تحصیل در بیرون، تلخ و شیرین ۱۷ تغییر بی برگشت در زندگی یه مهاجر (قسمت اول)

تحصیل در بیرون و مهاجرت به کشوری دیگه با اینکه از دور روایتی دوست داشتنی به نظر می رسد، اما این همه ماجرا نیس. تغییر بخش لاینفک زندگی می شه و فراز و فرود مهاجرت و تجربه های شخصی از زندگی در بیرون از سرزمین مادری همراه همیشگی آدمی هستش. با کجارو همراه باشین.

مقاله پیش روی، برگردان نوشته اسکریتو  (ESCRITO POR MASEDIMBURGO) دانشجوی اسپانیایی و اهل کاتالونیا است، که تغییرات سبک و راه و روش زندگی و تغییر های درونیش رو پس از تحصیل در بیرون از سرزمین مادریش با ظرافتی خاص به رشته تحریر در آورده، همراه با کجارویی ها پای صحبت اسکریتو می نشیم.

مقاله های در رابطه:

  • چیجوری با مشکلات تحصیل در بیرون مرز کشور مقابله کنیم 
  • اقامت و تحصیل در هند، باید این هشت نکته رو یادتون باشه!

کنون که فکر می کنم متوجه می شوم در اون لحظه که عزممو جزم کردم زندگی خود رو داخل یه چمدون جا کنم و شهر آبا و اجدادی خود بارسلونا رو ترک کنم، بدون دودلی بهترین تصمیم زندگی ام تا الان رو گرفته بودم. وقتی تصمیم می گیری بروی و همه زندگی خود رو به یه سفر پر ماجرا تبدیل کنی، از تموم حولوحوش رشد می کنی و معنی بیشتری به زندگی ات می بخشی. با رقابت های تازه ای روبه رو می شی، بخش هایی از وجودت رو کشف می کنی که هیچوقت از وجودشون خبر نداشتی و از کشف خودت و دنیای دور و بر به وجد می آیی. یاد می گیری افق های پیش رویت رو گسترش دهی. پستی وبلندی ها رو از رویاروی برمی داری و فروتنانه بالیدن رو با آغوش گرم پذیرا می شی. کمال می پیدا کنی. دل تنگی به سراغت می آید… و از این به بعد سپر خاطرات اندیشه ات رو هیچوقت زمین بخای گذاشت. اگه شمام بیرون از سرزمین مادری خود زندگی کرده و یا مجبور به انجام سفر دورو دراز شده باشین، اطمینان دارم که این ۱۷ تغییر رو که تا ابد در زندگی همراهی تون می کنه، در شمام به هستی یافته.

۱. آدرنالین و هیجان بخشی از زندگی تون می شه

تغییر مهاجرت

از دمی که تصمیم می گیرید واسه زندگی به کشور دیگری برید، زندگی تون به مجموعه ای از احساسات تبدیل می شه: آموختن، در لحظه زندگی کردن، رویارویی با چیزای غیرمنتظره… تموم حس هاتون موشکافانه تر می شن و انگار که واژه «روزمره» از دایره واژگانتان حذف می شه تا جا واسه یه سرگذشت پر هیجان صاف شه. جای های جدید، افراد جدید، رقابت های جدید، عادات جدید و یه شروع جدید بی فکر باید واسه شما دلهره آور باشه، اما برعکس، به شکل غیرمعمولی اعتیادآور می شه.

۲. به گذشته که می نگری… همه چیز همیشگی به نظر می رسد

تغییر مهاجرت

به همین خاطره که وقتی پس از یه سفر چند روزه به خونه بر می گردید از اینکه چه قدر همه چیز عادیه حیرت زده می شید. زندگی شما به شکل غیر قابل مهاری هر لحظه در حال تغییر بوده و اینک شما با کوله باری از تجربه اومده اید تا از این همه هیجان خود به همه بگید. اما در خونه همه چیز مثل قبله. همه با روزمرگی خود در درگیری ان و یهو متوجه می شید: زندگی شما هیچوقت متوقف نمیشه.

۳. واژه ها دیگه از بیان احساسات قاصرند

تغییر مهاجرت

وقتی کسی در مورد زندگی جدیدتون از شما می پرسد، کلمات رو واسه بیان احساس خود کافی نمی ببینن. اما همین که گرم گفتگو می شید فلان حرف شما رو یاد فلان خاطره می اندازد اما ناگزیرید جلوی خود رو بگیرین چون نمی خواهید با این همه خاطره و حکایتی که تعریف می کنین، سر بقیه رو به درد بیارید.

۴.  درک می کنین، درباره جربزه غلو می شه

خیلی ها به شما خواهند گفت که شما چه قدر پردل و جربزه هستین – و اینکه اگه اون ها هم جربزه شما رو داشتن شاید در بیرون زندگی می کردن. اما ته دل خودتون می دونین که شمام ترسیده بودین. می فهمید که جربزه تنها ۱۰٪ در تصمیم شما موثره و ۹۰٪ بقیه بر می شه به اندازه آرزومندی و علاقه شما و اینکه چه قدر از ته قلب می خواهید کاری رو انجام بدین. اون وقت انجامش می بدید. از دمی که تصمیم می گیریم بپریم دیگه نه بی باکیم و نه ترسو – هر چی سر راهمون باشه باید از پیش رو ورداریم.

۵. و چه ناگاه، رها هستین

شما همیشه آزاد بوده اید، اما طعم این آزادی دیگرگونه. اینک که با پشت کردن به تموم آسایش ها، هزاران مایل دورتر از خونه تونسته اید از پس سختی هاش برآیید، احساس می کنین دیگه همه چیز براتون ممکنه و همه کار می تونید انجام بدین.

بعضی وقتا تنها راه پیشرفت، کار کردن از روی ایمانه. 

۶. دیگه فقط به یه زبون فکر نمی کنین

<
p>بعضی وقتا ناخودآگاه کلمه ای از زبون دیگه رو لابه لای حرف هاتون می بیارید. بعضی وقتا یه مطلب رو می تونید خوب اما در اون زبون دیگه توضیح بدید. وقتی شما هر روز با یه زبون خارجی صحبت می کنین هم زمان هم یاد می گیرید و هم از یاد می برید. همیشه خود رو تو یه فرهنگ جدید غرق می کنین و بعضی وقتا ها که عصبانی می شید ناسزایی به زبون جدید خود می گویید، اما زبون مادری خود رو هم تنها نمی گذارید تا در گوشه ی ذهنتون بپوسد.

۷. بدرود گفتن رو یاد می گیرین و لذت از زندگی

تغییر مهاجرت

به زودی متوجه میشین که خیلی از افراد در زندگی شما می آیند و می روند و این شمایید که اندازه اهمیت اون ها رو در زندگی خود تعیین می کنین. شما تعادل رو میان گرفتن و رها کردن برقرار می کنین- یه جنگ دائمی میان نوستالژی و واقعیات.

۸. از هر چیزی دو تا دارین

دو سیم کارت (که یکی پر شده از شماره های جور واجور از گوشه و کنار جهان)، دو کارت کتابخونه، دو حساب بانکی و دو نوع سکه که اتفاقا هر وقت می خواهید پول چیزی رو بدین با هم قاطی می شن.

۹. عادی؟ معمولی یعنی چه؟

تغییر مهاجرت

وقتی در کشور دیگری زندگی می کنین، متوجه می شید که «عادی» فقط به این معناه که به وسیله فرهنگ و جامعه اون جامعه قبول کرده شید. وقتی خود رو در دل یه فرهنگ و جامعه متفاوت می ببینن، تعریف شما از این کلمه دچار تغییر می شه. می فهمید که راه های متفاوتی واسه انجام هر چیزی هست و به زودی خود رو بین انجام کاری می ببینن که روزی حتی فکرش رو هم نمی کردین. شما خود رو هم کمی بهتر از قبل درک می کنین، چون که درمی یابید به چه چیزایی واقعا ایمان دارین و چه چیزایی تنها مقتضیات فرهنگی جامعه ایه که در اون بزرگ شده اید.

مطالعه قسمت دوم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *