تجربه یه روز زندگی در کنار فیلا

فیل ها حیوانات غول پیکر اما مهربانی هستن که شاید تصور ما از آ ن ها به زمان کودکی و کارتون دامبو فیل پرنده برگرده. با کجارو همراه باشین تا تجربه ی یه روز زندگی در کنار این حیوانات رو احساس کنیم.

مقاله های در رابطه:

  • دیدنیای چیانگ مای، پایتخت خنک تایلند (قسمت دوم)
  • نمایشگاه +TTM چیانگ مای تایلند، فرصتی واسه پیشرفت صنعت گردشگری

دامبو فیل پرنده ی کارتونی که داستان زندگی اش در سیرک رقم می خورد اما شده تا حالا فکر کنین که این حیوانات در دنیای واقعی چه زندگی ای دارن؟ در جنگل با آسودگی زندگی می کنن یا به اسارت صنعت های سرگرمی مجبور به هر کاری می شن. این رو قبول کنیم که فیل ها نمی تونن پرواز کنن؛ هر چقدر هم بزرگ الجثه، اما بی دفاع و مهربون هستن. اون ها هم مثل بقیه حیوانات حق زندگی آزادانه دارن و نباید در اسارت دنیای آدم ها آسیب ببینن.

پارک طبیعت فیل ها در تایلند یکی از معروف ترین مراکز بازپروری این حیواناته که به یکی از  جاذبه های گردشگری تبدیل شده. در این مقاله یه روز رو در کنار این فیل ها در این پارک سپری می کنیم تا از زبون نویسنده این مطلب، با زندگی سخت گذشته آ ن ها و امنیت و آسایش فعلی آ ن ها آشنا شیم.

چشم فیل

همیشه دوست داشتم از نزدیک فیل ها رو ببینم تا اینکه فرصتی برام اتفاق و سفری به تایلند داشتم و تونستم به پارک طبیعی فیل ها سری بزنم.

این پارک که در نزدیکیا ی شمالی تایلند قرار داره یه منطقه مواظبت شده که ۳۷ فیل در اون زندگی می کنن. ۳۲ تای آ ن ها ماده و ۵ تای آ ن ها نر هستن. هر کدوم از این فیل ها داستان های زندگی خاص خودشون رو دارن جوون تر ها آنقدری خوش شانس بودن که از اول در همین پناهگاه امن متولد شن اما سن بالا ترها گذشته ی تلخ تری دارن و از سیرک ها به اینجا منتقل شده ان. واقعا رسالت این پارک حفاظت از فیل هاییه که زمان سختی داشته ان و مورد آزار و اذیت قرار گرفته ان.

در این پارک، فیل ها همه آزاد هستن درست مثل خونه شون جنگل، هیچ فیلی اینجا اسیر نیس، به گردشگران سواری نمی بدن بلکه آزادانه در هر نقطه ای واسه خودشون می چرخد.

غذادادن به فیل ها

حالا خوبیش اینه من وقتی وارد پارک شدم که وقت ناهار فیل ها بود و قطعات تیکه تیکه شده موز و هندوانه بود که واسه غذا دادن به آ ن ها آورده شده بود و آ ن ها با شور و شوق خیلی زیاد می خوردند.

خیلی اتفاقی، من تیکه ای هندوانه برداشتم و به سرعت فیلی کنار من اومد و اون رو ازم گرفت و با من دوست شد و منتظر موند تا تیکه های بیشتری از میوه به اون بدهم. اینجا بود که فهمیدم فیل ها واقعا شکمو هستن. فیل ها در طول روز حدود ۴ ساعت می خوابند و بقیه روز رو در محیط می بچرخن. آ ن ها حدودا روزانه به اندازه ۱۰ درصد از وزن خودشون غذا می خورند.

تماشای مستند زنده

بعد از ناهار، ما عزممونو جزم کردیم گوشه ای بشینیم و از دیدن مناظر و زندگی وحش لذت ببریم درست مثل اون بود که مستندی در پیش چشمامون فیلمبرداری می شه. واسه اینکه بهتر بتونم چهره ی فیل های تایلندی رو تشخیص دهم روی سربالایی ایستادم.

فیل های فاجان (Phajaan) که معروف به له کردن (The Crush) هستن از فیل های وحشی هستن که هیچوقت اجازه نمی بدن انسانی برپشت آ ن ها سوار شه. واسه رام کردن این فیل ها، چندین روز آ ن ها رو در قفسه ای از جنس چوب بامبو نگه می دارن؛ بدون آب و بدون غذا؛ اجازه نمی بدن بخوابن و با خشونت با آ ن ها رفتار می کنن. معمولا بچه فیل ها رو از مادرشون جدا می کنن و از همون بچگی با این رفتارای وحشیانه آ ن ها رو رام می کنن. حتی تصور اینجور رفتارهایی واسه سواستفاده از حیوانات غلطه.

حموم کردن فیل ها در رودخانه

بهترین تجربه ی من حموم کردن فیل ها در رودخانه بود. ما می تونستید با سطل به داخل رودخانه بریم و آ ن ها رو بشوییم و با آ ن ها آب بازی کنیم. آب رودخانه اول بسیار سرد بود اما کم کم عادت کردیم و تجربه بسیار دوست داشتنی بود.

پارک طبیعت فیلا

شنیدن داستان زندگی هر فیل

در بعدظهر که همراه راهنما در پارک قدم می زدیم اون فیل ها رو به ما معرفی می کرد و داستان زندگی شون رو تعریف می کرد.

فیلی به اسم مالایی تونگ (Malai Tong) که تو یه زمین مین کاری شده یکی از پاهای پشتش آسیب دیده بود اما حالا در این پارک خوب سلامتش رو به دست آورده و زندگی می کنه.

یندیی (Yindee) در زبون تایوانی به معنی خوش اومد، فیل دیگری بود که در تابستون گذشته متولد شده و جوون ترین فیل پارک بود.

فیل دیگری به نام لاکی (Lucky) که به خاطر کار سخت در سیرک بینایی خود رو از دست داده بود، نورهای شدید چراغ ها در سیرک به چشمون اون آسیب زده بودن.

مینترا (Mintra) فیلی که از کودکی همراه مادرش در صنعت های سرگرمی سخت کار کرده بوده و حتی یه مدت در خیابون های

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *