تجربه حضور روی پلای شیطان (قسمت اول)

معماری قرون گذشته پر از اسراریه که مدت هاس توجه بشر رو معطوف به خود کرده و چه بسی حیرت اون رو برانگیخته ان؛ سازه هایی که به نام «پل شیطان» شناخته می شن، هم از این جمله هستن.

مقاله در رابطه:

  • پل های تصرف شده و داستان های ترسناک شون (قسمت اول)

اگه به افسانه های قرون وسطایی علاقه یا حتی باور داشته باشین، پس بی شک از حضور ردّپای شیطان در ساخت تعدادی از آثار معماری پراکنده در گوشه و کنار قاره ی اروپا هم خیلی حیرت نمی کنین. در سرتاسر این قاره، پل هایی ساخته شده ان که با نام «پل شیطان» معرفی شده و ویژگی مشترک اون ها، داستانیه که یا از معامله با شیطان خبر می دهد یا طوری از میل شیطان واسه گرفتن روح آدمایی که از روی اون ها عبور کرده ان، حکایت می کنه.

پل تصرف شده

وقتی اسم شیطان به میان می آید، ناخودآگاه به دنبال نشانی اهریمنی، داستان های ترسناک، تصرف شدگی و بناهایی با ظاهر بد می گردیم. اما واقعیت اینه که خیلی از این سازه ها نه فقط بیریخت و بدمنظر نیستن، بلکه بیشتر به لطف جریان ملایم آب رودخانه ها، چشم انداز رویایی، دلفریب و مسحورکننده رو رقم زده ان!

در واقع شاید این زیبایی، این شکوه و این ظاهر جدا و برجستهه که باعث شده به دنبال دلیلی ماورایی واسه ساخت اون ها باشیم. چون که معماری خاص اون ها به شکلیه که باور کردن این مسئله که اون ها به وسیله آدم ساخته شده ان رو مشکل کرده و طوری این احساس رو در بیننده ایجاد می کنه که گویی این سازه ها به وسیله نیروهایی مافوق قدرت بشر ساخته شده ان.

پل های شیطان در گوشه و کنار اروپا به شکل پراکنده ساخته شده و پشت ساخت هر کدوم داستان های عجیبی واسه بگو هست

در ادامه با معرفی تعدادی از این پل های معروف همراه شما هستیم، در واقع فهرست ما شامل ۶ پله که انگار یادآور عدد شیطانه. هم اینکه در هر مورد به داستان های کفرآمیزی می پردازیم که در مورد هر کدوم از اون ها برسر زبون هاس. داستان هایی که درزمان قرون پشت سر هم با هر تیکه سنگ به کار رفته در ساخت اون ها قاطی شده و هاله ای مرموز گرد هر یک به وجود آورده ان.

در آخر به نظر می رسد برخلاف خیلی از ماجراجویی های خود در دنیای وهم و وحشت، این بار سفری متفاوت رو تجربه می کنیم که جذابیت هاش از دل زیبایی های طبیعت و شکوه دستان هنرمند بشر متولد شده.

«پل شیطان کاره دِگیون» (Ceredigion)، کاره دِگیون، ولز

آشنایی با پله های شیطان در ولز و بلغارستان

این پل در منطقه ای در ولز ساخته شده و از قضا ظاهر عجیب و متفاوت داره. در واقع پل اشاره شده مشتکل از سه پل مجزاه که به شکلی عجیب روی یکدیگر ساخته شده ان.

قدمت قدیمی ترین پل که در قسمت زیرین قرار گرفته، به فاصله سال های ۱۰۷۵ تا ۱۲۰۰ بازمی شه. تاریخ ساخت پل میانی سال ۱۷۵۳ه و سومین و البته جدیدترین پل در سال ۱۹۰۲ ساخته شده. هر سه پل روی راه رودخانه و در دل منطقه ای جنگلی احداث شده ان.

آشنایی با پله های شیطان در ولز و بلغارستان

در کنار این پل قدیمی یه ردیف پلکان ساخته شده که از راه اون می توان به قسمت های پایینی جنگل و هم راه رودخانه دسترسی داشت. این پلکان به نام «نردبون جیکاب» (Jacob’s Ladder) شناخته می شه.

