تجلیل از بهترین‌های گردشگری در جشنواره ملی ناصرخسرو

اولین جشنواره ملی ناصرخسرو با تجلیل از بهترین های بخش های دینی و فرهنگی گردشگری و با تاکید بر ضرورت بازنگری جدی در دانشگاه ها و مراکز علمی آموزشی گردشگری عصر دیروز (سه شنبه ۲۴ آذرماه) برگزار شد.

در این جشنواره ملی که با حضور شخصیت های علمی و فرهنگی کشور و هم اینکه مسعود سلطانی فر، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد، محمد حسین ایمانی خوشخو، دبیر جشنواره ملی ناصرخسرو و رییس دانشگاه علم و فرهنگ گفت: وقتی گردشگری یکی از محورهای اصلی برنامه ششم پیشرفت تعیین می شه، پس می طلبد که به جایگاه علمی اون هم توجه بیشتری نشون داده شه.

در گردشگری باید حرکت تند تری داشته باشیم

دکتر ضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و فناوری هم با تاکید بر حرکت تند تر بخش های عملی و دانشگاهی گردشگری واسه پیشرفت این صنعت اعلام کرد:

گردشگری از ضرورت های حال و آینده مائه. شاید دیروقتی نیس که زمینه پیشرفت اون در کشور ما جفت و جور شده و شک نداشته باشین در هفته های آینده پس از تصمیم گیریِ پایانی شورای امنیت، وضعیت روشن تری پیدا کنه. پس می طلبد در گردشگری حرکتی تند تر داشته باشیم.

ایشون گفتن گردشگری در آینده نزدیک وضعیت متفاوتی داره جوری که الان هم بعضی از شهرهای ایران تحت تاثیر استقبال زیاد گردشگران با کمبود مراکز اقامتی روبه رو هستن اضافه کرد:

گردشگری ملی هم رو به رشده. این وضعیت نشون می دهد از نظر علمی با موضوع جدیدی روبه رو می شیم، پس دانشگاه ها باید واسه کار علمی، فرهنگی و هنری به همین خاطر پیشگام باشن. طبیعتا دولت هم حضور داره. وزارت علوم هم با نگاه علمی و فرهنگی به نگرانی های خود در این بخش رسیدگی می کنه.

ضیاء هاشمی هم اینکه با اشاره به تاثیر چند بُعدی گردشگری اضافه کرد:

گردشگری اتفاق ای اقتصادی، علمی و فرهنگیه. پس نباید به اون به عنوان اتفاق فردی نگاه شه.

انقلاب گردشگری در راهه

در ادامه محمدتقی رهنمایی، استاد پیشکسوت گردشگری با اعلام اینکه انقلاب گردشگری در راهه گفت: ایران، کره شمالی یا آلبانی قبلی نیس که دیوار دور خود بکشه و بگه من می توانم تنها زندگی کنم. ایشون با اشاره به اهداف جشنواره ملی ناصرخسرو که به دنبال تقویت جایگاه علمی گردشگری برگزار شده اعلام کرد: وقتی صحبت از جشنواره جدید می شه، باید حرف جدیدی رو هم مطرح کنیم. حرف جدیدی که من از این ترم واسه دانشجویان دوره دکترا هم مطرح کرده ام. همونجوریکه می دونین، تاریخ آدمی تحت تاثیر چار انقلاب موثر، از این رو به اون رو ساز و موندگار بوده؛ انقلاب اول کشاورزیه که نظام وابستگی آدم به داده های طبیعی رو از ان رو به اون رو می کنه. دومین انقلاب شهرنشینیه که از سکونت بعضی وقتا های پراکنده و جوامع ساده ابتدایی نظام اجتماعی جدیدی رو به وجود می بیاره و آرزواندیشی آدمی رو تحقق می بخشه. : سومین انقلاب صنعتیه که دستاوردهای دانشی، ابزاری، فرهنگی و اجتماعی دنیا رو از ان رو به اون رو می کنه و فواصل جغرافیایی جوامع بشری رو بسیار کوتاه کرده، اما به نظر من چهارمین انقلاب که تاریخ آدمی به خود می بیند گردشگریه. این استاد پیشکسوت جغرافیای گردشگری اعلام کرد:

انقلاب گردشگری از دهه ۵۰ و ۶۰ میلادی شروع شده، وقتی که دیواره های آهنین چین درهم شکسته شد و خیلی از مناسبات ملت ها که با مشکلات ساختگی به وجود اومده بود از هم گسیخت و ظرفیت های دوستی و زیباشناسی که تا قرن ها پنهانمانده بود به میدون مبادله افکار و اندیشه ها تبدیل شد و مناطق دورافتاده جهان به مرکز تجمع آدم ها تغییر یافت. این همون حرف جدیده.

«رهنمایی» بعد با بیان خوشحالی از اینکه تلاش هاش واسه ثبت رشته جغرافیای جهانگردی در دهه ۳۰ به نتیجه نشسته و حالا تولدِ اون اینجور جشنواره علمی بوده گفت:

امیدوارم کشوری به این سربلندی و با این نیرو و جمعیت بافرهنگ جایگاه علمی خود رو در این بخش پیدا کنه.

ادعای رهبری انقلاب گردشگری رو ندارم

در ادامه مراسم «مسعود سلطانی فر»، معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه سخنان این استاد دانشگاه گفت: تعبیری که آقای رهنمایی از انقلاب گردشگری کردن، شک نداشته باشین به رهبر نیاز داره؛ اما من ادعای این رهبری رو ندارم، چون این کار لیاقت می خواهد. اون پس از اینکه یادداشت سخنرانی خود رو واسه جشنواره ناصرخسرو خواند گفت: از وقتی که طرح این جشنواره مطرح شد، احساس کردیم گمشده ای که در این بخش داشتیم رو پیدا کرده ایم. به خاطر همین از همون اول اعلام آمادگی کردیم. عقیده دارم بی درنگ باید به این جشنواره جنبه بین المللی داد. ان شاءالله سال آینده بهترین های گردشگری با حضور اندیشمندان بین المللی تجلیل می شن و این جشنواره جای خود رو در تقویم های بین المللی باز می کنه. سلطانی فر در ادامه سخنانش اشاره ای به نتیجه مذاکرات هسته ای و هم اینکه قطعنامه جدید شورای امنیت کرد و گفت: ان شاءالله تا ساعات آینده با بسته شدن پرونده هسته ای ایران در شورای حکام، مقدمه اجرای مراحل جور واجور برجام جفت و جور می شه و ایران وارد فضای جدیدی از زمان تاریخی، سیاسی و اجتماعی می شه و به امید خدا بعد از چند سال سختی، محدودیت ها با تدبیر مسئولان کشور ورداشته می شه. معاون ر
ییس جمهور با بیان اینکه گردشگری یکی از بخش هاییه که در فضای جدید بیشتر منتفع می شه اعلام کرد: آثار این انتفاع در هفته های گذشته دیده شده. درخواست واسه ثبت نام در تورهای ایران شدیدا رو به زیاد شدنه و مراجع و منابعی چون نشنال ژئوگرافی، ایران رو به عنوان مقصد اول گردشگران در سال ۲۰۱۶ تعیین کرده ان. سلطانی فر اعلام کرد: با وجود همه محدودیت های زیرساختی، باید خود رو آماده کنیم تا این سونامی مدیریت شه و بهره ورداری لازم از شرایط جدید صورت بگیره.

اولین آدمایی بودیم که از کعبه مستند ساختیم

سخنان «عیسی امیدوار»، قدیمی ترین جهانگرد ایران هم بخشی از این جشنواره رو به خود اختصاص داد. اون با اشاره به گوشه هایی از سفرنامه برادران امیدوار گفت:

ما اولین اشخاصی بودیم که فیلم مستند از کعبه ساختیم، درسته که خیلی سخت بود، اما به سفارش پادشاه عربستان این شرایط آماده شد.

:

ما همه دنیا رو دیده ایم، ولی کار ما گردشگری نبود وانگیزه سفر ۱۰ ساله ما مطالعه و تحقیق درباره فامیل ساده و عقب مونده جهان بود.

اون هم اینکه با یادآوری شعار سفرشون در سال ۱۳۳۳ خورشیدی با عنوان «همه متفاوت، همه خویشاوند» گفت: ما به جهانی بدون مرزهای جغرافیایی قائل بودیم، هرچند معتقدیم هممون در عین متفاوت بودن خویشاوند هستیم.

رونمایی از کتاب تحقیقات گردشگری

در ادامه این جشنواره، کتاب تحقیقات گردشگری با حضور رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون صنایع دستی این سازمان، معاون فرهنگی و آموزشی وزارت ورزش و جوانان و رییس دانشگاه علم و فرهنگ رونمایی شد. ایمانی خوشخو درباره این اثر گفت: کتاب تحقیقات گردشگری منبع خوبی واسه محققان و علم پژوهانه که پنجره ای رو واسه کارای تحقیقاتی باز می کنه. در این کتاب رابطه گردشگری با بقیه علوم تبیین می شه.

تجلیل از بهترین های گردشگری

در ادامه مراسم با حضور این مقامات از شخصیت هایی چون محمدتقی رهنمایی، عبدالرضا بخش الدین افتخاری، شمس السادات زاهدی به عنوان استادان برتر گردشگری، حمید ضرغام بروجنی، حسن زنده دل و محسن جعفری مذهب به عنوان محققان برتر، مازیار آل داوود به عنوان کارآفرین برتر، پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی واحد مشهد و مرکز تحقیقات و برنامه ریزی شهرداری تهران و فصلنامه پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی در بخش طرح مطالعاتی و تحقیق های کاربردی تجلیل شد. داوران اولین جشنواره ملی ناصرخسرو اثری رو در بخش های مولف، نویسنده برتر، ایده پرداز و خلاقیت دارای تقدیر ندونستند و اعلام شد، آثار رسیده در این بخش ها از شاخص های لازم واسه تایید پایانی برخوردار نبودن. هم اینکه از عیسی امیدوار به عنوان پیشکسوت جهانگردی ایران تجلیل شد. منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *