مهد شعر و ادب، سرزمینی قرار گرفته در شمال غربی ایرانه که می توان جاذبه های گردشگری زیادی رو در اون یافت؛ به خاطر همین این ناحیه از کشور، همیشه میزبان جمع خیلی از گردشگران داخلی و خارجیه تا لحظاتی خاطره انگیز رو براشون رقم بزنه. لحظه هایی ناب که پر از عطر طبیعتی سرسبزه و می توان بوی نم تاریخ رو در آثار باستانی اش استشمام کرد.

۱. ارگ تبریز (ارگ علیشاه)

تبریز

ارگ تبریز، عمارتی قدیمیو واسه قرن ۸ هجری قمریه که بنای ابتدایی ی اون طی ۱۸ سال و به خاطر ایجاد آرامگاهی بزرگ در صحن مسجد علیشاه احداث شد. این بنای تاریخی، حوادث تاریخی زیادی رو نظاره گر بوده و این روزا هم یکی از جاذبه های گردشگری تبریز حساب می شه.

۲. مسجد کامل تبریز

تبریز

مسجد کامل تبریز، بنایی باقیمونده از عصر حکومت سلجوقیانه که به مسجد جمعه و کامل کبیری هم می شناسنش. این عمارت مثل کهن ترین ساختمون های تاریخی این شهره که معماری و تزئینات انجام شده در اون مثل دیگه بناهای تاریخی این شهر، ستودنیه.

مقاله های در رابطه:

  • دیدنیای تبریز، شهر اولینا (قسمت اول)
  • دیدنیای تبریز، شهر اولینا (قسمت دوم)

۳. موزه قاجار (خونه امیر نظام گروسی)

تبریز

خونه ی امیرنظام گروسی، بنایی بازمانده از زمان سلطنت قاجاریانه که حالا به همت سازمان میرات فرهنگی تبریز، تغییر کاربری داده و به عنوان موزه مورد به کار گیری قرار می گیرد. این عمارت به دلیل بهره مندی از معماری زیبای قجری، بسیار دیدنی بوده و یکی از جای های گردشگری شهر تبریزه.

۴. کاخ و موزه شهرداری

تبریز

شک نداشته باشین می توان کاخ شهرداری تبریز رو یکی از زیباترین عمارات قدیمیاین شهر نامید. ساختمانی واسه زمان پهلوی اوله، که روند ی ساخت اون از سال ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۸ به طور رسید. ساعتی بر این عمارت تعبیه شده و مردم محلی به اون میدون ساعت می می گن. این بنای تاریخی نزدیک به یه دهه است که به موزه ی شهرداری تبریز تبدیل شده که اولین نمونه در سراسر کشوره.

۵. مقبره الشعرا

تبریز

یکی از گورستان های تاریخی شهر تبریز به مقبره الشعرا معروف شده که در گذشته به نام های مختلفی مثل حظیره الشعرا و قبرستان سرخاب هم شناخته می شد. وجه تسمیه این منطقه به مقبر ه الشعرا، به دلیل حضور بیشتر از ۴۰۰ پیکر شاعر، عارف و مردان سرشناس داخلی و خارجیه که در اون دفن شده ان و باعث اهمیت پیدا کردن اینجا شده. حالا این محل یکی از جای های گردشگری تبریزه که میزبان مسافران داخلی و توریست های بسیاریه.

۶. ائل گلی (شاه گلی)

تبریز

در شهر تبریز، استخری بزرگ و وسیع به نام ائل گلی قرار داره که شاید در زمان آق قویونلوها ایجاد و در زمان صفویان توسعه یافته. از نکات قابل توجه اینجا حضور عمارت کلاه فرنگی با معماری خوشگل و چشم نواز در مرکز اینه که زیبایی اون محوطه رو دو برابر کرده. البته به نظر می رسد که شهرداری در سال ۱۳۴۶، این ساختمون خوشگل رو بر بنایی قدیمی و خشتی احداث کرده. میراثی که این روزا به عنوان تفرجگاهی دوست داشتنی و خوشگل مورد به کار گیری قرار می گیرد.

۷. بازار قدیمی تبریز

تبریز

بزرگ ترین بازار سرپوشیده ی جهان، در شهر تبریز هست که از اون به بازار قدیم یاد می شه. اینجا که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده، در حدود ۳۰۰ سال پیش بازسازی شده. البته مدارک زیادی که بشه به دلیل اون ها، تاریخ دقیق ساختن این بازار رو مشخص کرد، وجود نداره. ولی طبق بعضی مدارک تاریخی به ن
ظر می رسد که از قرن ۴ هجری اینجا برقرار بوده.

۸. کوه عون بن علی

تبریز

در رشته کوه سرخاب، کوهی به نام عون بن علی قرار داره که از اون به عینالی هم یاد می شه. طبق اسناد تاریخی، این کوه، مدفن دو تن از فرزندان حضرت علی (ع) به نام های «عون بن علی» و «زین بن علی» است. محل قرار گرفتن این کوه در شمال تبریزه و آرامگاهی به قدمت زمان ایلخانان در اون احداث شده. به نظر می رسد که این مقبره قبل از اسلام آتشکده و کلیسا بوده که پس از اسلام، اون رو به مسجد تبدیل کرده ان.

۹. مسجد کبود (مسجد جهانشاه)

تبریز

مسجد کبود تبریز، مسجدیه بازمانده از قرن نهم هجری قمری و زمان قراقویونلوها که به مسجد جهانشاه هم می شناسنش. معماری انجام شده در این بنا، به خاص کاشی کاری بی مثل آبی رنگ و معرق، دلیل شده که این عمارت تاریخی رو فیروزه ی جهان اسلام لقب بدن. از دیگر نکات قابل توجه در این مسجد، کشف دو مقبره خالیه که شاید واسه جهانشاه و همسر ویه.

۱۰. خونه مشروطه تبریز

تبریز

مشهورترین و پرافتخارترین عمارت تاریخی در تبریز، خونه ی مشروطهه که در بالاترین درجه انقلاب مشروطه، مکانی واسه اخذ تصمیم گیری های مهم و مهم به وسیله بزرگان مشروطه بوده. بنایی قدیمی و واسه سال ۱۲۴۷ هجری که به وسیله حاج ولی معمار از معماران مشهور تبریزی ساخته شده. این ساختمون قدیمیبه دلیل معماری خوشگل و چشم نواز و هم وجود عکس ها، مجسمه ها و وسایل بزرگان تاریخ مثل ستارخان، مهم بسیاره و به عنوان یکی دیگه از جاذبه های گردشگری تبریز، شناخته می شه.

۱۱. روستای کندوان

تبریز

مطمئنا، یکی از مشهورترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری شهر تبریز، روستان صخره ای کندوانه که از شهرتی جهانی هم برخورداره. این داهات، یکی از سه روستای صخره ای در دنیاس که به دلیل شکل ظاهری اینکه مثل به کندوی عسله، به این نام معروفیت یافته و زیبایی منحصربه فرد و خیره کننده ی اون، باعث جذابیتی مثال زدنی شده. از نکات برجسته و بی مثل این داهات، می توان به معماری سنتی خونه ها که نمی توان در ایران نمونه ی دیگری از اون رو گفت و هم جاری بودن زندگی که باعث حیرت جهانیان شده، اشاره کرد. به نظر می رسد که قدمت این منازل به قرن ۷ هجری بازمی شه.

۱۲. باغ گلستان تبریز (باغ ملی)

تبریز

باغی با مساحت ۵۳ هزار متر مربع و واسه ۶۰ سال پیش، بر قبرستانی قدیمی در شهر تبریز ساخته شده که این روزا به عنوان یکی از تفرجگاه های این شهر حساب می شه. حضور استخرها و حوض های زیاد از ویژگی های این باغه که با درختان و چمن ها محدود شده و منظره ای خوشگل رو بوجود آورده.