اما رابطه این سه پل با شیطان چیه؟ طبق داستان های محلی این دره به اندازه ای تنگ، پرشیب و خطرناک بود که امکان نداشت بشه پلی روی رودخانه ساخت یا دست کم معماری آدم فانی  در اون زمان از عهده ی اینجور کاری برنمی اومد. به خاطر همین شیطان پیش قدم شده و پیشنهاد داد که این مشکل رو حل کنه. اما در مقابل اون درخواست کرد روح اولین کسی که از روی پل عبور می کنه رو در ازای این کمک از اون خود کنه. این داستان حالا خوبیش اینه پایان خوشی داره، چون که با اتمام کار و زمان وفا کردن ساکنان به عهدشون، سگی هیجان زده از راه رسید و به عنوان اولین موجود زنده از روی پل عبور کرد. 

آشنایی با پله های شیطان در ولز و بلغارستان


«پل شیطان آردوئینو» (Arduino)، بلغارستان

آشنایی با پله های شیطان در ولز و بلغارستان

پل شیطان بعدی ما در نزدیکی شهر «آردینو» و در کشور بلغارستان هستش. نمای کلی این پل دارای چار چاله نیم دایره ای شکله که با در نظر گرفتن درخشش اون ها در آب، تماشاگر تشکیل چار دایره کامل هستیم. حالا خوبیش اینه آب رودخانه ی «آردا» (Arda) با گذشت سالیان متمادی هنوزم جریان خود رو حفظ کرده و به زیبایی تم
ام درخشش دهنده ی نمای باحال و حیرت انگیز این پله.

این پل سنگی روی بستری از صخره های بغل دستی رودخانه ساخته شده و گرداگردش رو تپه های مرتفعی محاصره کرده که به خاص در فصل پاییز و با تغییر رنگ سبزی برگ های درختان به رنگ های پاییزی مثل قرمز و زرد و نارنجی، چشم انداز به مراتب دلفریب و رویایی تر رو خلق می کنه.

آشنایی با پله های شیطان در ولز و بلغارستان

اما رابطه این پل و شیطان در چیه؟ در مورد این پل به دو افسانه ی متفاوت برمی خوریم، یکی حکایت از اون داره که همسر معمار و سازنده ی پل بین عملیات ساخت دار فانی رو وداع گفته و روح اون به شکل یه شبح به بخشی از این پل تبدیل می شه. داستان دیگه بازگوکننده ی داستان متفاوتیه، گفته می شه شیطان بین ساخت پل به کمک اومده و روی پل راه رفته و حتی اثری از رد پای اون تا به امروز روی پل باقی مونده.

آشنایی با پله های شیطان در ولز و بلغارستان


پل «پونته دلا مادالنا» (Ponte della Maddalena)، بورگو اِمازانو (Borgo a Mozzano)، ایتالیا

پلی خوشگل و متفاوت در کشور ایتالیا مقصد بعدی گردشگری وحشت امشب مائه، پلی که بیشتر با نام «پونته دل دیاوولو» (Ponte del Diavolo) یا همون پل شیطان شناخته می شه. این پل قرن یازدهمی روی رودخانه «سرکیو» (Serchio) ساخته شده و دارای طاق های قوس نامتقارنیه که بلندترین شون نزدیک به دو متر ارتفاع داره. طبق شنیده ها راه رفتن روی این پل به دلیل همین وضعیت عجیب قوس های اون، تجربه ای متفاوت و حیرت انگیزه.

اما داستان مخفی پشت ساخت این پل چیه؟ گفته می شه که در اون زمان ساخت این پل مردم محلی رو بسیار به زحمت انداخته بود، طوری که اون ها آخرسر از انجام این کار ناامید شده و مجبور دست به دامان شیطان شدن تا بلکه ساخت این پل به پایان برسه.

البته هر جا پای شیطان در میونه، درخواستی همیشگی واسه امضای قرار داد معاوضه ی روح افراد هم هست و این جور بود که شیطان در قبال کمک، روح اولین کسی که از روی پل عبور می کنه رو درخواست کرد. و البته باز مردم به اصطلاح درایت به خرج داده و قبل از هر کسی، یه سگ رو روی پل فرستادند.

پل شیطان پونته دلا مادالنا، ایتالیا

امیدوارم تا به اینجا از مطالعه این مطلب و همراهی ما لذت برده باشین. در بخش بعدی این بازم به جستجوی خود واسه پیدا کردن معروف ترین پل های عجیب و شیطانی اروپا ادامه میدیم. یادتون نره نظرات و پیشنهادات خود رو با ما هم در میان بذارین.

مطالعه قسمت دوم