تحفه نطنز چیه؟

تحفه نطنز، از ضرب المثل های عادی قدیمیه که در فرهنگ بیشتر عادی بوده. راستی تا حالا طعم تحفه نطنز رو چشیده اید؟

مقاله های در رابطه:

  • دیدنیای نطنز: نگینی سرسبز در دل کویر
  • مسجد کامل نطنز: زیباترین یادگار دوره تیموری

ضرب المثل ها که به اون ها زبانزد هم می می گن، معمولا گذشته و داستان های پندآموزی در پشت خود پنهونه. خیلی از این داستان ها به مرور و با گذشت زمان از بین رفته ان و گذشته بعضی از این امثال بر بعضی از مردم روشن نیس. با این حال در سخن ها به کار می روند. تحفه نطنز هم یکی از این ضرب المثل هاس که داستان اون کم کم از بین رفته و فقط زبانرد اون بین مردم باقی مونده. اینکه منظور از تحفه نطنز چه چیزیه رو می توان خیلی راحت با انجام تحقیقاتی از مردم نطنز فهمید. اما اینکه منظور از تحفه نطنز چی بوده و کاربرد اون در چه جاهاییه رو باید در متون جور واجور بررسی کرد.

باغهای رحمت اباد نطنز

نطنز

نطنز یکی از باغ شهرهای تاریخی و مرکزی ایران است که در اصفهان، در میونه راه کاشان به اصفهان در دامنه کوهستان کرکس و در شمال غربی اردستان قرار گرفته. دسترسی به شهر نطنز از راه جاده قدیم کاشان- نطنز امکان پذیره. شهر نطنز دارای سابقه تاریخی بسیار زیادیه و نام اون از نطن که در معنی خوش آب و هواه، گرفته شده. الان خیلی از مردم نطنز به جاهای دیگه مهاجرت کرده ان، به خاطر همین جمعیت شهر نطنز کم شده. خیلی از مردم ایران هنوزم نطنز رو نمی شناسند. خیلی ها با آوردن نام نطنز بیشتر ذهن شون به طرف انرژی هسته ای می رود. این درحالیه که نطنز یه شهر با بافتی قدیمیو طبیعتی بسیار زیباه. شاید باید شاعر بود تا عمق کوچه باغ های نطنز رو فهمید. نطنز شهریه که از دید صنایع دستی بسیار غنی و دارای شهرته. سابقه تولید سفال و سرامیک در این شهر به ۸۰۰سال می رسد. علاوه بر سفال و دیگه سوغات این شهر، چیزی که با گفتن اسم نطنز تو ذهن تداعی می شه، «تحفه نطنز» است.

کوچه باغهای نطنز

کاربرد اصطلاح تحفه نطنز

تحفه نطنز در فرهنگ بیشتر رواج بسیار داره. چیزی که از کاربرد این سخن در فرهنگ بیشتر برمی پاشه، نشون از نمونه ای نادر و کم پیدا داره؛ چراکه کاربرد تحفه نطنز در کلام معمولا در جایی انجام می شه که بخوان کسی رو متوجه این کنن که چیزی که رو که عرضه داشته مگه تحفه نطنزه که این همه ارزش داشته باشه. بنابر این در این مورد اتفاق نظر وجود نداره. مثلا بعضی محققان فکر میکنن که مشابه کلام تحفه نطنز در مثنوی مولانا آمده. از نظر مردم شناسی چون دکتر جعفر قنواتی تحفه نطنز در مثنوی، مثال آبیه که یه عرب بادیه نشین واسه حاکم بغداد به عنوان بهترین تحفه ببره. این مردم شناس بر این عقیده س که معنی تحفه نطنز مثل معنی «زیره به کرمان بردن» یا «خرما به بصره بردن» است. یعنی تو یه جای از یه نمونه جنس، زیاد وجود داشته باشه و بخوان از همون جنس به همون جا ببرن. به هر روی در این مورد نظرات زیادی هست و دقیقا مشخص نیس که کدوم یکی نمونه صحیحی در این مورد باشن.

گلابی نطنز

تحفه نطنز گلابیه

تحفه نطنز در معانی جور واجور در ادبیات فرهنگ بیشتر جای گرفته. اگه از مردم عادی سئوال کنیم تحفه نطنز چیه و چه کاربردی در کلام داره؟ بعضی یا نمی دانند یا می می گن در این حد می دانیم که تحفه نطنز داشتن، کنایه از یه جنس کم پیدا، باارزش و نادره. بعضی هم می می گن تحفه نطنز میوه ای خوش طعم با نام «الک» است که از خونواده هلوه و فقط در نطنز به دست می آید.

بعضی هم بر این باور ان که تحفه نطنز آلکیه که با مغزگردوی آسیاب شده، خاک قند، دارچین و هل ترکیب شده و به اون جوز محلی هم گفته می شه. این آجیل این روزا علاوه بر شکل سنتی به شکل صنعتی هم در شهر نطنز تولید می شه. وقتی با مردم نطنز همراه می شیم و از اون ها می پرسیم تحفه نطنز چیه؟ می می گن نطنز یه باغ شهره و طبیعتا تحفه نطنز رو باید در بین باغ های اون ها جستجو کنین. از دیدگاه مردم نطنز تحفه این شهر شاه میوه یا گلابی نطنز بوده که بیشتر اون از روستای طامه نطنز که به اون روستای گلابی نطنز هم می می گن به دست می آید. این میوه در شهر نطنز با کیفیت عالی تولید می شه. عطر و طعم این میوه در نطنز منحصر به فرده و نظیری در جاهای دیگه نداره. پس تعجبی نداره اگه این میوه رو تحفه نطنز بدونن. اگه در فصل مناسب به نطنز برید و گلابی نطنز رو بخورین، حتما بر اینکه طعم گوارایی داره، صحه می گذارید. اندازه تولید و
برداشت گلابی در نطنز در گذشته بیشتر بوده و این روزا این محصول هم مثل دیگه اجناس باغی کاهش بسیار در تولید داشته.

تحفه نطنز گلابیه

به این صورت از دیدگاه مردم نطنز و بیشتر کسائی که نطنز رو دیده ان، سوغات و تحفه نطنز گلابی معروف این شهره؛ اما در کنار این میوه خوش طعم می توان از انار بادرود در نطنز به عنوان سوغات خاص این شهر هم نام برد. علاوه بر چیزی که گفته شد، کاشی و سفال های معروف نطنز رو هم نباید از یاد برد. نطنز ظرفیت کاشت طلای سرخ رو هم داره و بعد از خراسان، شهریه که با استعداد کاشت زعفرانه.

انار نطنز

زعفران نطنز

در بازدید از نطنز از کوچه باغ های خوشگل، چنارهای خاص شهر و درختان مقدس چندین ساله هم دیدن کنین. این شهر جاذبه های کم مثل و نامعلوم ای داره، در آخر سفرتون می تونید تحفه نطنز رو یادتون نره.

گلابی تحفه نطنز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *