تجربه حضور روی پلای شیطان (قسمت دوم)

در گوشه و کنار قاره ی سبز دست کم با یه دوجین پل سنگی قدیمی برخورد می کنین که در کنار اسامی جور واجور، همه تو یه عنوان مشترک هستن: پل شیطان. در بازدید از این پل ها همراه ما باشین.

مطالعه قسمت اول

مقاله در رابطه: 

  • پل های تصرف شده و داستان های ترسناک شون (قسمت دوم)

بیشتر مردم به اشتباه تاریخ ساخت پل های سنگی قدیمی که به نام پل شیطان معروف هستن رو به عصر باشکوه امپراتوری روم نسبت می بدن، اما در واقع قدمت بیشتر این سازه ها به زمان قرون وسطی برگشته و ماسون ها یا همون استادان سنگتراش معروف، مسئولیت ساخت اون ها رو رو دوش داشتن. قاره اروپا محل مناسبی واسه ساخت این جور پل ها بوده، طوری که این روزا می توان در گوشه و کنار این قاره به بازدید پل های قدیمی رفت که به شکل های جور واجور ساخته شده و نام پل شیطان رو یدک می کشن.

پل شیطان در اروپا

واقعیت اینه که محل قرار گرفتن، معماری و ظاهر این پل ها بیشتر به صورتیه که قبول ساخته شدن اون ها به وسیله آدم رو با در نظر گرفتن محدودیت های اون زمان سخت می کنه. و اینجاس که پای خرافات محلی، داستان های فولکلور قدیمی و افسانه ها به میان آمده. همین مسئله باعث شده که داستان ساخت هر کدوم از اون ها جدا از بعد مسافتی که با یکدیگر دارن، در نکاتی چند مشترک باشه. یعنی همیشه شیطان به کمک سازندگان اومده و همیشه هم روح اولین فردی که از پل عبور می کنه رو درخواست کرده.

پل شیطان در اروپا

با اینکه بیشتر این پل ها بیشتر از اون که نشانی از ترس داشته باشن، خوشگل و سحرانگیز هستن، اما به هر حال به دلیل این افسانه های محلی انگار با شیطان و نیروهای ماورایی رابطه دارن و به همین مناسبت شاید مقاصد گردشگری جالبی در دنیای گردشگری وحشت باشن.

در بخش اول این مطلب تعدادی از این سازه های باحال رو به شما عزیزان معرفی کردیم، در این فرصت با تعدادی دیگه از پل های شیطان در قاره اروپا آشنا می شیم.

«پل تیفالس براک» (Teufelsbrücke)، آندرمات (Andermatt)، سوئیس

پل «تیفالس براک» دیگه پلیه که عنوان پل شیطان رو به خود اختصاص داده. این پل روی «رودخانه روس» (Reuss) در نزدیکی آندرمات و در کشور سوئیس هستش و از دیدی خوب رو به تنگه ی «شلونن» (Schollenen) برخورداره. نکته ی باحال اینکه تصویری از یه شیطان سرخ رنگ و نقشی از یه بز در ورودی تونل منتهی به صخره کشیده شده.

پل باحال و سنگی قدیمی واسه قرن سیزدهم که با کمک شیطان ساخته شده، یکی از جاذبه های گردشگری آندرمات در سوئیسه

تاریخ احداث اولین پل به قرن سیزدهم بازمی شه. گفته می شه در اون زمان روستانشینان ساکن آندرمات فهمیدن که ساخت اینجور پلی در اون منطقه تقریبا شدنی نیس. بخاطر این اون ها به سراغ شیطان رفته و از اون درخواست کمک کردن و همونطور که حدس می زنید، شیطان هم مثل همیشه روح اولین کسی که از روی پل عبور می کنه رو به جای دستمزد خود مطالبه کرد و البته دهات نشینان هم مثل همیشه به اون حقه زده و یه بز اولین موجود زنده ای بود که روی این پل قدم گذاشت.

اما فرق ماجرا اینجاس که شیطان ناراضی از این حیله، تخته سنگی بزرگ رو برداشت تا پل چوبی رو نابود کنه، اما یه زن سن بالا با کمک یه طلسم اون رو ترسانده و از محل دور کرد. می می گن تخته سنگ بزرگ جایی در همون نزدیکی سقوط کرده.

این روزا معمولا عاشقان پیاده روی در راه خود از روی این پل هم عبور کرده و از چشم انداز زیبای تنگه لذت می برند. به یمن ساخته شدن این پل علی رغم وجود صخره های زیاد در این ناحیه، پیاده روی آسونی جلو افراده. راهی که در آخر تنها سی دقیقه به طول می رسه. این نقطه به دلیل چشم انداز خوشگل، مسیرهای پیاده روی اید ه آل و یه پل باستانی، مقصد گردشگران بی شماریه که در همه طول سال به جز فصل زمستون، رهسپار این نقطه می شن.


پل پوئنته دل دیابلو (Puente del Diablo)، مارتُرل (Martorell)، اسپانیا

مقصد بعدی ما «پل پوئنته دل دیابلو» یا «پونت دل دیابل» (Pont del Diable) است که در منطقه ی کاتالان در کشور

این پل هم ظاهری خاص داره و هم در نقطه ای بسیار مهم و مناسب ساخته شده و هم مثل همیشه این امتیازات بیشتر در معامله با شیطان به دست می آید و البته بازم روح اولین فردی که از پل عبور کنه هم جایزه این همکاریه. اما به هرحال این بار هم شیطان به مراد خود نرسیده.

پل پوئنته دل دیابلو در طول جنگ داخلی اسپانیا آسیب دید و مثل بسیاری دیگه از سازه هایی با این قدمت بارها نیازمند تعمیر و بازسایزی دوباره بوده، اما حالا خوبیش اینه هنوزم می توان از قدم زدن روی اون لذت برد.


پل «پونت والنتر» (Pont Valentre)، کائوخ (Cahors)، فرانسه

آخر سر به آخرین پل می رسیم. اگه این پل واقع در فرانسه بسیار با ابهت به نظر می رسد، امر خیلی عجیبی نیس، چون که این پل به حدی اهمیت داشته که در واقع دارای استحکامات دفاعی بوده. با اینکه این پل هیچوقت نبردی به خود ندین، اما به هر حال سه اتاقک نگهبانی برفراز برجک های مخصوص روی پل، همیشه رودخانه و نواحی دور و بر رو پایین نظر داشتن.

جالبه بدونین که ساخت این پل دست کم هفتاد سال زمان برد، یعنی از سال ۱۳۰۸ تا ۱۳۷۸. در نتیجه این خیلی غافلگیرکننده نیس که داستان تلاش های شیطان این بار بسیار طولانی تر از هر زمان دیگه ایه. شیطان در این مورد خاص به جای روح اولین فرد عبور کنده از پل، روح سازنده ی اون رو مطالبه کرد.

هرچند معمار پل این درخواست رو قبول کرد، اما در مقابل شرطی واسه شیطان گذاشت. این که شیطان تنها بعد از تموم شدن ساخت پل می تونه روح اون رو تصرف کنه. اون طبق این عهد حتی یه غربال به شیطان داد و البته عملیات ساخت پل رو هم تا جایی که تونست طولانی کرد. شیطان از این خشنود نبود و در مقابل یه سنگ رو از قسمت میانی برج بیرون آورده و دزدید. هر زمان که جای خالی تیکه سنگ رو با سنگ دیگری پر می کردن، شیطان بازم نیمه شب برگشته و دوباره اون سنگ رو برمی داشت.

گفته می شه در قرن نوزدهم، وقتی که پل مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت، سرپرست معماران عزمشو جزم کرد جای خالی سنگ گمشده رو با مجسمه ای از شیطانی که در حال دزدیدن تخته سنگه جانشین کنه.

پل پونته والنتره- کائوخ، فرانسه

به پایان این مطلب رسیدیم، راستی نظر شما در مورد این پل ها و داستان های عجیب شون چیه؟ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *