تحصیل در بیرون، تلخ و شیرین ۱۷ تغییر بی برگشت در زندگی یه مهاجر (قسمت دوم)

تحصیل در بیرون، مهاجرت و زددگی در بیرون عباراتیه که واسه بسیاری رنگی از رویا یا به عکس نمادی از تلخیه. پای نوشته دانشجوی اهل اسپانیا می نشیم و تجربیاتی که از زندگی در کشوری دیگه داشته. با کجارو همراه باشین.

مطالعه قسمت اول

 مقاله پیش روی، دومین قسمت از برگردان نوشته اسکریتو (ESCRITO POR MASEDIMBURGO) دانشجوی اسپانیایی و اهل کاتالونیاست، که تغییرات سبک و راه و روش زندگی و تغییر های درونیش رو پس از تحصیل در بیرون از سرزمین مادریش با ظرافتی خاص به رشته تحریر در آورده، همراه با کجارویی ها پای صحبت اسکریتو می نشیم.

مقاله های در رابطه

  • چیجوری با مشکلات تحصیل در بیرون مرز کشور مقابله کنیم 
  • اقامت و تحصیل در هند، باید این هشت نکته رو یادتون باشه!

کنون که فکر می کنم متوجه می شوم در اون لحظه که عزممو جزم کردم زندگی خود رو داخل یه چمدون جا کنم و شهر آبا و اجدادی خود بارسلونا رو ترک کنم، بدون دودلی بهترین تصمیم زندگی ام تا الان رو گرفته بودم. وقتی تصمیم می گیری بروی و همه زندگی خود رو به یه سفر پر ماجرا تبدیل کنی، از تموم حولوحوش رشد می کنی و معنی بیشتری به زندگی ات می بخشی. با رقابت های تازه ای روبه رو می شی، بخش هایی از وجودت رو کشف می کنی که هیچوقت از وجودشون خبر نداشتی، و از کشف خودت و دنیای دور و بر به وجد می آیی. یاد می گیری افق های پیش رویت رو گسترش دهی. پستی وبلندی ها رو از رویاروی برمی داری و فروتنانه بالیدن رو با آغوش گرم پذیرا می شی. کمال می پیدا کنی. دل تنگی به سراغت می آید… و از این به بعد سپر خاطرات اندیشه ات رو هیچوقت زمین بخای گذاشت. اگه شمام بیرون از سرزمین مادری خود زندگی کرده و یا مجبور به انجام سفر دورو دراز شده باشین، اطمینان دارم که این ۱۷ تغییر رو که تا ابد در زندگی همراهی تون می کنه، در شمام به هستی یافته.

۱۰. در شهر جدیدتون گردشگر می شید.

 

مهاجرت تغییر

 بخشی از کتاب: «اونه! جاهایی که خواهید رفت» نوشته دکتر سئوس 

(Oh, the places you’ll go!», by Dr. Seuss.)

جای های گردشگری که در کشور جدید خود هنوز موفق به دیدن اون ها نشده اید به همراه تموم کارای جدیدی که باید واسه زندگی در این خونه جدید با اون ها کنار بیایید در کنار هم لیست بلند بالایی از جاذبه های تجربه کردنی رو واسه شما رقم میزنن. حال اگه روزی کسی از آشنایان واسه سر زدن به شما اومده باشه و از شما درباره ی جاذبه های گردشگری کشور جدیدتون سئوال کنه، گفتن چند نمونه واسه شما خیلی سخت جلوه می کنه، چراکه از نظر شما همه چیز جذابیت دیدن و تجربه کردن رو داره.

۱۱. یاد می گیرین چیجوری صبور باشین … و چیجوری از بقیه کمک بخواین.

 

مهاجرت تغییر

وقتی تو یه کشور خارجی زندگی می کنین ساده ترین کار ممکنه سخت ترین شه. کاغذبازی های عادی اداری، انتخاب واژه درست، سوار اتوبوس خود شدن. هر لحظه پر از نا آرومی و اضطرابه اما به زودی شکیباتر از آنی می شید که هیچوقت فکرش رو بکنین و یاد می گیرین درخواست کمک نه فقط دوری ناپذیره چه بسا بیشتر بهترین کاره. 

۱۲. زمان رو با ثانیه وار می سنجند.

 

مهاجرت تغییر

درست بسان وقتی که از شیشه ماشین بیرون رو نگاه می کنی، از دور همه چیز به شکل لاک پشتی پویش می کنه اما چند قدمی شما همه چیز به تندی باد از برابر چشمتون می گذره. از طرفی اخبار خونه رو می شنوی- پول هایی که از دست داده ای، آدمایی که واسه همیشه این دنیا رو ترک کرده ان و تو فرصت واپسین خداحافظی با اون ها رو نداشته ای، جشن هایی که تو هیچوقت نمی توانی در اون ها شرکت کنی. از طرفی در زندگی شخصی خودت همه چیز به سرعت در حال سپری شدنه. زمان اون قدر ضد و خلاف می شه که می آموزی قدر لحظه لحظه اش رو بدونی و ازش به کار گیری کنی، چه از راه یه تماس اسکایپ با خونواده یا دوستان قدیمی و چه با گذاشتن یه پست واسه دوستان جدید.

 

۱۳. نوستالژی جمله می بیاره، درست وقتی نمی بایست…

 

مهاجرت تغییر

یه غذا، ترانه یا یه رایحه. برخورد با کوچیک ترین و بی اهمیت ترین چیزها می تونه دل تنگت کنه. دل تنگ چیزایی می شی که هیچوقت فکرش رو نمی کردی، و حاضری هر کاری بکنی تا به اونجا برگردی حتی واسه
یه لحظه. با تموم وجودت یه سنگ صبور می خواهی که حرف دلت رو بفهمه.

۱۴. مسئله کجا بودن نیس، به چه دلیل و چیجوری بودن اما…

 

مهاجرت تغییر

پشت سرم چیزی نیس، همه چیز پیش بریم پیمان داره. و جاده همیشه همینه- جک کرواک

در عمق قلب خود می دانی که نمی توان دل تنگ جایی بود اگه رابطه عجیب و جادویی اون جای و اون زمان با افراد حاضر در اون رو ندیده گرفت. اون سال وقتی با عزیزانتون به اونجا سفر کردین و چه قدر خوشحال بودین. شما ذره ای از وجود خود رو در اون جای و اون افراد و اون لحظه های شادی که با اون ها گذراندید به جا گذاشته اید. بعضی وقتا تنها بودن تو یه جای خاص کافی نیس.

 

۱۵. تغییر می کنین

 

مهاجرت تغییر

بی فکر درباره سفرهایی که راه زندگی رو عوض می کنن شنیده اید. اینجور سفرهایی هر روز اتفاق نمی افتند. زندگی تو یه کشور خارجی سفریه که واسه همیشه زندگی تون رو تغییر میده و ترس ها، قطعیت ها و ریشه های زندگی شما رو واسه همیشه زیرورو می کنه. زندگی در ادینبرو واسه همیشه راه زندگی منو عوض کرد و اگه به خاطر این تجربه نبود شاید هیچوقت به فکر سفر بعدی نمی افتادم. قبل از اینکه انجامش بدین شاید باور کردنش نشدنی باشه. اما وقتی می رسه که مثل روز براتون روشن می شه. کامل تر می شید، زخم برمی دارین، زندگی می کنین و تغییر می کنین.

۱۶. و خونه در چمدون جای می شه

 

مهاجرت تغییر

خونه جاییه که قلبتون آنجاست. 

از دمی که چمدون زندگی جدید خود رو می بندید تموم تعریف قبلی شما از «خونه» از این رو به اون رو می شه. کم و بیش همه متعلقاتتان قابل جایگزینی هستن. هر جا که سفر می کنین، لباس های جدید و لوازم جدید و کتاب های جدید چمدانتان رو پر می کنن. روزی می رسه که یهو حس می کنین شهر جدید شما خونه تون شده. خونه هم سفر شماس، خونه افرادیه که اون ها رو ترک کرده اید. خونه خیابون هاییه که زندگی شما در اون گذران داره. خونه خرت وپرت هاییه که وقتی زمان سفر فرا می رسد، در چشم به هم زدنی از شر همه اون ها رها می شید. خونه، خاطرات شماس، تماس های از راه دور و یه مشت عکس. خونه آنجاست که قلبتون اونجا باشه.

 

۱۷.  این همه رو برگشتی نیس…

کنون که می دونین طعم نداشتن راحتی چیجوریه و از صفر آغازیدن رو یاد گرفته اید و هر روز گوشه ای از دنیا رو تجربه کرده اید، این دنیای بزرگ و بی پایان رو… چه طور می تونید سفر نکنین و کشف نکنین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *