تجربه متفاوت هنرمندان محیطی بین المللی در آفریقا

۹ هنرمند محیطی بین المللی با حضور در پروژه ی «هنر کوچ رو آفریقای جنوبی ۲۰۱۶» تجربه ی متفاوتی رو به علاقه مندان این هنر عرضه می کنن.

پروژه ی «هنر کوچ رو آفریقای جنوبی ۲۰۱۶» با انتخاب هنرمندان بین المللی این پروژه، کار خود رو شروع کرد. ۹ هنرمند بین المللی از کشورای سوئد، آلمان، هند، کره جنوبی، مجارستان و ایران در این برنامه در کنار هنرمندان بومی آفریقای جنوبی در مدت یه ماه کار می کنن.

هنر کوچرو

این هنرمندان در چار گروه جور واجور، سفرهای متفاوتی رو به شهرها و مناطق طبیعی کشور آفریقای جنوبی دارن و در این سفرها، ورک شاپ های مشترکی در مورد ی هنر محیطی با هنرمندان آفریقای جنوبی برگزار می کنن. در آخر این پروژه هم نمایشگاهی از عکس ها، ویدئوها و آثار چیدمان هنرمندان شرکت کننده در برنامه برگزار می شه.

«محمود مکتبی» یکی از هنرمندان بین المللی دعوت شده به این پروژه درباره ی حضور در این پروژه ی بین المللی گفت که باعث افتخاره که به این پروژه دعوت شده ام و بیشتر از هر چیز از این موضوع خوشحال هستم که هنرمندان ایرونی در این سال ها، وجهه ی خوبی در دنیا پیدا کرده ان و در بیشتر برنامه های بین المللی در این مورد، هنر و هنرمندان ایرونی حضور تأثیرگذار دارن.

هنر کوچرو

اون بیان کرد که هنرمندان خوبی به این برنامه دعوت شده ان. با بعضی از این هنرمندان در پروژه ها و کشورای دیگه همکاری داشته ام و خیلی از آثار این هنرمندان در ایران شناخته شده و در گروه های تلگرامی دست به دست می چرخد، بدون این که نام هنرمند مشخص باشه. این برنامه شاید فرصت مناسبی باشه تا معرفی بهتری از این هنرمندان انجام شه. امیدوارم این برنامه هم با در نظر گرفتن زمان یه ماهه اش، بستر مناسبی واسه کار و گفت وگو باشه. البته با در نظر گرفتن گروه بندی شدن هنرمندان، در بیشتر از نصف از پروژه، همه هنرمندان در کنار هم نیستن و در گروه های دو و سه نفره به مناطق جور واجور سفر می کنن، اما کار با هنرمندان بومی هم ویژگی های خود رو داره.

این هنرمند درباره ی پروژه ی «هنر کوچ رو» و فلسفه ی شکل گیری اون، توضیح داد:

ایده ی برگزاری این پروژه هنر محیطی بر این اساسه که هنرمندان از نقاط جور واجور دنیا گرد هم اومده و در طبیعت به شکل کوچ رو به سفر و انجام کارای هنری می پردازند و فلسفه ی اون هم خلق آثار هنری با کمترین تغییر و بدون هیچ گونه آسیب زدن به طبیعته. هنرمندان مثل مردم کوچ رو هر چیزی که رو که واسه خلق آثار هنری لازم دارن، از همون محل انتخاب می کنن و با اون به کار می پردازند. بعد از تموم شدن کار و سفر به منطقه ی دیگه، اون اثر هنری طی یه روند طبیعی به طبیعت باز خواهد گشت. این پروژه یادآور نوع رابطه آدم و طبیعته و آثار خلق شده در اون واسه مخاطبان و حتی هنرمندان دیگه رشته ها، رقابت برانگیز هستش.

پروژه ی «هنر کوچ رو آفریقا» از ۱۷ شهریور تا ۲۵ مهرماه در کشور آفریقای جنوبی اجرا می شه. ایروش ایشتوان از مجارستان، اولریکا اسپاره و ماریا گایاتری از سوئد، ایمکه روست از آلمان، محمود مکتبی از ایران، اتول بلا از هند، سونیم کیم، جاسمین لی و کو سونگ هیون از کره ی جنوبی به عنوان هنرمندان بین المللی در کنار هنرمندان آفریقای جنوبی مثل آنی اسنای من و استیردم وندرمره به کار می پردازن.

پروژه ی «هنر کوچ رو» از سال ۲۰۱۴ در کره جنوبی شروع شده و سال ۲۰۱۵ در کشور هند برگزار شد. این پروژه پس از آفریقا، در ایران برگزار می شه و تا سال ۲۰۱۸ در قاره های اروپا و آمریکا ادامه پیدا می کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *